Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Tisk plakátu bez okrajů

Ahoj, měl bych na vás prosím dotaz. Na A3 tiskárně si chci vytisknout plakát skládající se z osmi A3 a poté si jednotlivé stránky slepit. Chtěl bych se ale vyhnout tomu, abych musel ořezávat okraje, tak bych se chtěl zeptat, zda by nebylo možné vytisknout plakát tak, aby jedna stránka vždy okraj měla (aby se daly stránky přilepit k sobě) a druhá stránka okraj neměla? Snažil jsem se na to přijít, ale nepodařilo se mi to, dost by to ulehčilo práci. Díky :)

a) tiskárna musí umět "bezokrajový tisk", to není samozřejmé.
b) pokud chceš 1 okraj "nemít" a ostatní mít, musíš si ten obraz sám upravit (ty 3 okraje tam "přidat"), tiskárna umí buď "všechny bez" nebo "všechny s okrajem".

Všem moc díky za reakce. Co se týče tiskárny, omlouvám se, že jsem opomněl její název - jedná se o takovou tu velkou Konicu Minoltu (přesný model bohužel nevím) a myslím si, že ta by měla tisk bez okrajů určitě zvládnout.

Co jsem pochopil z vašich reakcí, tak musím v nějakém programu (PosteRazor, PhotoZoom...) rozdělit ten velký plakát na jednotlivé stránky a u těch jednotlivých stránek (pomocí programu) vytvořit okraje a pak vytisknout. Rozumím tomu správně?

Obávám se, že to bezokrajový tisk umět nebude. Většina těchto větších strojů KONIKA-MINOLTA podporuje tisk na papír A3+, který po ořezání okrajů umožní mít potisklou celou plochu A3.
Možná by to šlo oblbnout tak, že by jsi při tisku zvolil ten formát A3+, ale do stroje vložil normální A3 papíry. Ale může to skončit tím, že to stroj zjistí a vyhlásí chybu / zásek paptíru. To musíš když tak vyzkoušet.

Ano, rozumíš tomu správně. Kdysi jsem úspěšně použil poslední exe verzi. S novou on-line verzí nemám zkušenosti.
Je třeba zjistit typové značení tiskárny. Lze vyčíst z nalepeného štítku. Nebo by mohlo pomoci sériové číslo a výrobce/značku. Pak se dá přes technickou podporu zjistit více...

Mě se osvědčilo nechat si nějaké drobné překrytí (5-10 mm) mezi stránkami. Pak ani nevadí, když při ořezu se člověk netrefí. Osobně na své epson L800 (umí max šířku A4) používám tisk na papír z role (sehnat roli 30 cm se mi nepodařilo, tak mám 110 cm a střihám ji po 30 cm), vytisknu tak dlouhé pruhy (tiskárna umí zhruba metr). A okraje naopak radši nechávám, protože zavést do této tiskárny rovně metrovou nudli je skoro nemožné, tak ty okraje působí jako taková rezerva. Ale je fakt, že je jednodušší zaklepat v kanceláři naproti a nechat si to vytisknout u pána, který na to má techniku (pokud je to něco pracovního, soukromými věcmi bych se neodvažoval ho obtěžovat).