Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rada s výběrem hardware

Zdravim Vás,
mám delší dobu problém s častým zamrzáním systému že když mi zamrzne PC během 20min i 3x, cca na 10 - 20 vteřin, tak mi kontrolka disku zhasne, točí se kolečko načítání webu, klavesnice nefunguje, pouze kurzor myši se
hýbe. Již sem vyměnil SSD disk, za nový, dřív sem měl HDD a bylo to to samé. Reinstalace WIN10 také několikrát ( dělo se mi to i na Win7). Co sem pročítal různé weby, chyba může být kdekoli, já se přikláním spíše k základní desce.
Jinak nemám výkonnou mašinu, obyčejnou sestavu, ale přemýšlím právě o nové desce, procesoru i pamětí.

Moje sestava: Gigabyte GA-970A-DS3P
AMD FX-8300, 4219 MHz
Nvidia GeForce GTX 760
DDR3 Kingston HyperX KHX1600C10D3/4G ( 2x4GB )
Zdroj Corsai RM550X

Jelikož novější desky nepodporují patici AM3+, tak bych chtěl poradit, jestli komponenty, který sem si tak nějak předvybral, budou dostačující a mezi sebou kompatibilní, takže tímto moc prosím, všechny znalé, kteří by byli tak laskaví a napsali mi názor na problém, který mám, či na schválení komponentů, budu moc vděčný a předem Vám díky moc:-)

Koupě těchto komponentů : MSI B450-A PRO MAX
AMD Ryzen 5 1600 (12nm)
Kingston FURY 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16

Čo sa týka toho mrznutia, pravdepodobne to bude hw chyba (ale pozrel by som aj do event logu, možno tam niečo bude). A inak by som to všetko rozložil a zložil, skontroloval kontakty káble. A ak to teda nie je diskom, tak ďalšia v poradí môže byť ramka, máš dve tak skúsil by som to len s jednou, potom s druhou. V podstate to môže byť čokoľvek, ale ak nemáš možnosť vyskúšať iný náhradný diel, tak ťažko sa to detekuje.

Asi to bude deska ty 8300 byly žravé a taky tu mám jednu odpálenou...ale stejně bych ještě zkusil jinou grafiku. Už jen abys tím nákupem a složením neztrácel čas. předpokládám chlazení CPU jsi kontroloval aspoň pohledem a teploty nějakým programem.

Co se týká té sestavy AMD má tragickou nabídku levných CPU. Tři generace starý ryzen 1600 za 3200 se mi dobrá nabídka nezdá. Jedině že bys uvažoval o postupném vylepšování těch CPU.

Zvážil bych Intel 10400/11400 a levnou desku. Pokud to má být teda sestava bez plánovaného vylepšování.

Taky pokud bys nepotřeboval 6ti jádro je dobrá volba vzhledem ke grafice intel 10100f. S msi b460 a pro je to kolem 4000.

Intel má uvést 4.11 novou řadu CPU. Když minule AMD uvedlo ryzen 5x00 koupil jsem na bazosi levne 3700. Tam bych doporučil osobní odběr a kontrolu neohnuti pinů CPU.

Díky... CPU se chladí, mám tam chladič Noctua snad přes celou skříň :-), asi zbytečně, ale dostal sem ho. Vyzkoušet grafiku nemohu, nemám jinou...bylo by to grafikou, když přestane jít disk? ( jakýkoli disk ). Zkusím co radí kolega "čitatel", odpojím, nechám pouze jednu paměť a otestuji....Každopádně nad Intelem sem přemýšlel, AMD sem měl desku uplně puvodně vybranou, kvůli stávajícímu procesoru, ale vzhledem k tomu, že nové desky se už nedají sehnat s paticí AM3+, tak by to ted bylo jedno.
Každopádně díky za rady moc.

Tak na chvíli sem upgrade odložil a ted sem zpět s touto myšlenkou:-)
Budu Vás ještě chvilku otravovat, s pomocí výběru hardware.... svou starou grafiku ( Nvidia GeForce GTX 760 ) ještě chvíli využívat budu, než koupim jinou, ale přemýšlím nad těmito komponenty, tak jestli k tomu něco řenete, budu rád ;-)

Základní deska MSI Z490-A PRO
Corsair 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16 Vengeance LPX
Intel Core i5-10400

Jej, tohle z hlavy nevim. Rekl bych, ze by mely fungovat i ty 3200, ale mozna je to pro zamysleny procesor i zbytecne a ty 2666 budou stacit.

Je tu na foru spousta lidi, kteri tohle zodpovi lepe, takze prosim nekoho dalsiho, aby se k tazatelove dotazu vyjadril.

Můžeš koupit ramky 3200 s tím že na desce B560 pojedou oficiálně jen na tom co umí procesor t.j. 2666. Neoficiálně to stejně umí desky obejít a přes XMP zapnout. Takže já bych vzal 3600mhz rozdíl je 4piva. Tady je rozdíl 2666 -3200 s 10105 https://www.youtube.com/watch?v=-86SGq8x_r0

Co se týká nastavení - pokud paměti v biosu nenastavíš (2666,3200,3600) což je jedno kliknutí pojedou obávám se na základu všechny což je 2666 ale už sem viděl i 2133.

A taky bych zvolil novou řadu 12400, ale to je tvé rozhodnutí:-)

Deska co mám vybranou, podporuje max 11Gen...ok takže abych to shrnul a dostal schválení že to takhle může být tak nebudu dávat odkazy, ale pouze názvy, jak sem řekl, grafiku budu kupovat až později a určitě ne za x desitek tisíc, takže si zatim nechávám tu dosavadní ( to platí i o zdroji a SSDéčkách ).
Předem a i za vše předtím, díky moc ;-)

ASUS TUF GAMING B560M-PLUS - Intel B560
Intel Core i5-11400F
Kingston Fury Beast Black 16GB (2x8GB) DDR4 3200 CL16

Pokud mám něco změnit ( kromě peněz, tohle stačí :-D ), tak pište :!:

Procesor má nějaký základní takt, 11400 má 2,6ghz a při tom spotřebuje max těch 65w. Pokud to v biosu nevypneš automaticky se zapne turbo, pak jede na "až" 4.4 ghz a rychlost závisí na zatížení, při všech zatížených jádrech to může být 3,8ghz například, a spotřeba je max 120w najdi si detailně.

Některé desky to umí různě obejít, buď limit spotřeby nebo dovedou nacpat vyšší násobič nebo vnutit všem jádrům těch 4,4ghz.

Obecně se taktovat cpu nevyplatí, moc tím nezískáš. Rozhodně ne tolik kolik bys získal koupí modernější řady 12xx :-)

Pokud bys stejně chtěl taktovat je základ v případě intelu procesor s K (11600kf) a deska s čipsetem z590.
U AMD je to z hlediska hardwaru podstatně jednodušší, vše je odemčené.