Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem VPN a vzdálená plocha, jak to vůbec funguje?

Dobrý den. Mám nainstalován Windows Server VM (Vodafone Flexi Cloud) a na plochu serveru se můžu připojit normálně přes vzdálenou plochu z jakéhokoliv počítače. Z hlediska bezpečnosti však nechci mít RDP port 3389 otevřený do internetu.
Jaké mám prosím možnosti?¨
Můžu si vytvořit svůj VPN server? Ale pak se stejné budu chtít vzdáleně připojit na plochu toho serveru, tudíž 3389 musí být otevřený tak jako tak?

Může mi to prosím někdo objasnit?

Děkuji

Pokud si vytvoříš svůj VPN server, tak se přihlásíš k VPN, dojde k vytvoření tunelu a pak budeš vlastně ve stejné síti jako tvůj Windows server. Pak se připojíš na 3389, ale ten nebude přístupný zvenku.

Další možností je změnit 3389 na jiný port, na to stačí zápis v registru:
https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/remote/remote-desktop-services/clients/change-listening-port

Z pohledu bezpečnosti je VPN lepší, můžeš si nastavit bezpečnost přes certifikát nebo další metody.
Pokud je ten server vystavený do internetu, pak by bylo vhodné nastavit firewall a na něm povolit pouze porty, které chceš, aby byly zvenku opravdu viditelné.