Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr notebooku do 25.000,- Kč

Ahoj,

Vybírám pod stromeček dárek a proto se na Vás obracím s prosbou o doporučení notebooku.

Rozpočet: 20.000 Kč (+ - 5.000,- Kč)
Určení notebooku: zejména úprava fotografií, internet, běžné používání
Velikost: vzhledem k tomu, že notebook bude používán jako stolní počítač, tak bych to viděl 16-17,3 " (cestování 2x za měsíc)

Jak jsem již psal, tak notebook bude používán převážně na úpravu fotografií, tak volím větší velikost. Čtečka paměťových karet výhodou, ale dá se to vyřešit externě. Dá se v této cenové relaci něco rozumného sehnat? Děkuji za doporučení.

Trošku jsem se již koukal:

https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-5-15?dq=6767039 - verze s OS

https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-5-15?dq=6801920 - verze bez OS, ale líbí se mi AMD Ryzen 7

https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-creator-5-15?dq=6384013&o=2

volbu kramu z alzy radsi nekomentuju.

kdybych s tim mel 2x mesicne cestovat, vezmu 14" ntb a nejaky 24" monitor 16:10. skoda ze repasy nejde (?) prohlidnout predem, tu by se dalo neco usetrit.

na vetsi qhd uz bych toho chtel za ty prachy moc.

ja mivam alzu v hosts, tak jsem na ty odkazy ani neklikal. predstavu o cene mas, uhlopricka, snesitelna vaha, vetsi notebuky nemusi tolik setrit s usb a lan konektory, tak sis snad vybral.

pokud to ma externi grafiku, do ceny se vleze max rada mx, ty pokud vim stejne nemaji akceleraci pro photoshop.
cosi ted pidlika i intel, tim se neni treba vzrusovat, u nej cokoliv slozitejsiho zabiji ovladace.

tak jen aby to byla normalni znacka, pro fotosop s vice ram.
bohuzel nevime jake ssd disky vyrobci osazuji, dnes uz vyhradne m.2, tak jen pozor na velikost: miniaturni smejdy 2240 nebrat.

Je vhodné projít si několik dalších obchodů (ovšem dost těžko se hledá stejné zboží, k určitému typu existují verze s různými pamětmi, procesorem, diskem, displejem a podobně a neni často jednoduché to v nabídce obchodu odlišit). Když jsem ale nedávno vybíral notebook, musel jsem uznat, že alza je zrovna náhodou nejlevnější (možná byl nějaký obchod levnější řádově o 2 stovky, ale v této ceně to jsou drobné). Mimochodem vyhrál to https://www.alza.cz/dell-vostro-5581?dq=6591874&o=1 na doporučení několika kolegů (nehraju si na znalce soudobé techniky, tak jsem si nechal poradit). Nevěnoval jsem výběru zase tolik času (hlavním kritériem byl dobrý procesor, dostatek paměti a dobré chlazení), zatím to ale vypadá poměrně dobře. Dalším požadavkem bylo dokování (notebook často přenášim), aby stačilo vytáhnout jeden kabel, ale to díky usb dokovacím stanicím maji skoro všechny (dřív byl dok speciální zařízení pro určitou řadu notebooků). Jinak jsem ověřoval ceny v mironetu, czc, suntechu, tsbohemia a další co mi nabídla heuréka (zrovna ta heuréka je poslední roky dost nepřehledná, míchá několik modelů do jedné položky (jistě je levnější model se 4 giga paměti než se 16 giga, ale oni jsou ve srovnání jako jedna položka) a nebo naopak totéž zboží má roztroušené jako třeba pět položek se dvojicí, trojicí obchodů (takže se to dost blbě porovnává) a to nemluvím o divných filtrech parametrů). A alza kupodivu vyšel dobře, což bylo pro mě spíš překvapení (u levných věcí jako kabely, média (DVD, BD) a paměťovky vychází alza nejdráž a většinou nejlíp vychází buď suntech nebo mironet, u drahých to nebývá tak výrazné, ale většinou vychází jako nejdražší nebo jeden z nejdražších). Naposledy, když jsem kupoval skener, tak u alzy byl dražší o pětikilo (v necelých pěti tisících je to opravdu dost).

z info od adobe i z netu vyplývá, že podporované jsou a zároveň dostatečně vyhovují od nvidie grafiky xx60 = i tvoje rtx3060, asi zbytečný kanón, stačila by i gtx1660 jestli se ještě prodávají.
u toho ntb jsem na vážkách, mají obsazené oba sloty celkem 16gb ram. možná to stačí, ale pokud bys potřeboval víc, můžeš oba moduly vyhodit (přeháním, věnuješ je někomu v rodině).

Jak říkám, podařilo se navýšit rozpočet, kdy okolo 30.000, - se snad sežene rozumný kousek, ne? Jak jsem psal, převážně úprava foto, video a občas i nějaká ta hra :) rád si nechám poradit a doporučit nějaký model.

tak snad umíš setřídit notebuky na eshopu podle ceny ...
když chceš akceleraci protoshopu, začneš se dívat na grafiky gtx1660 a výš. jestli to nepotřebuješ, mohl jsi zůstat u limitu 25t.
jestli máš ještě jiné požadavky, kvůli kterým zvedáš cenu, to nikdo nemůže tušit.

ale nepřebírej dlouho, před vánocemi je už zas dostupnost "na dotaz", čili nereálná.