Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ochrana proti zápisu

Dobrý den, nedávno mi na mém mobilu (redmi note 7) přestalo fungovat mazání fotek, chtělo to po mně dát galerii oprávnění k přístupu k sd kartě, to ale nešlo. Po odebrání z telefonu a vložení do ntb hlásí problém a v mobilu kartu ani nepřečte, řešením je prý formátování, které ale nejde uskutečnit ani na ntb ani v mobilu - karta je chráněná proti zápisu. Našla jsem na internetu návod jak tuto ochranu vypnout pomocí příkazového řádku ve win10, ale nemám s tím žádné zkušenosti, nemám tušení co problém vůbec způsobilo a tak se bojím, abych situaci ještě víc nezhoršila. Poradíte mi prosím co mohlo být příčinou problému a jestli mám zkusit ochranu vypnout podle návodu? Děkuji

když si s kartou nedokázal poradit mobil (chyba přístupu, jen read only), měla už poškozený souborový systém, možná i poničené paměťové buňky.
pokud byl mobil vypnutý při vytažení karty, mohla v tom read only režimu ještě přežít - všechny fotky zkopírovat pryč.

samotná karta se podle mě zachránit nedá.
jakou měla kapacitu / stáří / zhruba procento zaplnění? zapisovalo se na ni denně (nové fotky, filmy)?

Nedávno jsem dávala telefon do továrního nastavení a mám pocit že jsem nechala formátovat i kartu. Soubory mám zálohované, o ty mi nejde. V počítači se soubory zobrazí, jen některé nejdou otevřít a je tam několik prázdných složek, ale bohužel nevím, jestli v nich něco vůbec mělo být. Karta je asi dva roky stará, celou dobu pouze v telefonu, má kapacitu 64GB ale nebyla zaplněná ani z půlky. Takže myslíte že jediné řešení je nová karta?

SD karty mívají na boku takové šoupátko, které říká, zda je je karta "chráněná proti zápisu" nebo zapisovatelná.
Při manipulaci se to šoupátko dá snadno omylem přešoupnout do jiné polohy.
Čili tohle bych určitě zkontroloval.
---
Navíc ta "ochrana proti zápisu" funguje tak, že je na čtečce, jestli má nějaký snímač na polohu šoupátka a jestli na zjištěnou hodnotu bude brát ohled nebo ne. (čili při chybě se i na "chráněnou" SD kartu může zapsat cokoli)
Nemluvě o tom, že obecně SD karty nejsou věčné a celkem snadno se "opotřebují" a pak různě náhodně nefungují, nebo blbnou, dokud to nevzdají úplně.
Už jsem viděl novou SD kartu uzapisovanou k smrti během víkendu, pro dlouhodobé používání jsme vybírali vhodné karty dlouho, stejně časem odcházejí.

nechci ti brát nadšení, ale nezačne to fungovat: na kartu nelze nic zapsat. to samé smazat, změnit oddíl, nic.
šla by jen reklamovat, pokud se životnost vešla do dvou let, ale to člověk se svými osobními daty moc nechce.

ad 4) rychlé formátování neodstraní soubory z karty, jen nejsou vidět. nástroje pro obnovu smazaných souborů si s tím hravě poradí.