Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak změřit stav baterie

Zdravím,

víte prosím někdo, jak změřit multimetrem (co měří jen DC a AC napětí, DC a AC proud, odpor, průchodnost, nic víc) stav, funkčnost, zdraví, stáří, opotřebení a poškození baterií různých typů? Vím, že obyčejné měření napětí na baterii naprázdno po plném nabití není dostačující metoda, co ještě změřit, aby mi to vypovědělo dostatek informací o stavu, zdraví, stáří, opotřebení, funkčnosti a poškození baterie?

Dále potřebuji vědět, proč nabíjecí baterie do různých přístrojů, jako notebooky, mobily, tablety, ... mají tolik kontaktů, typicky 3 až 8? Vždy jsem si myslel, že pro napájení el. zařízení bateriemi stačí 2 kontakty, + a - , tak proč ty ostatní kontakty?

Děkuji.

Pro autobaterie se vyrábí zátěžové testery, kterými se kondice autobaterie zjišťuje vcelku snadno.
Pro baterky k dnešním mobilům (běžným uživatelem nevyměnitelné) se vyrábí také testery, ty ale běžně v obchodech nepotkáš, používají je servisy.
Na ty starší mobilní baterky s třemi vývody se dá použít běžný tester měřící kapacitu, vnitřní odpor a tak...
Případně se dá koupit testovací modul, kde si nastavíš zatěžovací proud a koncové vybíjecí napětí a změří ti to reálnou kapacitu pro daný proud.

ad. vic kontaktu - v bateriich do notebooku, mobilu atd. je vic nez samotne clanky baterie, nedilnou soucasti je i elektronika ktera se o tu baterii stara (hlidani teploty, napeti aby se clanky nedostaly mimo limity, mozna i balancing mezi clanky atd.) a "povida" si s pripojenym zarizenim - reportuje svuj stav. Vseobecne lithiove baterie jsou vcetne elektroniky, protoze jsou celkem citlive na spravne zachazeni. Nespravnym jdou celkem lehne nevratne poskodit - znicit.