Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno repase počítače

Dobrý den.
Mám v úmyslu repasovat stávající cca 10 let starý počítač a přijde mi zbytečné vyhodit funkční prostornou skříň a ATX zdroj Enermax PRO82+ II 425W Bronze. Zdroj je funkční, ale 10 let starý a nevím, jak moc a zda vůbec se změnily konektory. Jinak řečeno, bude ten zdroj použitelný i s novým MB MSI B550M PRO-VDH? Nebo už nové MB vyžadují jinou skladbu konektorů?

Podotázka:
Pro procesor i5-750 byl použit chladič Noctua NH-C12P SE14. Je možné tento chladič použít i pro AMD Ryzen 7 5700G?
Ryzen 7500G má socket AM4. Chladič je také cca 10 let starý a výčet použitelnosti končí pro AM3+. Otázkou je, zda to není proto, že v té době možná ještě AM4 neexistoval a rozložení montážních bodů je vyhovující i pro AM4 a je tak možné ho použít i pro Ryzen.

Děkuji za odpověď.

Řešení:

Jo a co se týče zdroje, ten jsem taky nechával starý, Seasonic 400 W. :-)
A tak nějak to už měsíc normálně funguje :-)
A starou skříň jsem použil taky :-)

Když to bude nutné tak to určitě přežiju. Chtěl jsem se zachovat ekologicky ;-) a nevyhazovat, co je funkční. A ušetřené kačky taky na cestě nenajdu. Cca 2000 zdroj a 1600 chladič. A když už obojí, tak plus 1500 skříň.
Jde mi spíše o to, jak je to s kompatibilitou. Když to nepůjde, není co řešit.

Specifikace výrobce končí AM3+, viz úvodní dotaz. Jde mi o to jestli je to stejné i pro AM4. A možná má někdo tu zkušenost.
Socket compatibility
Intel LGA1366, LGA1156, LGA1155, LGA1150, LGA775, LGA2011 on request, Asus X-socket™ & AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+ (backplate required)

K té ČB TV. U nás se TV vždy měnila až stará přestala fungovat. My jsme holt taková ekologické rodina. Dřív se tomu říkalo držgešle. :-) A tak to mám zafixované i pro PC.

Přímo s tímto zkušenost nemám.
Měl jsem 11 let AM3 CPU a na něm chladič ARCTIC Alpine 64 Pro Rev. 2
Před měsícem jsem kupoval Ryzen 5600G a teď na něm mám ten 11 let starý chladič ARCTIC Alpine 64 Pro Rev. 2
A nemám problém.
A to ten chladič před 11 lety nestál ani 200 Kč.

Pokud se nepletu- jistej si nejsem- tak k am4 se k některým chladičům dodávala redukce. Asi záleží na konstrukci.Deset let starý zdroj bych vyřadil pokud by to nebyla prémiová s desetiletou zárukou.
Edit tak se nepletu dej hledat AM4 backplate
Možná najdeš i ke svojemu starému chladiči
Edit2 noctua ti ho zdarma pošle

https://ncc.noctua.at/motherboards/model/ASRock-A320M-4061

Jinak desku chválím mám taky. SSD máš jaké vybrané?

"Asi záleží na konstrukci."
Ony ty konstrukce asi můžou být tři:
a) chladič se přimontuje přímo na ty 4 dirky na desce (např. box chadič na Ryzen 5600G)
b) na ty 4 dirky na desce se přimontují 2 plastové nádstavce se sosáčkama (součást desky) a na ty sosáčky se připevní chladič (alpine 64 pro rev2, alpine 23...)
c) chladič má vlastní nádstavce a montuje se k nim
Teď jsem se díval na rozteče těch dírek u mé staré AM3 desky a nové AM4 desky a jsou jiné (u AM4 širší a kratší).
Mám konstrukci b) a jaká je změna v rozteči těch sosáčků jsem neměřil, jestli nějaká je tak max. pár mm a tomu chladiči alpine 64 pro rev2 to nijak nevadilo.
Ten chladič Noctua NH-C12P SE14 je asi konstrukce c) a tam asi bude potřeba jak píšeš ta zdarma poslaná nádstavba na AM4 od Noctui.
Jen taková drobnost, tady to je přímo potvrzení pro jeho desku:
https://ncc.noctua.at/motherboards/model/MSI-B550M-Pro-VDH-5033
(ty máš v odkazu jinou)

Díky za odpověď a díky za tu backplate.

Zdroj je Enermax PRO82+ II 425W a i když se už cca 10 let HW nezabývám, tak pokud si vzpomínám, úplná šunka to nebyla. Jestli je to ale považované za prémiovku, to netuším.

Systémový SSD by měl být Samsung 980 500GB nebo spíše Crucial P5 Plus 500GB s PCIe4, ale ten asi bude potřebovat chladič a ten zatím nemám vybraný.
Paměti Kingston FURY 16GB KIT DDR4 3600MHz CL17 Beast Black

Já sem vybral XPG GAMMIX S50 Lite 1TB a rozhodně bych doporučil 1tb.

Chladič M2 je k desce. Pokud SSD nemá chladič pouzijes to k desce, pokud má SSD cokoliv nalepeného tak to použít nemůžeš, prohyba se to.

Enermax bych fakt spíš dal na Aukro:-)

Díky za upozornění. Já jsem se s SSD M2 ještě nepotkal. Dosud jsem SSD používal SATA.
Jinak k té kapacitě disku. U w10 jsem si vystačil celou dobu s 128 GB.

Zdroj vyzkouším a když to nepůjde, tak dokoupím Corsair CX550M.

Nzač:-)
Starý zdroj určitě půjde ale bral bych to takm že už je opotřebovaný a zvyšuje se riziko že zdechne případně něco veme sebou. Kondíky bez vypájení neproměříš. Ale je to tvoje volba:-)

Corsair bych bral s desetiletou https://www.czc.cz/corsair-rmx-series-rm550x-v-2018-550w/238267/produkt