Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako na náhradný internet k existujúcemu DSL?

Terajší stav - 3-4 klasické PC s Win10 (bez wifi), z toho jeden s pevne nastavenou IP slúžiaci ako hlavný zdroj dát + switch + dsl router. Telekom už druhý deň nevie spojazdniť poškodené káble, chvíľu to ide, potom zase nejde.

Zákazník uvažuje o nejakej dočasnej možnosti pripojenia na net. Aké možnosti náhradného internetu by ste poradili? Mám na mysli teraz hlavne technickú stránku veci. Zdieľať nejaký USB modem s mobilným internetom? Ako?

Prípadne by to mohlo slúžiť ako rezerva aj do budúcnosti (cena samozrejme tiež hraje rolu).

Ano, to by mohlo byt schopne riesenie ak sa rozhodnu pre dlhodobe zalozne riesenie.

Moja uvaha, opravte ma, ak sa mylim - nastavilo by sa to na rovnaku IP adresu ako ma terajsi DSL router (kvoli tomu PC, co nemoze ist cez DHCP a musi mat staticku IP). Bol by zapnuty bud povodny DSL router alebo tento LTE router, vzdy len jeden v jednej chvili, kedze inak by boli IP v konflikte.

Otazka 1 - je mozne tie dva routre zapojit naraz, proste vypadne DSL a automaticky ide ten LTE? Samozrejme s prihliadnutim na ten PC, ktory musi mat pevnu IP a aj branu. Predpokladam, ze to nepojde.

Otazka 2, len zo zvedavosti, z popisu na Alze - STRONG 4G ROUTER 300M tiež podporuje DHCP funkcie, medzi ktoré patrí Server a Client - mi nie je jasne, v akom pripade sa vyuzije (na co sluzi) dhcp klient v tomto routri?

Este dalsia otazka k jednoduchemu USB modemu s datovou SIMkou, vie win10 nejak zdielat takyto internet? Maju akysi USB modem (neznamej znacky) k dispozicii, zatial viac neviem.

stejnou ip ne.
ať to nepopisuju obecně, zdejší telecomy nastavují dsl router na 10.0.0.138
náhradní strong může mít adresu 10.0.0.1 nebo 10.0.0.222, nezáleží na tom, změníš mu ji na něco co se ti líbí a není s ničím v konfliktu.
pokud nechceš dokupovat ještě switch pro více pc, využiješ lan polovinu toho dsl routeru, proto musí mít různé ip, budou totiž otočené lan částí k sobě.

při výpadku telecomu použiješ náhradní lte router s datovou simkou.
vlezeš do nastavení dsl routeru a zakážeš mu dhcp server na výstupu. internet kabel už můžeš odpojit taky.
až teď propojíš lan kabel ze strongu do jedné volné lan dsl routeru, stal se z něj switch s původní wifinou (ap).

jestli dsl router nemá dost lan výstupů, oželíš jeden pc nebo ho připojíš přes wifi.
a internetuješ přes strong, který teď řídí tvoji síťku - na to je vhodný operátor, který umí dokupovat data po měsíci, ať se to neplatí furt, stačí ten výdaj za strong.