Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Na jednotky sekund vypadává signál / obraz z grafické karty

Jak právě teď píšu tenhle příspěvek, tak se mi - jako ostatně posledních pár týdnů - děje mimořádně otravná věc: náhodně mi zhasíná displej [zrovna tohle jsem chvilku psal poslepu]. Pořídil jsem si ke stolnímu počítači nový 4K monitor Gigabyte G34WQC a po několika dnech se začalo dít následující: jednou za čas do monitoru na 4-5 sekund nejde signál, děje se to buďto velmi často (co pět minut, občas co půl minuty), nebo za celý den vůbec. Symptomů je ale víc: občas taky zhasne na pár desítek milisekund pár stovek řádků pixelů, občas se objeví nějakej [tohle zase píšu poslepu] obskurní obrazec. Mám už pár let grafickou kartu RX580 a nikdy s ní nebyl žádný problém, jen se občas při zátěži (nějaké to hraní náročnějších her) projevovala docela hlučně. Na hry ale teď aktuálně stejně nemám čas, takže to vlastně aktuálně ani není téma. Zkoušel jsem League of Legends, kde mám bezpečně i při 4K přes 200 FPS a karta se ani pořádně neohřeje, takže výkon by měl být dostačující.

Jak jsem vypozoroval, paradoxně se to děje úplně stejně při práci, na ploše, v prohlížeči apod. V monitoru problém není, protože počítač mi to dělá i po připojení ke 4K projektoru. HDMI kabelů jsem taky zkoušel víc. Grafickou kartu jsem vyndal, sundal chladič a vyčistil, respektive prohlédnul, ale jakožto naprostý diletant jsem nic nikde nenašel. Pracovat s takovými titěrnými plošnými spoji si zkoušečkou ani netroufám.

Napadá vás, co bych mohl udělat, abych to vyřešil? V době, kdy solidní karty stojí dvacet tisíc Kč a víc, se mi zrovna dvakrát investovat nechce. Napadlo mě i poměrně heretický řešení - zkusit kartu „vypéct“ :D

Moc díky všem za případné rady, nápady a připomínky.

David

Ja myslel, ze kdyz mas kvalitni grafickou kartu, tak musis mit i kvalitni procesor. No ty mas ale holt nejakou sunku, no nic.
(holt muj napad, moje pripominka stala za hovno, to se mi tady na poradne stava)
V tom pripade vymen grafickou kartu, a uvidime zda jina GK bude delat stejne problemy.
Pokud nemas jinou GK, odnes to do servisu, protoze oni maji vybaveni (maji treba spoustu GK) a mohou to odzkouset misto tebe.
Jeste jeden napad, co vyzkouset jiny verze ovladacu GK ?

Procesor mám AMD Ryzen 5 3600 :D to si nemyslím, že je šunka. Nemyslel si spíš integrovanou grafiku na základní desce?

Každopádně s tou výměnou GK za jinou mě to taky napadlo, akorát moc nemám možnost to udělat :( nemám žádnou navíc a pochybuju, že by mi někdo půjčil na pár dní :D

Ten servis je logický typ, ale nemám s tím zkušenosti - aby mě pak nenatáhli jako svině jen za to, že mi řeknou, jak je karta v prde*i :D

Ovladače mě nenapadly - teď stahuju! Díky za tip

Laická rada, snadno proveditelná:

Zkus vyměnit VGA, DVI či jaký máš kabel mezi PC a monitorem. Nebo alespoň jej vytáhni a znovu (pořádně) zapoj.
Jako další věc bych zkusil vytáhnout grafiku ze slotu a znova nasadit.
Ještě by ses mohl vrátit k minulému monitoru; pokud by problém zmizel (a nebylo to špatným či špatně-nedostatečně zapojeným kabelem), mohl by být na vině ten nový.

Nemám vůbec zkušenosti se 4k, ale netuším, zda všechny/jakékoliv kabely takové rozlišení zvládají.

Moc díky za odpověď!

Kabely jsem zkoušel různé - do těch slotů u karty jde jen HDMI a Display port. Možná si v práci půjčím ten Display Port a vyzkouším ho... Vytahovat, zandavat, čistit grafiku jsem zkoušel. Žádný zjevný známky na plošnejch spojích po nějaký korozi nebo tak.

To s tím starým monitorem mě taky napadlo - jdu to zkusit zapojit. Ono totiž můj novej monitor i projektor jsou obě 4K. Jinak kabely mám koupený úplně nový s HDMI 2.1, tzn. podpora 4K a vysokejch FPS/Hz.

Mimochodem jsem zjistil, že vypadává jak zvuk, tak obraz - když dojde k tomu probliknutí - takže patrně neteče žádný signál přes ty HDMI kabely. Plus přišlo mi, že když jsem přeinstaloval ovladače GK, tak to blikání/vypadávání signálu na pár dní úplně zmizelo... Ale zase se to začalo objevovat, tak nevím.