Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak adresovat z podsítě na port v nadřazené síti

Do domu je přivedený internet do hlavního routeru, v němž je přesměrováno několik portů v rámci této sítě. Z routeru pak vedou k jednotlivým bytům kabelové rozvody, do nichž mají uživatelé připojené své domácí routery přes WAN port, takže má každý svou oddělenou podsíť. Jak se má zadat adresa z těchto podsítí na porty přesměrované v hlavním routeru? Ten má adresu 192.168.1.1 a bytové routery mají 192.168.2.1 apod. Měl jsem za to, že adresa na port z podsítí bude např. 192.168.1.1:554 ale uživateli se nepodařilo připojit. Brána je přitom nastavená dobře a na hlavní router se z podsítě připojit lze.

Myslím, že jsem kdysi řešil něco podobného a bylo potřeba ten hklavní router adresovat jeho venkovní adresou, nikoli vnitřní.

Takže pak packet prolezl až ven ze sítě a hled zase zvenku vlezl dovnitř a podle portu byl přesměrován dál, kam patřil, zatímco odpověď zase lezla ven ze sítě a tam se už našla v navázaných odchozích spojeních, takže pokračovala zpátky k tomu správnému počítači.

(Teda - lezla ven ze sítě = bbyla routerem přesměrována z jeho vnitřní adresy 192.168.1.1 na jeho vnější adresu a aniž by router opustila, tak přez to vnější rozhraní zase vlezla zpátky, ale to už "šla jako zvenku", takže byla přesměrována podle pravidel)

Díky za odpověď. Takto to funguje, zkoušel jsem to osobně, ale není to úplně ono. Je u toho cítit taková "těžkopádnost", znatelné zpomalení. Zkrátka je patrná delší odezva do vnitřní sítě, vzdálené pár metrů. Zatímco já když adresuji dotyčný port přes internet z dvacetikilometrové vzdálenosti, tak je odezva okamžitá. Rád bych to tedy nastavil tak, aby přenos fungoval aspoň stejně tak svižně, jako funguje u mě na dálku. Nebo se ujistit, že to skutečně jinak nejde, než přes tu venkovní adresu. A nebo že by museli uživatelé připojit své routery přes LAN, vypnout DHCP a vytvořit tak společnou síť, což ale není v tomto případě úplně optimální.

A co kdyby se na to prostě vykašlali a adresovali přímo to, co adresovat chtějí (ten 192.168.1.1:554 vede například na 192.168.5.1:554, tak ze 192.168.2.15 prostě adresovat 192.168.5.1:554 místo 192.168.1.1:554 - a ještě líp, dát do hosts na jednotlivých počítačích vhodné záznamy, takže by pak adresoval novakovi:554 a vystaráno) (kam si novakovi = 192.168.5.1 přesměrují port 554 už je jejich problém ...)

To přímé adresování mu údajně také nejde. Řešil jsem to s ním po telefonu a takto jsem mu adresu také zkusil předat. Ale bez úspěchu. Tak tam budu muset zajet a pokusím se to rozchodit sám. Každopádně děkuji za tipy, rozhodně je vyzkouším.

Musíš na hlavním routeru natovat port aby se ipadresa třeba 192.168.1.23:554 chovala jako 192.168.2.23:554 a nebo si nastav maškarádu na hlavním routeru na adresu tvého routeru ale je to prasárna spíše bych natoval port po portu.