Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Soundbar alebo pasívne repro + AV receiver

Dobrý deň, vyberám audio ku TV LG C1. Priestorovo prichádza do úvahy jedine soundbar alebo 2.0/3.0 zostava a AV receiver(AVR). Zatiaľ som doteraz nikdy nemal AVR takže v týchto sférach nemám prehľad, nerozumiem sa tomu. Jedine regálové repro. Pre stĺpové je to vraj príliš malý priestor. Cenový limit mám stanovený na cca 600€ za 2.0+AVR a 800€ aj s centrom a teda 3.0+AVR. Stojany pre regálovky mám tieto. Využitie výhradne len na filmový obsah. Dostal som TIP že centrálny reproduktor pomôže s možnosťou nastaviť na tento reproduktor hlasitejšie dialógy vo filmoch čo je moja podmienka. Prípadne by som používal DRC(Dynamic range compression)respektíve nočný režim(night mode) na vyriešenie tichých dialógov a hlasných efektov vo filmoch. Mám zatiaľ predbežný výber, všetky vypísané produkty mám overené že majú DRC.

Soundbary:
https://www.alza.sk/lg-sn9y-d6306827.htm
https://www.alza.sk/lg-sn10y-d6306828.htm
https://www.alza.sk/lg-sp9ya-d6908855.htm

AVR: https://www.alza.sk/yamaha-htr-2071-cierny-d5113064.htm
2.0: https://reprosustavy-a-reproduktory.heureka.sk/klipsch-r-51m/#prehlad/
Central: https://reprosustavy-a-reproduktory.heureka.sk/klipsch-r-52c/#prehlad/

Je rozdiel veľmi veľký vo zvuku takých drahších soundbarov v porovnaní s regálovkami + AVR?
Oplatí sa naozaj ten center kupovať? Zvažujem aj možnosť že najprv by som si to skúsil ako to bude fungovať v rámci 2.0 a neskôr by som dokúpil podľa potreby ten center.

Vopred ďakujem za prípadne rady a tipy! :-)

Externý soundbar som zatiaľ vlastne nepočul žiaden. Počul som jedine integrovaný soundbar v TV. Má to moja C1 a taktiež som to už počul u zopár ďalších TV. Ten integrovaný soundbar je kvalitou zvuku porovnateľný s tým externým alebo je to chyba porovnávať? Ak totiž bude hrať ten externý rovnako na figu ako ten integrovaný tak potom sa tomu radšej vyhnem.

Řekl bych, že "centr" je součástí 5.1 sestavy (a 5.1 zvuku). Kombinace 2.0 + centr nejspíš není podporovaná ... Zvuk je buď stereo (repráky 2.0 či 2.1) nebo "prostorový" (5.1 apod.). Soundbar nejspíš umí podporovat jak stereo, tak prostorový (stejně jako AVR sám o sobě).

PS: 2.1 není 2 + centr :-) ani SW jako takový (je to jen společný "hloubkáč"), je to tedy stereo zvuk.

Chápem to správne?
2.0 čisté stereo - 2 reproduktory
2.1 stereo + subwoofer - 3 reproduktory
3.0 stereo + center - 3 reproduktory

5.1 a 7.1 neprichádza do úvahy. Nemám nato priestor, čas ani náladu. 3 reproduktory v priestore okolo TV je pre mňa maximum.

riesi 2.1 cize 2x repro + subwoofer. osobne mam TCL soundbar + subwoofer najvyssej rady s DOLBY ATMOS. zvuk je OK, ale ze by som spadol na prdel, to nie. ako, nie je to zle, ale predsa soundbar je proste kompromis. ak chces ozaj normalny zvuk, tak celkom urcite zosilovac + 2 kvalitne! repro + subwoofer.

Osobne by som tam nepchal center, ale nechal to na 2+1 stereu. Ale priestorove to nebude. Samozrejme, mozes tam dat aj center. zadne satelity v nastaveniach AVR vypnut, ale aky zvuk to bude vydavat neviem, neskusal som. Je to take riesenie, ani macka ani pes. Soundbary su zase predrazene, ked chces nejaky lepsi zvuk. Jedneho casu som mal k TV pripojeny mikrosystem 2.0 + dokupoval som k tomu subwoofer. ( https://www.nay.sk/pioneer-x-hm76-strieborny ) Zvuk urcite lepsi ako tie chrcitka v TV, ale 5.1 je predsa len ina liga, ktora sa da kupit za normalne ceny, nie ako soundbary..

on ale pise nieco ine. samozrejme ak mas doma 5.1 zostavu a do toho pustis stereo signal, tak softwarovo to vies pustit do vsetkych repro + SW. laicky - vsetky repro budu hrat, SW bude duniet, ale realny 5.1 to nebude, bude to iba upraveny stereo signal.

Tak ja mám z toho guľáš stále :D

Ak je zdroj audio stopa ktorá je 5.1 respektíve 6 kanálov. prvé 2 kanály sú LR. Tretí je central ktorý obsahuje dabing. Tie zvyšné 4,5,6 neviem. Zoberiem to a pustím to cez AVR(ktorý má podporu 5.1 kanálového zvuku) do stereo reproduktorov čiže len jeden napravo a jeden naľavo od TV. Celé sa to zmixuje do tých dvoch reproduktorov rovnomerne. Myslím že toto chápem správne ak nie tak ma opravte.

Druhá varianta je ak bude AVR a zároveň tam budú po stranách reproduktory a ešte k tomu ten centrálny ktorý bude pod TV. Celkovo teda fyzicky 3 reproduktory. Čiže to isté čo som písal vyššie s rozdielom že ten tretí kanál sa nezamixuje do ľavého a pravého reproduktora pretože tam bude vyhradený centrálny reproduktor ktorý preberie naseba ten tretí kanál v audio stope. Ja zároveň budem mohol cez AVR ubrať dB pre ten ľavý a pravý reproduktor. Central nechám nepozmenený a teda dosiahnem že bude lepšie počuť dialógy vo filme. Chápem to správne?

Zhruba ano ...

4,5 jsou zadní a 6 je SW (SW není "basák", je to "efektový kanál" na výbuchy apod. :-) má rozsah jen nějak 30 - 80 Hz

Na AVR se obvykle dá nastavit několik režimů podle toho, kolik a jaké repráky jsou připojené a hlavně podle typu zvuku (stereo, prostorový). Ale ze sterea ten centrál asi nevydoluješ ... Naopak z 5.1 lze všechny kanály "nějak" namixovat do 2 repráků. A stereo lze "nějak" pustit do všech repráků, co tam budou (kromě centrálu, to nedává smysl a žádný "dialogový signál" tam prostě není).

Dolná hrana TV je od stolíka len 4cm čiže ak by som zvolil soundbar je nutnosť kúpiť taktiež držiak na stenu čiže ďalšia investícia. Spomedzi snáď všetkých čo majú v ponuke na alze sú všetky klasické soudbary približný priemer 75x12x7cm ak to narýchlo spriemerujem tak toto je štandard a váhovo 2-4kg. Objavil som teraz ale jednu čiernu ovcu. https://www.alza.sk/aq-soundtable-d5781905.htm český výrobca o ktorom som pred časom už počul a zatiaľ len pozitívne ohlasy. Hmotnosť 16kg a objemovo je to proste macek proti tým špáratkám. Proporčne to už má kapacitu nato aby to mohlo hrať dobre. Vlastne sa to objenovo vyrovná veľkosti bežným regálovkám. Musím ešte zistiť u výrobcu či je tam podpora DRC. Ak áno tak možno by to nebol zlý produkt. Premeral som TV stojan a je to akurát. Presne to sadne na ten rozmer. Za nevýhodu nepovažujem ani dodatočnú výšku TV. Bude takto o 15cm vyššie ale mám dosť nízky TV stolík a ak demontujem spodné nožičky tam sa dostanem na +12cm do výšky.

No nevím pořád lepší volba je AVreceiver + stereo bedny,ten Soundtable doporučuju si někde kde je prodávaj poslechnout (v K+ B měli místnost kde pouštěli zvuk jak z repro tak soundbar rozdíl je znát hodně,někde v obchodě bude poslech na nic)

Osobně mám k Tv AVreceiver Yamahu 5:1 s těma malýma bedýnkama kde bassy tam dělá woofer,přední sem nahradil sloupákama 2 0 jenže ty maj basy nic moc takže woofer je pořád dobrej k nim.Za mě pokud jde o vícekanálovej zvuk 5:1 nebo 7:1 tak nějaký to komplet kino,jenže když není ta možnost tak na filmy pak kvalitní stereo popřípadě kdo rád bassy doplnit woofwerem,ani jednomu se sounbar nevyrovná.

Tak jako tak doporučuju si zajít do obchodu a ty sounbary si poslechnout a udělat si na to vlastní názor,jinak i do malého bytu se dá určitě nějak rozmístnit 5:1 repro.Mám tu Yamahu už vykopávku ale co se týče filmů a konzertů 5:1 ,DTS tak zvuk luxus na to jak jsou to malý (celkem těžký) bedýnky kde basy dělá jenom woofer,tady něco podobnýho novýho.:-)

https://www.yamaha-hifi.cz/produkty/av-receivery/systemy-domaciho-kina/yht-196.aspx

Tak to je věc názoru to degradovat ,většina jde totiž přes ten centr co sem dřív zkoušel a zvuk teda nicmoc celkově pak,navíc nevím jak hrajou ty jeho postlí bedny basy, ale asi žádná sláva viz recenze tak to mu udělá rozhodně větší službu ten woofer ke stereu /lepší stereo bedny než ten střeďák.

AQ Soundtable podľa výrobcu nemá podporu DRC. Škoda vyzerali parametrovo veľmi sľubne. Je možné že nejaké aktívne repro 2.0 zvládne downmix z 5.1 na 2.0 lepšie ako nejaké iné repro? Tie 2.0 reproduktory ktoré som mal k TV doteraz to zvládali veľmi zle. Nedalo sa to počúvať. Preto riešim ten DRC...Nakoniec zistím že som riešil DRC zbytočne a nejaký iný aktívny reproduktor trebarz soundbar to bude aj bez DRC respektíve nočného režimu zvládať prehrať... Ak je to takto tak potom by možno ten AQ Soundtable bol tá správna voľba.

Spomedzi klasických soundbarov som to vyfiltroval už len na tieto(všetky tri na 100% majú DRC):
https://www.alza.sk/tcl-sb-ts8111-d6246862.htm
https://www.alza.sk/yamaha-sr-b20a-black-d6265093.htm
https://www.alza.sk/sony-ht-x8500-d5591236.htm
Ak sa bude dať skúsim ich vyskúšať v elektre NAY.

Chcel som ušetriť preto riešim ten soundbar no zatiaľ to vyzerá že najlepšia voľba je predsa len regálovky+AVR
https://www.alza.sk/yamaha-htr-2071-cierny-d5113064.htm
https://reprosustavy-a-reproduktory.heureka.sk/klipsch-r-51m/#prehlad/
a prípadný neskorší dokúp https://reprosustavy-a-reproduktory.heureka.sk/klipsch-r-52c/#prehlad/
AVR pri troche šťastia zoženiem z alzy za 300€ a tie regálovky som najlacnejšie našiel na nemeckom amazone 225+15€ poštovné takže spolu by to bolo 540€.