Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Přizpůsobení LibreOffice

Zdravím.
Jsem v penzi a tak dosud placený Office365 přestal dávat smysl a přešel jsem na LibreOffice. Dá se to používat, ale co mi vadí, tak společný výběr souborů jak pro Writer, tak pro Calc. Potřeboval bych vidět jen soubory, které k Writer patři, ne ty co patři k Calc. Vidím je společně jak v Otevřít, tak v Poslední dokumenty. V Možnostech jsem nenašel způsob, jak to oddělit.

Je cesta jak to nějak rozdělit aby Writer viděl jen soubory, které k němu patří a Calc zase soubory, které patří jen k němu? Popřípadě není někde k dispozici konfigurační soubor, který by LibreOffice co nejvíc přiblížil Office?

Díky.

Řešení:

U mě to vypadá takto: otevřu v nabídce Start Libre office tabulky, připnu dole na hlavní panel, poté pravý myškoklik na ikonu na panelu a vyskočí mi všechny poslední soubory tabulek.
To samé lze i s ikonou writer, připnu na hlavní panel, pravý myškoklik a mám poslední writer soubory.
Lze otevřít oba a současně je mít otevřené.

Vidím je společně jak v Otevřít,

Tak otvíráš je ze složky, kam jsi je uložil, můžeš je ukládat zvlášť. Ale i tak to jde rozdělit, vpravo nad Otevřít si vyber typ souborů místo Všechny soubory.
U Posledních dokumentů máš náhledy, tak snad víš, co chceš otevřít. A po nejetí myší se zobrazí celý název i přípona.
Nějaký lepší fígl neznám a ani nepotřebuji, tj. nehledám.

Ano, to jde. Ale on si typ souboru, potvora jedna, nepamatuje. Příště tam jsou zase k výběru všechny soubory. Ale i tak by mi to moc nepomohlo. Dokumenty i tabulky mám v samostatných adresářích. A tak vždy proklikávám na ten správný adresář.

Poslední dokumenty bez náhledů pouze s ikonami se mi hodí nejčastěji. A tam je to právě splácané všechno dohromady. Náhledy tam jsou až po CTRL-W. Ideální by bylo mít určenou cestu k dokumentům a tabulkám zvlášť. A přímo geniální pak přišpendlení často otevíraných, jak to je v Office. Bohužel není.

Ale i tak děkuji. Naštěstí do LibreOffice nelezu 20 x za den ale spíše tak 20 x za měsíc. Ušetřené předplatné to musí kompenzovat. :-(

Ale on si typ souboru, potvora jedna, nepamatuje. Příště tam jsou zase k výběru všechny soubory. Ale i tak by mi to moc nepomohlo. Dokumenty i tabulky mám v samostatných adresářích. A tak vždy proklikávám na ten správný adresář.

Poslední dokumenty bez náhledů pouze s ikonami se mi hodí nejčastěji. A tam je to právě splácané všechno dohromady. Náhledy tam jsou až po CTRL-W.......

A to si si NEVŠIMOL, že v tom prehľade (síce všetko "pokope") je u KAŽDÉHO súboru (v prehľade) miesto prípony IKONA typu súboru?
Modrá - textové, zelená - tabuľky, červená - prezentácia, oranžová - kresba, čierna - vzorec, fialová - databáza!

Měl jsem předplatné protože jsem kdysi koupil zaručeně legální trvalou dříve používanou a už nepoužívanou licenci a ta fungovala asi rok. Pak se objevilo upozornění, že je nelegální. Mail prodejce už byl mrtvý, office jsem používal denně a znovu se pohybovat na okraji legality se mi už nechtělo.

S tou radou máš pravdu pro mladší. My boomeři už toho tolik nenaděláme. :-)

Koupi použitého Office jsem kvůli Outlooku zvažoval, ale vzhledem ke zkušeností s předchozí koupi a využitím jsem to nakonec zrušil. Menu má Libre podobné jak tomu bylo u Office 2003, takže stačilo polechtat paměťové buňky. Místo Outlooku používám Thunderbird a i když to není tak pohodlné, tak se to dá, protože se výrazně snížil počet mailů a záznamů v kalendáři. Jen ten mišmaš s adresáři mě zlobí. Proto jsem se ptal.

Proč trápit? Pro někoho kdo dělal celý život v MS Office to bude trápení. A znám i opačný případ - člověka který používá Libre Office a když má něco udělat v MS Office, je z toho vedle. Ne každý se dokáže pružně přeorientovat. To je jako kdybys někomu kdo dělá v Corelu strčil třeba Inkscape.

Pokud si někdo doma potřebuješ jedou za měsíc napsat nějaký dopis nebo vytvořit tabulku, je LO v pohodě. Když ho ale třeba využívá denně a potřebuje být kompatibilní s okolním světem, má prostě MS Office navrch.

Chválím přechod na LibreOffice.

Jestliže máš všechny dokumenty a sešity v jedné hromadě (což není dobře), tak stačí otevřít v nějakém souborovém průzkumníkovi složku, kde to máš (můžeš si udělat link na plochu). Pak soubor otevřeš poklepáním a otevře se v Calc nebo Writteru samo, podle toho, co to je. MS Office je v dnešní době pitomost kupovat.

Jo a taky je zbytečné kupovat MS Windows

To souhlasím také. Už patnáct let mám ve firmě jen Linux a LibreOffice, zpracování obrázků, střižnu videa, autoring DVD a mnoho a mnoho dalšího. Mnozí uživatelé ani netuší, že mají Linux a chrochtají si blahem, že mají extra edici Windows 22. Jem zatvrzelí Windowsáci si stále představují, že Linux je něco začarovaného a pouze s příkazovou řádkou a musí se všechno jen vypisovat za pomocí stohu příruček. LibreOffice směle konkurují MS Officím a kvalita GNU programů je mnohdy vyšší, jak z One Microsoft Way. Notabene LibreOffice jsou i pro zatvrzelé Widlaře.

U mě to vypadá takto: otevřu v nabídce Start Libre office tabulky, připnu dole na hlavní panel, poté pravý myškoklik na ikonu na panelu a vyskočí mi všechny poslední soubory tabulek.
To samé lze i s ikonou writer, připnu na hlavní panel, pravý myškoklik a mám poslední writer soubory.
Lze otevřít oba a současně je mít otevřené.