Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mikrotik - nastavení

Zdravím.
Tak jsem si dal od hAP ac3 měsíc odpočinek a dam tomu ještě jednu šancí, než skončí v krabici na pudě.
Možná pro IT dobrá věc, ale pro běžného uživatele to asi není.

By mně zajímalo, jak docílit přidělovaní IP podle mac

https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=122914

Mám rozsáh sitě 192.168.1.1/ 24
DHCP přiděluje IP 230 - 254
Všechný zařizení co mám doma mají static IP pod 230.
Chci je popřepinat do DHCP a aby dostavali ty IP co mám nastavene.
To asi nepujde?

Na te strance piše.
Once the static lease exists, you can edit it and change the IP address that gets assigned if you want a specific address.

Nejde to.

On tam piše, že ji mám nastravit jako static a pak ji změnít.

1) Connect the laptop to your network and get an IP from DHCP as usual.
2) Go into the Mikrotik's IP > DHCP-Server menu and click on the leases display.
3) Scroll through the leases and find your laptop's lease and double-click it
4) In the window that opens, there is a button on the right hand side "make static"
5) Click that button and you're done.

Once the static lease exists, you can edit it and change the IP address that gets assigned if you want a specific address.

Co chces dosiahnut?
Lebo pises ze dhcp prideluje 230-254.
Vsetky zariadenia maju staticku IP pod 230.
Chci je popřepinat do DHCP a aby dostavali ty IP co mám nastavene.

Takze maju mat nastavenu staticku IP (Vsetky zariadenia maju staticku IP pod 230.) alebo maju dostavat Ip z DHCP ? (Chci je popřepinat do DHCP) aby dostavali ty ip co mam nastavene (tie co mas nastavene v DHCP teda 230-254?)

TAm kde mas ten obrazok skus sa prepnut na zalozku General
Active sa neda editovat, to je vypis toho, ako je to aktualne nastavene
Po zmene IP, ako pisali vyssie, sa zmena prejavi az po uplynuti lease teame, na urychlenie mozes skusit zmenit lease time na 2-3 min, spravit reset, zrusit prenajom Delete . . .

To uz bude asi mimo mna, tiez som len samouk, ak sa jedna o wifi, skusil by som dat cloveka ked je prihlaseny do Conect listu, otvorit Wireless, a priradit ho do Connect list, a tam mu odskrtnut Conect . . . pripadne aj Access list, a tam pozriet jednotlive volby . . . pripadne Wiki mikrotik

Este by sa dalo skusit, v Bridge - Settings povolit Use IP firewall, a potom nastavit pravidlo na firewalle, to by mohlo fungovat, ale znizi sa vykon routera
Co sa tyka bridge, skusit Bridge - zalozka Filters, tam nastavit filtrovacie pravidlo podla MAC adresy

Ale tomuto som sa nevenoval, len tak strielam od boku

@ fleg To není dobrý nápad, ale alespoň jsi mně nakopl :-D
Svázal jsem IP s MAC a nastavil IP úplně v jiném subretu.
A jelikož není žádný DHCP servr v tomto subretu, žádnou IP nedostane. :-D

Lepší je ale si vytvořit DHCP servr v jiném subnetu, který nemá přistup k internetu a poslat ho tam. :-D

Mám seznám MAC adres co se mužou připojít.
Jak povolit jenom tyto a zbytek zakazat.
Toto uměl i muj stařičky asus.

Jak zablokovat MAC ve firewallu vím.
Pak tam je zaškrkavatko. Čimž povolím je tu jedínou a zbytek zablokují.
Ale jak povolit třeba jen 10 MAC a jine se nechyají?