Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Náhrada za grafickou kartu

Hezký den, před nedávnem jsem dával dotaz jestli moje GK umírá. Je tomu opravdu tak (ať je jí země lehká :-()teď už se PC vůbec nespustí a s jinou GK jede v pohodě. Dokázali byste mi popřípadě doporučit nějakou náhradu do mého skoro 8 let starého "stroje", jestli teda zbytek železa už nebude novou GK brzdit a jestli je to teda vůbec dneska možné nebo spíš počkat na lepší ceny? Níže seznam HW. Díky moc!

MB: ASUS B85-PRO GAMER GAMING
CPU: Intel Core i5-4570
RAM: Kingston HyperX PnP 8GB 1600 DDR3
GPU: ASUS R9280X-DC2T-3GD5
PSU: Seasonic S12II-520W

Ona dnes grafika stojí půlku toho co zbytek počítače. Takže stojí za to zvážit co vzít. Jestli grafiku za 6 co to "polepí" nebo jestli i ten počítač se nechystáš výhledově posunout někam dál. Třeba kdyby zdechl - nepřeji ale 8let je dost a jednou to přijde taky.

Já bych doporučil něco mezi. Takže nvidii 3050, dá se koupit na dálku za 9500 velké eshopy ji mají dražší
https://www.eldum.cz/?cls=stoitem&stiid=122106
tady je recenze
https://www.gpureport.cz/recenze/337-gigabyte-rtx-3050-eagle-8g/gigabyte-rtx-3050-eagle-8g-recenze-testy.aspx?article=337&page=1
Provedení s dvěma větřáky je hlučnejší, u 3050 to asi není tak kritické. Výkon je skoro 2x tolik co 1650.

Pokud by ses rozhodl vymenit tu druhou půlku počítače je to zhruba dalších 8-10 pokud by ses držel při zemi.

Na nějaký další výrazný pokles cen v tomto segmentu bych moc nespoléhal, kurz koruny může zase ceny zvyšovat.

K bazarovým bych ti napsal asi toto - koupil jsem novou 3060 po měsící odešla. Bez záruky bych v bazaru/aukru karty nebral příliš velký risk že zdechne nebo má nějaký problém.

No ty ceny sou šílený..hele spíš jak píšeš zalepi, zatím mě to stačilo, ta sestava dávala nový hry v pohodě i na vyšší nastavení (nový Battlefieldy, Metro atd..) Až teď sem narazil s Microsoft Flight Simulatorem ale to bych přisuzoval i horší optimalizací. Když sem tam zkoušel dát bráchovu RX 590 tak i ten Flight Simulator jel na nějaký střední-vyšší nastavení na nějakých 40-50 fps takže tak nějak by mi to stačilo. Takže pokukuju po ty RX570 i když bude trochu horší jak ta 590 ale ta je zas cenově jinde. Našel sem bazarový ty 570 od Asus ROG za nějakých 4000-4500 a testy se mě taky zamlouvali a ty inzeráty sou celkem "solidní" ale taky sem našel 570 ve verzi 8GB za 5000 a to se mi zdá zas nějaký málo na to že se cena pohybuje tak 6000+

Ceny novych grafik (NVidia) sly dolu, tudiz to co je momentalne, uz bych silenstvim nenazyval.

Samozrejme porad je to drahe, ale otazka je kdy a jestli vubec to jeste dolu pujde.

Flight Simulator je narocna hra, jak na procesor, tak na grafiku, ale je skvele optimalizovana, proto ti to vubec funguje. Je to jedna z mala her, ktera umi vyuzit vic jader procesoru.

S tím Flight Simulatorem mě to tak asi jen přišlo protože s R290kou to sotva naběhlo do menu a běželo tak na 5fps takže se ani z toho menu nešlo dostat a s RX590 sem hrál v pohodě takcto asi bude teda takový skok mezi těma grafikama protože u žádný jiný hry se mi toto nestalo :-D

Než riskovat 4500 v luftu za 4roky starou karty dám radši 10000 za novou se zárukou. Je to ale tvoje rozhodnutí.

570 jsem koupil před rokem v bazaru pro známého, cena asi 3500 tehdy. Co se nestalo karta měla problém v nějakých hrách blikaly textury. Prodejce o tom nevěděl, narazil sem na velice solidního. Cpal mi druhou kterou mi predvedl, nevzal sem. I tak mě to stálo 60km autem a tři hodiny času, telefonování,nervy.
Proto bych z bazaru bral karty aspoň s půlroční zárukou.

No ddword není zrovna neutrální, ten vždy vychválí AMD. Ceny z roku 2019 kdy ten článek dejme tomu seděl tu taky nemáme takže poměr cena/ výkon je jinde.
Tu 3050 jsem ti tu radil jako první. Před bazarovou bez záruky jsem varoval.
570 těžko seženeš se zárukou proto jsem navrhl 1650. Dál hledat umíš tak dobře vyber.

nechci už do toho PC dávat tolik peněz

Chces si koupit grafiku, ne PC. Pocitac se preci da upgradovat postupne. V kuse se vetsinou musi koupit akorat deska + procesor a nekdy pameti, kdyz se prechazi z generace na generaci.

Osobne bych klidne do toho tveho soucasneho PC koupil novou GTX 1660Ti nebo RTX 3050. A zacal zase setrit na dalsi upgrade: deska, procesor a pameti. Momentalne konci era DDR4 a nove DDR5 budou za rok bezne v PC, takze mas minimalne ten rok na to zase nasetrit. Grafika se potom jiste do nove desky bude dat pouzit.