Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pády ovladače grafické karty

Hezký den,
někdy minulý týden jsem dával dotaz ohledně výběru nové grafiky. Nakonec mám od bráchy za "pár kaček" RX590, pořídil jsem i nový SSD Kingston A400 500Gb, udělal čistou instalaci Windows a nainstaloval nejnovější ovladače, chtěl sem stáhnout Microsoft Flight Simulator, po několika hodinách se stáhlo cca. 50Gb a za chvíli to spadlo a software AMD vypsal chybu (ve screenu).

http://imgway.cz/s/8TnF

Dělalo mi to už předtím než sem přeinstaloval Windows během hry, někdy hra jela třeba hodinu v kuse, jindy to spadlo za 10 minut. Dočetl sem že to dělají aktualizace Windows ale to bylo už před nějakou dobou..Budu rád za každou radu, díky a mějte se. :-)

Mě ty chyby s radeonem 570 nahlásil OCCT. Takže bych doporučil, dát tam test grafiky a nechat to hodinu. Furmark mi tehdy neukázal nic.

Jestli je to čistá instalace tak nic nečistit, nic netunit , nepřetaktovávat a hlavně nic nepřepastovávat.

Bude dobré vyzkoušet i jinou hru.

Na Céčku je dost místa ? víc jak 50giga ?

Právě moc teď nehraju jen mě teď chytl ten Flight Simulator ale co sem zkoušel jiný hry na několik minut pustit tak nic. Ano když sem to dal stahovat bylo tam kolem 300 a stahoval to cca 120Gb. Jinak teda mi bylo divný že když sem instaloval ty Windows tak to bylo tak za 5 minut možná ani ne to mě zarazilo a systém zabírá málo místa. Na starý HDD se to instalovalo o hodně delší dobu.

udělal čistou instalaci Windows a nainstaloval nejnovější ovladače

tipuju podle toho chování (a protože je nejmenuješ), že sis vzpomněl tak leda na ovladač grafiky - a základní desku jsi přehlíd.

viz model ssd: tento nejlevnější odpad kupují jen bfu. proto je nejprodávanější.
od takového člověka ale nečekám, že umí nainstalovat funkční systém s ovladači.

...i základní desky, která mi řekla že se snažím nainstalovat novější ovladače než mám
Bios je aktuální

nejdřív: chipset driver popisuje zapojení základní desky, režimy jejích řadičů + názvy integrovaného hw. proto se zásadně instaluje jako první. kvůli logice instalace se po něm doporučuje reset.
pak až zbytek - a ne tak, že jediný ovladač co zmíníš je grafika.

ale hlavně to upozornění instalátoru v originále říká, že tam instaluješ starší verzi než už tam je. to se stává jen u staršího hw, že ho instalátor windows zná a má pro něj hned podporu.
když ani nejmenuješ typ základní desky - i když je srdcem a mozkem toho pc - těžko můžu věřit tomu že sis jí všim a instaluješ ty správné ovladače od výrobce.
vede mě k tomu právě chování grafiky co popisuješ.

na biosu moc nezáleží. když je tam správná aspoň minimální verze pro ten procesor, většinou to stačí.
ale cmos reset bys udělat moh.

dobré sata ssd za normální ceny jsou: adata su800, crucial mx500, transcend 230s
když kingston, tak řadu kc600, ale ten už je dražší.
měl jsem poznačený i blue wd, jenže výrobce má u nvme zvyk obměňovat modely pod stejným názvem a nahrazovat brouky, asi horšími. do ssd bohužel vidět není.

stara deska z dob w7, proto instalator w10 uz obsahuje ovladac jejiho chipsetu.
navic asus tam ma driver z r.2015, kdy vysly w10 1511, kdezto aktualni download muze obsahovat o setinu vyssi verzi.
(jako bonus ma asus svuj oblibeny podraz: ukazuje prvni ze skupiny ovladacu, konkretne bezcenny "intel me", pro spravny chipset inf je nutne rozkliknout "zobraz vse", coz nekteri instalateri prehlednou)

stahovat ci ne?
prave u chipsetu zalezi na poradi instalace, psal jsem proc musi byt prvni. je mozne, ze si u tak stareho boardu w10 stacily samy.
chce to prohlednout spravce zarizeni - radice disku, grafika integrovana, systemove kramy, radice usb: jestli tam jsou vsude typy konkretniho hw, ne jen obecne nazvy. jen v tom druhem pripade dodatecna instalace jeste pomuze.

kdyz nebude problem v chipsetu, zbyva deska:
ramky jsou asi puvodni, uz fungovaly, tam to vypada ok. je mozne nechat bezet memtest, ale necekam ze neco odhali.
pokud tam neni dodatecna pcie karta, vypadla dalsi nekompatibilita.
zbyva jen ta grafika - tusim jsi psal gtx950. teploty jsou ok? jeji ventilator se toci, nedrhne? nepouzivas zadny sw pro tuneni grafiky?

kdyz se vylouci vsechno, zbyva nova instalace:
vyrobit instalacni flashku w10.
stahnout predem vsechny ovladace desky treba na flashku.
odpojit stary disk, dat do pc nejaky suplikovy ssd normalni znacky nebo hdd.
znovu nainstalovat w10 bez pripojene site + ovladace ve spravnem poradi.
zakazat aktualizaci ovladacu hw a pripojit sit.
kdyztak stahnout ovladac grafiky a doinstalovat.

jestli to nebude funkcnejsi, je nejaky problem nejspis ve stare grafice.

Ano je to RX590, teploty se pohybujou kolem 80, je to dost a je docela hlučná ale co sem koukal na testy tak to by sedělo, zdroj mám Seasonic S12II 520W, je teda 8 let starý ale byla mi tu doporučena o GTX1660 a zdroj sem uváděl.
Jinak k tvoji předchozí odpovědi to sem teda netušil že to tak Asus má ale nemám problém udělat instalaci Windows znovu a ve správném pořadí, jen proč to nemám instalovat na to SSD?

jestli ta instalace na kingstonu furt pada a jsou tam jen bezcenna data, neni na tom co zachranovat a klidne se to muze preinstalovat pres to.
presneji: pri spusteni instalace z usb nechat zrusit vsechny stare oddily na kingstonu, teprve pak pokracovat.
gtx1060 (bazar) nebo 1660 jsou mnohem uspornejsi nez rx590. spotrebu nekde dohledej v recenzich

za behu windows (ve sprave disku) nepujde odstranit systemovy disk c: ani zavadeci oddilek s bootloaderem.
(sedni si na vetev a zkus si ji pod sebou uriznout, taky ti to bude pripadat divne. uriznes ji odjinud)
stejne tak nabootujes z instalacni flashky a nechas smazat komplet disk.
(v konkretnim pripade a400 by bylo lepsi, kdyby ho instalator i zapalil)

ten radeon bude mit asi vetsi vykon s vice texturami, v jinych hrach bude rozdil nizsi, je to jedno.
ted jde o vykon zdroje, aby stacil na spotrebu cpu + gpu.

nějaký hw je bazar? nebo všechno nové? nebo tvoje, nikdy nepřetěžované?

aha, deska b85, moc nové ne. záleží v jakém je to stavu.
a co si myslet o tom zdroji, v kombinaci s tou trochu žravou grafikou.

jedna technická: vadné ovladače nebo chyby paměti obvykle padají do modré bsod.
hw vady (deska) nebo nestíhající zdroj jsou neřízené pády do černé obrazovky.

Vše nové, koupeno v červnu 2014 (ano vím že je to hromada let, HW má už nejlepší léta za sebou a může a tím být cokoliv) nebylo to nijak taktované, jen se hrály hry a ten Funmark byl párkrát puštěný.

Ale včera sem zkoušel znovu instalovat Windows, ovladače (hlavně Chipsetu) ale dal sem tam ještě nějaký novější ovladače grafický co se na stránkách AMD objevily a Flight Simulator se stahoval několik hodin a nespadlo (předtím to spadlo někde u konce stahování) a normálně to běželo nějakou dobu v menu než sem to teď ráno vypínal takže přes noc to běželo, tak uvidím jak při hraní..

Ještě sem si vzpomněl na "menší" detail, při skládání PC se mi tenkrát mou blbostí podařilo ohnout pin na patici a nefunguje jeden ze čtyř slotů RAM (tuším první nebo čtvrtý) takže RAMky nejsou v Dual-chanellu, nepředpokládám že by to mohlo být tím protože předtím ještě se starou grafiku žádnej problém nebyl..