Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem DLNA - přenos hudby do repráků

Zdravim.

mám tento router https://e.huawei.com/cz/products/enterprise-transmission-access/access/ont/eg8141a5
a nemám přístup do jeho nastavení - provider ho "blokuje", mám jen přístup do pidi rozhraní, kde si můžu max zapnout vypnout wifi.
Provider globálně spravuje všechny routery, takže pomoc z jeho strany byla zamítnuta..
a zde nevim - já potřebuji pro DLNA mít UPNP na routeru aktivní, což ani nemám jak ověřit, jestli je aktivní.. žádnou bližší info jsem totiž od providera nedostal - jestli to je či není zaplé .. a současně.. četl jsem, že UPNP je bezpečnostní katastrofa, tak jestli to platí, nebo to jde nějak zabezpečit.. tedy jestli je to cesta, či nikoliv..

dotaz, pokud dává smysl pokračovat ve čtení (já to nevim, proto to tak píšu, děkuji za pochopení)

Používám reproduktory https://www.muziker.cz/edifier-2-0-r1600tiii připojené do PC RCA kabelem
a k tomu sem kupoval https://www.alza.cz/orava-pegasus-2-d5220070.htm s funkcí DLNA
manuál: https://www.orava.eu/cs/index.php?controller=attachment&id_attachment=547

našel jsem odkaz, jak zprovoznit DLNA

https://www.cistepc.cz/dlna-server-ve-windows-10-jak-prehrat-filmy-v-domaci-siti/#comment-66936
ale nevim, v první řadě, jestli to mám povolit - předpokládám, že bez zaplýho UPNP to nebude fungovat a předpokládám, že provider blokuje přístup na IP adresu routeru, aby nemusel řešit uživatele, co o tom nic nevědi a nějak si to rozhoděj svojí neznalostí.. to chápu.
tedy jak mám postupovat?

1. mám to zapnout a zkusit, jestli provider UPNP nechává aktivní?
2. nebo je to bezpečnostní riziko - což asi není problém v tom zapnout streamování, viz příloha, ale byl by to problém už ve chvíli, kdy bych povolil to UPNP na routeru bez zabezpečení?

----
pointa dotazu je

abych mohl přenášet zvuk do daného ORAVA reproduktoru? (lépe řečeno dvou?)
měl bych ty EDIFIER u PC a 1 ORAVA v kuchyňskym koutu a 1 ORAVA v předsíni..

přes bluetooth je zpoždění zvuku u bluetooth oproti EDIFIER přes kabel
přes wifi app nemám jak připojit ty EDIFIER, protože sou na kabel a já bych rád měl možnost ovládat např. hlasitost, MUTE, atp.. na všech reprácích individuálně..

pak je jen varianta koupit mixák s vícero výstupy a natáhnu po bytě kabely..
dík.

Pokud by to bylo ve vnitřní kabelové síti, pak stačí za router dát switch a nemuselo by tě to zajímat. Ty ale budeš mít nějaká zařízení připojená i přes WiFi.
Takže pokud nemáš přístup k routeru postytovatele a nechce ti ho dát, pak si pořiď vlastní router, zapoj jej mezi poskytovatele a tvou domácností, na tom Huawei vypni WiFi a pak si můžeš odřidit vše sám.

ok.
to sem schopnej udělat.
a to UPNP je v takovym případě "zabezpečený" tim, že ten router bude mít vedenej internet přes LAN kabel z toho routeru od poskytovatele?
"laicky řečeno, nevim, jak to funguje", tak bych nerad udělal nějakou chybku..

jinak předem se rovnou asi zeptám - když chci mít zaplý občasně repráky přes kabel i ty přes wifi, tak wifi má nějaké zpoždění zvuku, jako třeba bluetooth?

když jsem spustil zvuk z těch repráků, co mám přes kabel a z toho repráku ORAVA, co sem koupil přes bluetooth, tak tam bylo znatelný zpoždění.. tak abych to nenastavoval zbytečně..