Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dotaz na síťaře

Dobry den,
mam dotazy kde bych chtel nazor expertu, nejsem zadny sitar. Budu moc vdecny. Po rekonstrukci mi byl na venkovni fasadu vyveden kabel sitovy. Urceni je pro kameru. Vyvod je z racku v technicke mistnosti. Momentalne mam v Racku mikrotik 5 portovy ozivujici 4 zasuvky datove a na vstupu internet a patch panel kam jsou svedene zasuvky. Z toho patch panelu nejake mistnosti zapojuju na sit pro internet. Je mi doporucovana znacka ubiquiti unifi

V prubehu casu bych chtel mit namisto pouhe kamery i Access Point na wifi pokryvajici zahradu, nejen kameru. Chapu spravne, ze musim koupit nejaky switch pro venkovni pouziti (napr jsem nasel tento Ubiquiti USW-FLEX) a k tomu nejaky injector (napr. tento Ubiquiti POE-50). Na dany switch pak pripojim jak kameru s PoE tak AP s PoE.

1) zvladne bez problemu pak dany switch napajet obe zarizeni Access Point na wifi i kameru?
2) Chapu ze ten injector muzu dat do racku, jeden datovy kabel pujde dovnitr a toto zarizeni je pak pripojeno na elektrinu a "vyrobi" PoE. Je to tak? Nebo je krom toho injectoru potreba jeste nejake dodatecne zarizeni?
3) Existuje nejake jine zarizeni ktere by jakoby vytvarelo PoE primo z bezneho switche a napojeni na elektriku ktere bych dal treba primo do racku? Abych mohl treba napojit i dalsi Access Point na wifi v dome a slouzilo to jako switch a injector v jednom?
4) co vse nutno pohlidat u venkovniho AP krome wifi standardu a moznosti venkovniho pouziti? Nasel jsem v popisku ze treba tento by mel byt pro venek Ubiquiti UniFi 6 LR, ale nenasel jsem jako jaka odolnost na to venkovni pouziti je, jestli to muze byt na fasade kde treba na to prsi a tak.

Zajimalo by me zda by mi nekdo poradil zda muj napad je uplna blbost.

Ak som pochopil spravne (prisiel som zo svadby, nieco mam popite) tak:

1) zvladne bez problemu pak dany switch napajet obe zarizeni Access Point na wifi i kameru?

Ano aj nie. Ak switch podporuje na portoch oba druhy poe tak ano. Vacsina AP si vystaci s 12-24V, naopak vacsina kamier potrebuje 48V, takze si zisti ake variatny poe podporuje dany switch. Navyse MT ma trosku odlisne pojatie poe ako ma UBNT, co sa prejavuje tym, ze niektore jeho switche potrebuje na aktivne poe iny zdroj ako na pasivne.

2) Chapu ze ten injector muzu dat do racku, jeden datovy kabel pujde dovnitr a toto zarizeni je pak pripojeno na elektrinu a "vyrobi" PoE. Je to tak? Nebo je krom toho injectoru potreba jeste nejake dodatecne zarizeni?

Ak to dobre chapem tak chces switch napajat cez poe, cize musi pat poe-in, takze ak ho ma a splna na poe-out prislusne normy tak ano.

3) Existuje nejake jine zarizeni ktere by jakoby vytvarelo PoE primo z bezneho switche a napojeni na elektriku ktere bych dal treba primo do racku? Abych mohl treba napojit i dalsi Access Point na wifi v dome a slouzilo to jako switch a injector v jednom?

Ano vola sa injektor, ale potrebuje samozrejme svoj vlastny zdroj.

4) co vse nutno pohlidat u venkovniho AP krome wifi standardu a moznosti venkovniho pouziti? Nasel jsem v popisku ze treba tento by mel byt pro venek Ubiquiti UniFi 6 LR, ale nenasel jsem jako jaka odolnost na to venkovni pouziti je, jestli to muze byt na fasade kde treba na to prsi a tak.

V podstate ak je napisane, ze ide o oudoorove AP tak nic. UBNT je dobra volba, pozor ovlada sa cez UNIFI bud fo vorme kontrolera, alebo cez sw(server) a nie cez webove rozhrania ako bezne routre.

3) Existuje nejake jine zarizeni ktere by jakoby vytvarelo PoE primo z bezneho switche a napojeni na elektriku ktere bych dal treba primo do racku? Abych mohl treba napojit i dalsi Access Point na wifi v dome a slouzilo to jako switch a injector v jednom?

Ano vola sa injektor, ale potrebuje samozrejme svoj vlastny zdroj.

Diky moc, vazim si tve odpovedi na vsechny body. K tomuto vsak nechapu. Pokud switch pise ze ma 4 porty PoE+ přenáší data a napájení v jednotlivých kabelechí PoE s kapacitou až 30 W pro každý port PoE - tak bych tipoval v krajnim pripade ze proste ma takovyto switch proste napajeci adapter a privedu do nej jen na vstupu treba datovy kabel z routeru a pak na vystupu uz bude dostatecna sila na to utahnout cilovy switch (na kterem bude dany Access Point a Kamera). Nebo se pletu? Opravdu pak bych potreboval injector?

Ty si pisal z bezneho switchu, tu uz pises, ze ides z poe switchu...tak sa rozhodni z akeho switchu chces ist.
Ten poe switch, na ktory chces dat kameru a AP ma nejake vstupne parametre na poe-in...takze ak injektor, ci iny poe switch splna tieto parametre na poe-out tak ano pojde to.
Hovorim, ze jedine naco si dat pozor je aky standard je podporovany, pretoze kamery su zravejsie ako AP vo vseobecnosti, injektory sa robia 12V, 24-28V aelbo aj 48V a aj tam sa to rozdeluje este potom kolko A vie dany zdroj/injektor dat.
Tusim si spominal Flex od UBNT (inak je vypredany), tak ano ten by sa ti hodil, ma poe-ina pre teba vhodny aj poe-out.

AHoj, ja zadny switch zatim nemam. Ptal jsem se jak to resit, a co objednat z internetu za HW. Zda tedy ty injektory ci spis primo switch PoE. Moc tomu nerozumim proto jsem se tu ptal. Dekuji za odpovedi, trochu si to srovnam v hlave a nactu.