Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem JAVA - konstruktor mě nepustí dál

Ahoj, chystám se udělat databázi knih, ale hned ze začátku jsem v první třídě narazil...

Všimněte si konstruktoru Kniha. Když chci v ISE vytvořit jeho instanci tak, že zadám jméno autora a název titulu (např. blabla a hahaha), vypíše se mi error: "cannot find symbol - variable blabla" a nepustí mě to dál, abych mohl zobrazovat metody a vypsat si tak autora atd. (getAutor()). - Ty proměnné se mi prostě neuloží... nevíte, kde je problém?

/**
* Třída Kniha uchovává informace o jednotlivé knize. Bude součástí větąí aplikace pro
* evidenci a vypůjčování knih.
*
* @author /doplňte Vaąe jméno/
* @version /doplňte aktuální datum/
*/
public class Kniha {
//Atributy knihy
private String autor;
private String titul;

/**
* Konstruktor nastaví autora a titul knihy
*
* @param autor autor knihy
* @param titul titul knihy
*/
public Kniha(String autor, String titul) {
this.autor = autor;
this.titul = titul;
}

public String getAutor()
{
return autor;
}

public String getTitul()
{
return titul;
}

ANO píše to :
i error: "cannot find symbol - variable blabla" a nepustí mě to dál...

Ovšem já žádné blabla nevidím v přiloženém kodu. A také nevidím chybu v tomto souboru, tedy se nabízí myšlenka:
Že je CHYBA v tom, co jsi neposlal. A tedy co jsi vytvořil, tohle je zřejmě z nějaké knihy.

A ted kde je chyba : " error: "cannot find symbol - variable blabla" // to rika jasne : neni mozne nalezt
symbol blablba a ne symbol ale promenou balbalba, videl bych to na neco takovehlho:

Kniha xx = new Kniha(balbalba, balbalba);

a tohle fungovat nebude, balbalba je bud promena a pak MUSÍ bejt deklarovaná, tedy:

String blablba="Jana";
Kniha od_jany_jmenujci_se_taky_jana=new Kniha(blablba,blablba);

a nebo je to string a pak MUSÍ bejt v uvozovkách

Kniha od_kacky = new Kniha("Kačka","Nemam modré oči");

zadám jméno autora a název titulu (např. blabla a hahaha)

Ovšem já žádné blabla nevidím v přiloženém kodu.

v kódu ne, zadává to z klávesnice, podle toho co píše.

to bych potreboval znat kod vice + by mi prisla ta hlaska jako naprevdepodobna, to by to do nejake promene uz sypat musel, aby vubec mohl to zkusit, ze to nejde, aby to melo trosku smysl. Navic zadavani z klavesnice se pri zacatcich javy moc neuci, neni to tak jedoduche ..

V té třídě problém nevidím. Jak to voláš?

PS: Programuj jako člověk, atributy titul a autor by se měly deklarovat jako "static final", protože se nepočítá s tím, že by se v budoucnu měnily.

Ano. Jsem. Jednou se nastaví a pak se už nemění...

Přečti si knížku Návrhové vzory od Pecinovského, to by měla být bible programátorů. Ten týpek tomu vážně rozumí.

jestli chceš mít databázi ve které nemůžeš nic měnit (včetně autorů knih) tak prosím, bude to fungovat do prvního překlepu a snahy to opravit..