Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC se bootuje z disku kde není system

PC se z nějakého prapodivného důvodu bootuje z disku kde není system. Pokud daný disk zakážu Pc mě vyhodí chybu žee se nemá s čeho bootovat. Přitom systém mám na SSD disku a když dám pouze bootování z něho nefunguje to a hlasí chybu. Jsem z toho trochu mimo a nechápu to. zkoušel jsem přehodit kabely ale bez úspěchu. Ale když nechám pouze SSdčko zapojené tak se z něho bootuje bezproblému jak mile ale zapojím zbytek tak to zase nefunguje pc se sice zapne ale trvá to kolem 2 minut.zbylé disky jsou komplet prázdné a přepsané na samé 0.

předpokládám uefi systém, takže gpt disky a v biosu (uefi) je předvolený windows manager.
otázka je, co tam nastavuješ ty, v jakém pořadí jsi instaloval systém na ssd a které disky byly tehdy v pc, původně nejspíš jako bootovací. čili na kterém z disků vlastně leží správný bootloader.

u mbr disků jde adresář bootloaderu překopírovat na správný oddíl a označit ho jako aktivní, u gpt to nejspíš nenabootuje.
používat bcdedit a luštit kódy jednotlivých disků nemá význam, možná by to opravil easybcd.

Při instalaci OS bylo zapojené čistě ssd. Ztarý disk na kterým byl OS byl kompletně přepsán programem kill disk na nuly. Takže já už moc nevím co stím. Ale podle pojmenování disku v biosu žadný takový disk nemám ani pc. Takže jestli není nejaký pokazený bios. jinak už nevím.

brtník už čiastočne vysvetlil.
Stavím sa, že si upgradoval z HDD na SSD a inštaloval si OS na SSD, ale si NEODPOJIL (fyzicky) ten HDD a pri inštalácii OS na SSD ti bootloader zostal na tom pôvodnom HDD - výsledok poznáš.

Takže - záchrana dát (ak nejaké máš) - odpojiť (fyzicky) ten HDD a vykonať NOVÚ a správnu inštaláciu na SSD - čim sa SSD stane bootovacím (bootloader bude už na ňom) a ať po nainštalovaní (a overení bootovania) pripojiť ten HDD. A ten s tým už môžeš robiť, čo potrebuješ - naformátovať, vymazať. Dáta zo zálohy si potom môžeš prekopírovať späť, kde chceš.

Musíš v Bios prednastaviť prioritu boot OS z SSD disku na ktorom je systém, aby sa úmorne nehľadal zavádzač najprv z ostatných HDD.
Po zmene F10 - Save, Enter, reštart PC.

Ale beztak neverím, že si skutočne vymazal na sekundárnych diskoch, teda na aktívnych primárnych logických oddielov nultý sektor na ktorom sa môže držať nejaké to torzo zavádzača v strojovom kóde nad ktorým Bios špekuluje než si to rozmyslí a prejde na ostatné disky než sa dostane k SSD so systémom.

Použi nástroj Diskpart.exe - Clean.

Nalistuješ veškeré sekundárne disky, ktoré máš pripojené k šaltrom ZD, na ktorých príkazom Clean zmažeš nulté sektory.
https://www.diskpart.com/articles/diskpart-clean-all-ssd-7201.html

Následne je nutné disky znovu naformátovať príslušnou alokočnou tabuľkou (NTFS/exFat a spol.)

Bacha na SSD s nainštalovaným OS nech si nepodpiľuješ konár pod sebou, musel by si z ISO Windows, nabútovaním mašiny fixnúť bootloader, bootmanažéra. (Diskpart.exe - Clean zmaže iba nultý sektor, samotné dáta spolu s OS a SW zostanú na primárnom oddiele zachované).

plácaš páté přes deváté :

systém mám na SSD disku a když dám pouze bootování z něho nefunguje to a hlasí chybu

když nechám pouze SSdčko zapojené tak se z něho bootuje bezproblému

z tvojho ťažkopádneho prejavu je zrejmé, že PC sa nakoniec rozbehne aj s pripojenými nesystémovými diskami (2 min) tak akú chybu ti to hlási ?!?
Ak máš nastavené v BIOSE botovanie z SSD a nebotuje hneď , tak sú pripojené disky nejspíš vadné..
Daj screeny z BIOSu BOOT options, HDD Boot priority a zo správcu diskov windows, keď to naštartuje aj s platňovými.

Pokud daný disk zakážu Pc mě vyhodí chybu

Očividně je počítač nastavený tak, aby na ten disk ukazoval.
Ten systém jsi na SSD instaloval úplně nový (proběhl formát a vytvoření nového oddílu?), nebo jsi ho jenom klonoval ze starého umístění?
Možná ti to ukazuje na starý disk, kde jsi ale smazal systém.

Pokud ti to při odpojeném druhém disku bootuje, tak ten Kill Disk asi nesmazal zavaděč.
Udělej formát toho druhého disku.

https://www.lifewire.com/how-to-write-a-new-partition-boot-sector-in-windows-2624502