Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozdílný power on hour u dvou stejně starých SSD v jednom PC

Dobrý den,
v počítači mám 2x SSD,
Windows 10, (10.0.19043.1645)
ASUS B450-F, R5 3600

První, systémové ve slotu M.2 - NVMe Samsung 970 EVO, 500 GB
a druhé, takové spíš těžítko - Kingston SA400S37 - 240 GB

Počítač funguje od sestavení dokonale, ale rád bych někoho poprosil, zdali by mi dokázal vysvětlit, proč se mi o tolik rozchází "najeté" hodiny u mých disků?
Předpokládám, že reálná doba provozu celé sestavy bude ta vyšší, co ukazuje Kingston.
Osobně to přisuzuji nějakému "odpočívání" při běhu, pokud to NVMe systém nepotřebuje, tak ho vypne, ale nevím - je to systémový disk.
U sedmiček se třeba nastavovalo, po jak dlouhé době maj nesystémový disky zastavovat. Já je nechával točit vždy s počítačem. Nebavila mě ta prodleva, než najede.

Taky mě napadlo, že by mohlo být rozhodující, jakým způsobem člověk počítač vypíná. Já klasika - start, napájení, vypnout. A následně nechávám do kompu téct šťávu. :-) *Vše v systému na default.

Start bez vytažení vypnutého PC ze zdi, je následně bleskurychlý. Když proud vypadne, startuje "od nuly", takže předpokládám, že i při vypnutém stavu furt "něco" jede - Že tu by bylo těch víc hodin, oproti tomu 970EVO?
Počet zapnutí přesně souhlasí s tím, že ten NVMe jsem namontoval, počítač s ním oživil a pak až jsem připojil ten druhý. Proto se rozchází v počtu spuštění o dva.

*Nebo mi prodali novej disk s najetejma hodinama.. :D

Případně děkuji za rady. :-)

*Nebo mi prodali novej disk s najetejma hodinama.. :D

To je nejpravděpodobnější, je možné že po koupi toho zázraku někdo stihl prozřít a vrátit ho a koupit něco normálního:-)
To sis to nezkontroloval ?

Zkus si čísla zapsat a zjistit jestli se rozchází dál o víc hodin než nyní ( třeba po týdnu).
Pak zkus to medvědovo vypnutí uspávání disku.

Moc se mi nezdá, že by systémový disk stíhal usínat a probouzet se a ještě aby najel o tolik míň hodin.

Kdyby se rozcházel i počet spuštění disků, tak bych se tím vůbec nezabýval. Nebo se může stát, že s tímto záznamem někdo hýbal? Změna stroje? Je pravda, že disk byl zadarmo k desce, tak jsem to tenkrát neřešil.

A proč všichni á-čtyřstovku nazýváte "zázrakem"? :D Snad jsem nepotkal člověka, který by o tom řekl někdy něco pozitivního, nicméně já osobně mám už třetí tento disk v životě. Měl jsem 2 v minulé sestavě, kterou jsem prodal a rázem se mi to jako dar objevilo i v novém počítači. A všechny vždycky fungovaly. Známý ho má už asi čtvrtým rokem v počítači, který používá jenom na hraní WoT. Pracuje mu ve velmi obskurní skříni při poměrně vysokých teplotách, nalítáno něco okolo 13 tisíc hodin a stále mladík. :D

U nějakého HDD se psalo o nějakém buggu ve firmwate, kvůli kterému ten čas běží jinou rychlostí (rozdíl byl v násobcích). I to by klidně mohlo být.
Shoda v počtu spuštění je až zázračná. Takže prostě jenom jeden neumí počítat čas. A nebo opravdu prostě 3000 hodin prospal, ale to bych čekal spíš u datového než u systémového.