Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno disk M.2 NVMe PCIe 3.0 4x do slotu PCIe 3.0 2x - jaké budou rychlosti?

Zdravím,
mám v plánu si koupit 1TB disk M.2 NVMe PCIe 3.0 4x, který chci dát do druhého slotu M.2 s PCIe 3.0 2x, protože první slot M.2 s PCIe 3.0 4x je již obsazený diskem se systémem. Zakladní deska je ROG STRIX B360-H GAMING.
Otázka je, jak se projeví rychlosti SSD se 4 linkami ve 2 linkovém slotu? Je to tak, že 1 linka má 985 MB/s, tzn. 2 linky 1970 MB/s a tudíž nemá cenu hledat o moc rychlejší disk? Uvažuju o tom správně, nebo jsem úplně vedle?
Díky za odpoveď!

Jestli se nepletu tak ty rychlosti disků jsou udávány "až" takže ukazují kolik nejvíc se z disku povedlo vytáhnout. Něco jako maximální rychlost auta.

S těma rychlostma se nepleteš víc než 1970 by jsi na benchmarku naměřit neměl...ale zase bych se nějak moc neomezoval, ceny se zase moc nelíší u běžných disků a ta rychlost není nejdůležitější.

Taky je možnost koupit rychlejší než stávající systémový a překlonovat to a přehodit je.

Důležitý parametr je Náhodné čtení IOPS/ náhodný zápis.

Já disk zpravidla dál vybírám podle ceny/záruky a počtu přepsání.

Klidně bych vzal https://pevne-disky.heureka.cz/adata-xpg-gammix-s11-pro-1tb-agammixs11p-1tt-c/#prehled/
nebo S50 lite pro pcie 4
https://pevne-disky.heureka.cz/adata-xpg-gammix-s50-lite-1tb-agammixs50l-1t-c/#prehled/
nejnižší cena v datartu:-D

Důležitost testů 4kB souborů: testy rychlosti přenosu 4kB souborů nás zajímají u SSD disků nejvíce – jsou nejdůležitější. Většina souborů, se kterými operační systém pracuje, je právě v této nebo okolo této velikosti. Nekoukejte proto na sekvenční rychlosti ve specifikacích a nevybírejte SSD podle nich, je to nesmysl. Hlavní je u pevného disku rychlost práce s malými soubory.

https://pctuning.cz/article/kingston-kc3000-1-tb-ssd-prekvapeni-roku#article-header