Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno PC nenaběhne obraz

Zdravím. Po letech jsem oprášil starý PC, do kterého jsem se rozhodl dát větší RAM. Původně v něm bylo 4x 1gb, DDR2, 667mhz. Na oficiálních stránkách Gigabyte jsem vyčetl, že moje základní deska podporuje DDR2, 800mhz RAM až do velikosti 16gb. Koupil jsem tedy 4x 2gb, DDR2, 800mhz. Po výměně jsem PC zapnul, HDD i větráky jeli, ale monitor se vůbec nezapnul a nenaběhl ani BIOS. Našel jsem na internetu pár rad a restartoval jsem CMOS přes piny na základní desce kancelářskou sponkou. Po tomto restartování už PC nešel zapnout vůbec, resp. po zapnutí se ihned ve vteřině zase vypnul. Zkusil jsem tedy ještě CMOS resetovat vyndáním baterie z desky na několik minut, ale výsledek byl stejný. Potom jsem dal do desky novou baterii a PC už se spustí, ale opět se nezapne monitor a nenaběhne BIOS. Zkusil jsem nechat v desce jen jednu novou RAM nejblíže k procesoru a to samé jsem zkoušel i se starou původní RAM, ale výsledek je pořád stejný, BIOS vůbec nenaběhne, monitor se chová jako kdyby nebyl v PC zapojený. Je možné že jsem tímhle odpálil desku? Při výměně RAM i manipulací na desce byl PC samozřejmě vypnutý a kompletně odpojený.

Monitor funguje, ten jsem používal celou dobu jinde. PC jsem taky před výměnou RAM zkusil zapnout a fungoval. Ale teď jsem ještě před tvou odpovědí zkusil dát 800mhz RAM co nejdál od procesoru a PC se zapnul a funguje, tomu teda nerozumím. Možná se zeptám blbě, ale nikdy jsem to nezjišťoval. V PC jsou 4 sloty / sockety pro RAM. 2 bližší k procesoru jsou žlutý a 2 za nimi červený. Označuje ta barva něco? Např. to, že do žlutých jde max 667mhz nebo 1gb a do červený 800mhz a 2gb nebo tak? Bylo by to možné nebo je to blbost?

Tak jsem narazil na jiný problém. Zkoušením různých kombinací RAM jsem zjistil, že BIOS se nespustí pokud jsou v desce RAM s celkovou velikostí více jak 3gb, přitom na oficiálních stránkách se uvádí, že deska by měla zvládnout až 16gb. Je to stará deska Gigabyte GA-M555-S3 rev. 1.0

Zkoušel a až teď jsem zjistil problém. Poprvé jsem teda asi zničil baterii na základní desce, což vyřešila její výměna a teď jsem přišel na to, že jedna z RAM je nefunkční a asi jsem jí tam pořád zapojoval s ostatními, tak jsem tam dal jinou. Problém vyřešen a PC běží. Všem díky za váš čas.

u horsich navrhu desek naopak spolehlive nabihaji sloty bliz cpu. pameti se u normalnich vyrobcu paruji podle barev.
byva taky lepsi osadit 2x 4gb nez 4x 2gb - nektery slot muze byt nespolehlivy, desky nemaji rady vsechny 4 sloty na maximalnim taktu.

je mozne, ze ten stary kram byl extremne od prachu a spatny kontakt.
s vysavanim primerene opatrne, bezpecnejsi je drzet konec hubice v ruce kvuli odvedeni naboje.

pc s ddr2 s cpu c2d nema cenu ozivovat, nedejbill strkat penize do ramek: prilis nizky vykon, omezeni boot medii, pomaly usb, pomale vsechno.