Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Skolsky HP ProOne 400 G1 AIO upgrade RAM

Ahojte,

potrebujem upgrade RAM +8GB v skolskych AIO. Chcem sa len uistiť niekym kto sa vyzna, aku ramku mam zakupit.

AIO - HP ProOne 400 G1
- Removing and installing memory
The computer comes with double data rate 3 synchronous dynamic random access memory (DDR3-
SDRAM) small outline dual inline memory modules (SODIMMs).
SODIMMs
The memory sockets on the system board can be populated with up to two industry-standard
SODIMMs. These memory sockets are populated with at least one preinstalled SODIMM. To achieve
the maximum memory support, you can populate the system board with up to 16 GB of memory.
DDR3-SDRAM SODIMMs
For proper system operation, the SODIMMs must be:
● industry-standard 204-pin
● unbuffered non-ECC PC3-10600 DDR3-1600 MHz-compliant
● 1.5 volt DDR3-SDRAM SODIMMs
The DDR3-SDRAM SODIMMs must also:
● support CAS latency 11 DDR3 1600 MHz (11-11-11 timing)
● contain the mandatory Joint Electronic Device Engineering Council (JEDEC) specification
In addition, the computer supports:
● 1-Gbit, 2-Gbit, and 4-Gbit non-ECC memory technologies
● single-sided and double-sided SODIMMS
● SODIMMs constructed with x8 and x16 SDRAMs; SODIMMs constructed with x4 SDRAMs are
not supported
NOTE: The system will not operate properly if you install unsupported SODIMM memory.
HP offers upgrade memory for this computer and advises that the consumer purchase it to avoid
compatibility issues with unsupported third-party memory.

Vopred dakujem za typy. Neviem ci dovoluje tato poradna linky na shopy ale najlepsie rovno linky napr. na alzu by boli super.

Zeptal bych se e-mailem přímo v HP. To vidím jako jistotu.

Pokud nainstalujete nepodporovanou paměť SODIMM, systém nebude pracovat správně.
Společnost HP nabízí upgrade paměti pro tento počítač a doporučuje, aby si ji zákazník zakoupil, aby se vyhnul problémům s kompatibilitou s nepodporovanou pamětí třetích stran.

Pokud nainstalujete nepodporovanou paměť SODIMM, systém nebude pracovat správně.

Poprosim nesirit taketo bludy.
Nepodporovana ram znamena len, ze ram nebola testovana na danom produkte.
Na 99% tam bude fungovat akakolvek ram, ktora tam pasuje (generacia + V).

To byl pouze překlad toho textu od HP, který zde napsal tazatel. Nikoli mé sdělení. Nejsem autorem toho textu.

Záměrně jsem tazatele poslal k výrobci.
Je patrné, že výrobce chce vydělat, pravděpodobně prostřednictvím autorizovaného servisu.