Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Program na zjištění vadných komponentů v pc

Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli je nějaký program, který by mi ukázal, jestli mi jedou všechny komponenty v PC správně. Mám totiž problém s fps ve hrách a nevím kde by mohl být problém. Nejvíce se to projevuje u fortnitu kde mi fps lítají ze 144 na 25 i níž občas. Když jsem někde v budově a nehýbu se, tak mám stálých 144 ale jakmile se otočím, tak hnedka spadnou. Při pohybu nebo když je nějaká akce, tak neustále dropují. Například u lolka to tak poznat nejde, tam mám stálých 144fps ale občas to spadne a hnedka vrátí na zpátek. Dříve mi to nedělalo a začalo to asi tak před 2měsíci. Zkoušel jsem stress test na gf i na cpu jestli se nepřehřívá, a tam problém nebyl. Vyzkoušel jsem dát i jiné ramky, jestli není problém tam a taky nic. Zkoušel jsem i nainstalovat hru s hdd na sdd a taky žádná změna, akorát se rychleji zapínala. Základní deskou to taky nebude, kupoval jsem novou a problémy furt stejné.

Grafická karta AMD Radeon RX5700 8GB
CPU Ryzen5 3600
RAM Hyperx predator ddr4 16GB 3200MHz
Deska GIGABYTE B550 GAMING X V2 (nová)

Žádný takový program neexistuje, pouze specializované programy na jednotlivé komponenty:
- RAM otestuješ programem MemTest86+ (stáhnout ISO -> vytvořit bootovatelné USB -> nabootovat)
- disk třeba pomocí CrystalDiskInfo (S.M.A.R.T. status), ideálně speciální utilitou od výrobce disku
- ostatní HW (zdroj, deska, grafika) otestuješ výměnou za 100% funkční kus

K tvým problémům:
1. teploty CPU/GPU změř přímo při hraní, ne při testech
2. Ovladače instaloval kdo, jaké a v jakém pořadí? Máš novou desku, takže proběhla instalace ovladačů čipsetu? Máš zakázánu automatickou aktualizaci ovladačů?

Podáváš neúplné informace:

Ovladače instaloval kdo, jaké a v jakém pořadí? Máš novou desku, takže proběhla instalace ovladačů čipsetu?

Dodám:
- správné ovladače jsou na webech výrobců HW (především čipset základní desky + integrovaná zařízení)
- co se týče pořadí, jako první se instalují ovladače čipsetu + restart, pak už je to jedno
- o zákazu automatické aktulizace ovladačů taky nic nepíšeš...

Ovladače jsem instaloval já. Stáhl jsem je přímo na stránkách výrobce gigabyte. Jako první jsem instaloval bios a potom až ostatní věci. Automatické aktualizace ovládačů nevím jestli jsou povolené nebo zakázané. Jestli se to povoluje někde na desce, tak to nevím jestli jsou povolené nebo ne

Ovladače mohou být různé, ten od výrobce HW je správný. Jaký ovladač procpe MS přes aktualizace (tj. jaký má ve své databázi), nelze dopředu vědět. Dá se sice čekat, že to bude ten od výrobce, ale může to být klidně i tzv. nativní ovladač přímo do MS, který nemusí plně využívat všechny možnosti grafiky.
To samé platí i pro ostatní ovladače, včetně čipsetu, který je zase důležitý z pohledu správné identifikace dalších připojených zařízení, tedy i grafiky. Proto se doporučuje ten zákaz automatických aktualizací ovladačů přes Windows Update.

Jak uz bylo receno, zkus memtest na pamet, ale takhle na prvni pohled z hardwaru by to mohlo byt zdrojem, nestiha dodavat potrebny vykon, co mas teda za zdroj?

Pokud se ukaze, ze je zdroj ok, tak bych spis tipoval softwarovy problem, nemas tam nahodou nejaky antivirus?

Na 90% se PC bude restartovat. Nelze vyloucit ani to chovani, ktere tam ma on, nicmene pravdepodobne, kdyz by to projel nekolikrat 3DMarkem, asi by to udelalo take, to same je v pripade problemu na grafice. Nejvetsi pravdepodobnost davam teda softwarovemu problemu.

Můžu najít řadu další srovnání, kde budou vítězit jiné antiviry - záleží, kdo příslušné srovnání financuje.
Vestavěný MS Defender ve Win10 je plnohodnotný antivirus, který je zcela postačující pro většinu uživatelů. Komerční antiviry proti němu nemají žádnou zásadní výhodu, zato mají jeden zásadní nedostatek - protože se musí zamontovat hodně hluboko do systému, může po některé aktualizaci Windows dojít ke kolizi mezi systémem a antivirem s nepředvídatelným chováním - třeba právě pokles výkonu ve hrách, zadrhávání systému, apod. Obecně je znám případ, kdy antiviry Avast / AVG po jedné aktualizaci zcela rozbořily systém a muselo se přikročit k nové instalaci Windows (osobní zkušenost u několika mých známých a příbuzných).
Doporučuji ten antivirus vykopat z PC a zapomenout na něj.