Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výběr pořádnýho graf. DĚLA!! ;-)

Zdravím všechny "ajťáky" a pařmeny.
Prosím vás, potřeboval bych váš názor/radu. Chci se zeptat jak to vidíte s pařením současných her, jaká grafika je podle vás ta nejlepší v poměru cena/výkon? Studoval jsem to asi 3 hodiny, ale stále se nemohu rozhodnout.
Mám budget 30 tisíc korun (popř. něco mírně přes) a
1. Všechny RTX pod 3070 mi přijdou výrazně slabší, takže by to nebyl takový velký skok oproti té co mám teď už od roku 2017 (vlastním GTX 1080)
2. RTX 3070 Ti vychází dobře v poměru cena/výkon, ale utáhne zase stabilně např. Cyberpunk 2077 na ultra detaily s Ray Tracingem? Přišla mi jako
perfektní kup a za dvacet tisíc dobrá cena, ale má zase skoro stejnou spotřebu jako RTX 3080.
3. RTX 3080 - soudě podle https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-RTX-3080-Ti-vs-Nvidia-RTX-3080/4115vs4080 je RTX 3080 Ti jen o
13-15% silnější než její "slabší" bratříček RTX 3080. Ale rozdíl v ceně je okolo deseti tisíc korun. Což 13% výkonu za 10 tisíc mi nepříjde
výhodný. Tahle karta je můj favorit.
4. RTX 3080 Ti - O této jsem se na internetu dočetl, že je zbytečně předražená na to jaký má výkon a že ještě bere docela dost W (366W při maximální zátěži)
5. RTX 3090 nebo nedej bože 3090ti - nepřipadá v úvahu, ať už po stránce cenový a nebo toho, že vzhledem k vyššímu výkonu než všechny mnou jmenované bude mít i dost vyšší spotřebu a nebudou k hraní plně využité. :-D

Tudíž tak nějak přemýšlím nad tou RTX 3080, protože mi přijde v poměru cena/výkon jako nejlepší řešení.. Žere 320W při max výkonu (jen o 100 víc než moje stávající 220W), je o dost silnější a ještě ani nestojí 40 tisíc korun..
Ale chtěl bych slyšet ještě názor vás, zkušenějších, co si o tom myslíte? Používáte nějakou RTX high-end herní kartu? Popř. jakou byste doporučili a je RTX 3080 opravdu ta "nej"?

PS.: Kartu a celý počítač mám výhradně jen na hraní a lehkou kancelářskou práci, tudíž bude využívána jen na hraní her.. Videa nestříhám ani v graficky náročných programech nepracuji.

Moje sestava kam potom grafika půjde -
Chladič na procesor Be quiet! DARK ROCK 4
Základní deska MSI MAG B550 TOMAHAWK
Operační paměť Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Renegade Black 1Gx8
Procesor AMD Ryzen 9 5900X
Počítačový zdroj Seasonic Focus GX 750 Gold

Spíš je pravděpodobný že to teď koupíš a potom za stejné peníze bude výkonější například ta 4070. Zdá se , že bitcoinová horečka už taky opadla.

Jsou jisté signály, že výrobci mají plné sklady a ta nová řada je určitě znervozňuje - protože pak by tu 30xx nemuseli prodat.

Ale to je můj názor, může se stát cokoliv např. s kurzem koruny. Pokud máš na čem hrát tak bych spíš počkal ať se pak nemlátíš do hlavy.

Nauc sa aj rozmumiet pojmom, ktore pouzivas.
Grafika urcite nie je incesticia, pretoze moralne/hodnotovo zastarava vyrazne vyssie ako akakolvek inflacia (okrem tej ugandskej).
Ak dnes kupis grafiku za 100k, za dva roky bude mat hodnotu 50k a ver tomu, ze za dva roky nestrati koruna polovicu svojej hodnoty.
Takze este raz...grafika ako investicia proti inflacii je blbost.

Ty se zase nauč číst uvozovky. ;-) Myslel jsem to jako sarkasmus - proto jsem je tam dal.
A díky za odpověď na mojí otázku. (to je ironie)
Proč zrovna vždycky Slováci musí mít plnou hubu keců a poučovat lidi o tom jací jsou chytří a všechno znají a všemu rozumí, když o to nikdo nestojí?

Myslim, ze logika tohoto vyroku je jasna, ci su tam uvodzovky, alebo nie.

že bych "zainvestoval" do nový grafiky, pač jak furt strašej inflací tak abych o úspory nepřišel.

Na rozdiel od teba mam vyssie ekonomicke vzdelanie, takze som si dovolil vysvetlit pojeme inflacia vs investicia na poli IT.
To, ze mas averziu zrovna k mojej narodnosti za to ja uz nemoze, snad to pomoze aspon niekomu inemu.
Znacim vyriesene.