Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozdíl mezi ASUS ROG STRIX B550-A a B550-F

Zdravím,

vybírám základní desku k procesoru AMD Ryzen 7 5700X (plánuji upgradovat MB, CPU a RAM) a do oka mi padly tyto dvě desky:
https://rog.asus.com/cz/motherboards/rog-strix/rog-strix-b550-a-gaming-model/spec
https://rog.asus.com/cz/motherboards/rog-strix/rog-strix-b550-f-gaming-model/spec

Hledal jsem, hledal, ale rozdíl mezi nimi jsem zatím našel jen v té barvě.., nebo se mýlím? Nevím, kde tedy najdu ofiko info o VRM a fázích, ale co jsem četl, tak na ten procesor by ta deska měla stačit. Nebo byste mi doporučili něco vhodnějšího? Vím, že procesor by si možná zasloužil chipset b570, ale nemám v plánu na tom vzduchovém chladiči taktovat.

Sestava celá by měla vypadat takto:

Upgrade komponent:
AMD Ryzen 7 5700X
ASUS ROG STRIX B550-A nebo B550-F
Patriot Viper 4 Blackout Series 16GB KIT DDR4 3600MHz CL17

Komponenty, které již mám:
SilentiumPC Fera 5 Dual Fan
Samsung 970 EVO 500GB
Samsung 980 1TB
ASUS GeForce RTX 3060 Ti DUAL O8G V2
Seasonic FOCUS Plus Series SSR-750FX 750W
SilentiumPC Signum SG1

Díky moc za odpovědi!

Možno tam výrobca predsa len niečo skryl ale takto narýchlo som to pozrel a vyzerá fakt že jediný rozdiel farba. Pozri si zadný panel, rovnaký layout a to isté výbava a usporiadanie dosky. Chceš naozaj takúto dosku? Nechcem ti nič vnucovať ale tak skús pouvažovať či nechceš dosku s WiFi. Ja to dnes považujem už za nutnosť aby bolo na doske BT a WiFi. Dokonca aj v prípade že to hneď nevyužiješ. Skús sa zamyslieť čo v budúcnosti. Jedného dňa sa ti to možno zíde.
Pozri túto dosku: https://www.alza.sk/gigabyte-b550-aorus-pro-ac-d5868857.htm

Ak to vôbec nepotrebuješ tak fajn. Doska je vhodná pre ten CPU, prečo by aj nie. Tie RAMky nie sú zlé. RAM zvyčajne problémy nerobia ale tak je to low end a zrovna patriot je skôr taký výrobca z tých pochybnejších(nehovorím že zlý). Hlavne ale si skontroluj či ti RAM modul nebude kolidovať s iným komponentom. 42,6mm výška už môže kolidovať.

Presne tak za overenie parametrov od výrobcu nič nedáš. S tou farbou to neznášam ale je to denná realita že za rôzne farebné varianty platíme rôzne ceny. Každý vie že biela farba je lacnejšia čiže ASUS pri výrobe dosky ušetrí na bielej variante preto je lacnejšia. Veď čo tam po veľkosti, či je to lietadlo, mobil, tablet, PC skrinka alebo doska furt sa to výrobcovi "oplatí" :-D

Čo je na tom pravdy netuším ale podľa mňa ak výrobca vyrába vo veľkom čierny variant a v malom biely, červený, modrý variant tak logicky by mal byť najlacnejší ten ktorý robí vo veľkom a špeciality sa trocha predražia. Ak nie toto tak ostáva už len marketing.

Výborně. Pak sem určitě nakopírovat jejich odpověď.
U některých typů desek je osazené USB-C pro možnost připojení sluchátek.
Nepodařilo se mi to prověřit na web. stránkách ASUS. Takže buď porovnat manuály a nebo se zeptat výrobce.

Díky za info. Doufal jsem, že něco HW přínosnějšího dělá ten cenový rozdíl.
Ten šikmooký Romeo z Asie mne zklamal.
Tvrdí, že je to určeno pro stavitele, kteří chtějí počítač s bílým motivem.
Vypadá to, že cirkusácké akvárium se prodraží. Víte někdo o kolik % by bylo dražší bílé akvárium?
Těším se, až se tu objeví požadavek nějaké slečny, že vše chce v bílé barvě a osvětlení v barvách duhy.

Dost mne zarazil ten značný cenový rozdíl po přepočtu na %.
Možná mají šikmoocí pracovní rizikový příplatek za práci s bílou barvou, protože pro ně je to smuteční barva.
Děsí mne, že v ČR vyrobené černé kalhoty budou výrazně dražší než v jiných barvách.

Zařazuju si Aušus jako "okrádající marketingový barvič".

edit:
Ze všeho nejvíc překvapil ten amatér Jiří Knopp z české podpory Asus, který se na to musel ptát výrobce. Dnes je nemožné potkat dobrého zbožíznalce. Je to dobrý trapas, takhle neschopně přepískat do éteru interní komunikaci.

Jako 500 Kč rozdíl u desky za 4000 Kč není málo, na to že jde jen o barvu.., ale asi se té bílé prodává prostě méně, než mysleli, tak jí dali levnější. Mě na barvě nezáleží, stejně je to všechno v černé bedně bez průhledné bočnice schované pod stolem :-D

Hmmm, spletl jsem to.

Ona je levnější ta bílá B550-A varianta, za cca 3500 Kč.
Černá B550-F varianta je za cca 4000 Kč.

Je patrná snaha vyzískat více z prodávanější černé varianty.
Cenový rozdíl vychází na cca 15 %.
Koupil bych bílou a raději si připlatil za kvalitní skříň a zdroj.