Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno 2 cervene pruhy cez monitory

Mam deduska PC doma, ale mne to staci (i5 4xxxx, 16GB, AMD R9 270)
Vcera mi pri hrami WoW zosedli monitory a po nasilnom restarte uz OS nenabehol a po logu W7 vzdy vytuhne.
Zistil som nasledovne.
- pc spustim v nudzovom rezime
- pc spustim ak odinstalujem v nudzovom rezime ovladac grafiky, cize OS sa spusti s vga adapterom, obraz je na monitore, ktory ide cez dvi, cez hdmi obraz nejde.
- kartu som vytiahol a vycistil (boa dost zanessena od prachu) a pc nabehlo vo vga bez pasov. Nasledne som updatol ovladac a vsetko vyzeralo byt ok. Bohuzial po asi 10min v desktope so spsutenym prehliadacom system zatuhol (sede obrazovky na monitoroch) a odvtedy som uz len v stave 2 cervene pasy cez , system bezi len v nudzovom alebo v rezime vga.

Vyzera to, ze grafika to ma za sebou a druhu sa mi tam moc kupovat nechce, teoreticky to moze byt zdrojom a jeho 2x6+2 pcie napajacimi konektormi, ale pre istotu sa spytam, ci niekto neriesil nieco podobne v minulosti.

Tak ji upeč znovu :-) Ne vážně, za pokus nic nedáš. Já jsem upekl cca 10 karet k vyhození. První pokus jsem totálně pokazil, protože jsem ji ještě z horké trouby vytáhnul a odpadlo většina součástek. Takže jsem se poučil a vždycky troubu po upečení jen otevřel a nechal přirozeně vychladnout.
Z 10 upečených karet jich funguje bez problémů déle než 4 roky minimálně 8. Až na ten smrad je to fajn. Je to pěkně cítit, takže doporučuji pořádně větrat.
Dělal jsem to podle tohoto článku. Než ji vyhodíš, klidně to vyzkoušej.
https://www.cnews.cz/pecte-grafiky-do-bezvedomi-jak-na-piskani-civek/

Super. Tu pastu tam dej ale zavčasu, podruhé už to "pečení " nemusí zabrat. Hlavně teploty půjdou v zátěži alespoň o dobrých 10 stupňů dolů.
Má to své výhody: Nižší hlučnost, menší teplota a delší životnost. Můj favorit je pořád MX-2, ikdyž už není co bývala. https://www.alza.cz/arctic-mx-2-thermal-compound-4g-d5524587.htm Stojí pár korun a vydrží dlouho. Potom MX-4, taky výborná. Lepší než obě zmiňované je nejspíš Grizzly Kryonaut, ale nanášení je otravné a nepoužívám ji, stačilo párkrát a nervy na to nemám :-)

Mozno by som tam tu pastu nedaval (nie som vely fanda zazracnych past), ale je pravda, ze ked som si spustil Steam a skusil WoW do asi 10s mi pc zatuhol s ciernou obrazovkou a to som sledoval na druhom monitore teploty. Teplota bola este len 65 stupnov, takze grafika by vytuhnut nemala...ale ktovie.
Na druhej strane pri tejto hre mi k restartom dochadzalo aj predtym a dlho som hladal ako tak stabilny ovladac, ktory to robil iba obcas a ktovie ci som teraz nasadil spravny (skusal som zatial 2).
Vyskusam este inu hru, ale pamatam si, ze WoW celkom slusne pohulilo grafiku lebo hucali ventilatory pri hrani, takze neviem, ci mam este nieco take v kniznici.
Pri beznom spusteni karta drzi a ma nejakych 54 stupnov.

Na rozumnem použití pasty není nic špatného, ale u grafických karet a co nejvíce zpusobuje artefakty je VRAM/napájení, tak mimo samotné GPU bych nezanedbaval po stránce chlazení a teplot i ji.

U grafických karet mimo pečení jde i GK s VRAM při detekci defektního bloku flashnout VBIOS modelem která ma polovinu grafické pameti. Kupříkladu u GK s 8Gb a VBIOS pro model 4Gb je pouzit neporušený blok VRAM. Ale zustava to jako opravdu nouzové řešení, kromě toho muže tech 4Gb využìvat zrovna ten defektivní blok, takže je to spís bez vlastního tweakovaní adresy bloku VBIOS 50/50 šance :-)

Jj, na tom něco je. Já tak kdysi u RX 460 2GB naopak odemknul VRAM ze 2GB na 4GB a zvýšil default takty. Nečekal jsem, že to bude stabilně fungovat, byl to jen takový testík, když jsem se nudil. Musel jsem zvýšit napětí, ale karta funguje bez problémů dodnes a prošla všemi testy. Je to taková testovací "chudinka"... Čím vším si musela projít...