Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přetaktování Ryzenu 5600x

Zdravím, pořídil jsem novou sestavu s procesorem Ryzen 5 5600x a základní deskou Asus B550M plus Wi-Fi. Problém je, že mám stockovy chladič, a proto mě napadlo, že bych ten procesor undervoltnul. To se mi podařilo v aplikaci AMD ryzen master, kdy jsem hodnoty snížil na 4,3 Ghz a PeakCores Voltage na 1,125. Teploty místo 80 stupňů šly na okolo 60. Jenomže to platí jen po dobu, kdy vypnu počítač. Jakmile ho zapnu znova, je nastaveno defaultni nastavení.
A proto se ptám, protože nejsem nijaky znalec, jestli by mi tohle pomohl někdo nastavit v Biosu.

Ano, rozhodne si dokoupim do priste lepší chladič, než je ten základní. Ale chtěl bych poradit s tím biosem.

Díky za odpovědi :)

Ak sa v tom nevyznáš tak nič netaktuj a skús len nastaviť šetrič energie v rámci Windows starého ovládacieho panelu. Malo by to obmedziť výkon a znížiť freq čiže sa ti PC nebude prehrievať na tých 80C. Čím skôr kúp normálny chladič, z lacnejších SilentiumPC Fera 5.

5600x má menší jádro, vyšší takt a o tedy vychází o něco vyšší teploty než předchůdce.nebo to co máš podpisu.

80stupňů vidíš jako nějakou hranici, přitom je to jen o deset procent víc než to co máš vidíš jako v pohodě..
A ještě dalších celých dvacet procent zbývá než zasáhne ochrana čipu od výrobce a čip ochladí.
Samozřejmě je lepší koupit lepší chladič rovnou.

Tazateli biosy jsou dost složité každý výrobce má jiný nedovedu navést protože desku ani podobnou nemám.

Máš pravdu, že to není nijak kritické, ale mně by prostě vadila ta hlučnost. Jde o to udělat nějaký kompromis mezi teplotou, taktem a hlučností.
Já třeba svůj Xeon stáhnul ze 4Ghz na 3.6GHz kvůli hlučnosti, protože na 4 GHz už topil celkem dost a ventilátor byl na 2300 otáčkách.
Samozřejmě se otáčky dají snížit i manuálně, ale tam se mně ty teploty v zátěži nelíbily už vůbec.
Rozebírat, čistit a měnit po dvou nebo třech letech pastu se mně už nějak nechce a nijak extra výkonný PC nepotřebuju :-)
Pořád čekám, kdy ten PC zkape a pořád nic, tak se do toho budu muset nejspíš pustit. Je to starý nezničitelný veterán.