Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno pc zostava k grafike RX 570 8GB

zdravím, chcel by som poprosiť o radu k môjmu 7 ročnému PC
jediné čo som na ňom menil za ten čas bola grafická karta keďže stará odišla (pôvodná R9 280 Gaming 3G)
aktuálne môj PC :

PC zdroj Seasonic S12II-620
PC skrinka Fractal Design CORE 3300 + ventilátory 3x NOCTUA NF-P14s redux 1500 PWM
Procesor AMD FX-8320
Operačná pamäť Kingston 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 HyperX Plug and Play
Základná doska ASUS M5A97 EVO R2.0
Pevný disk WD Blue 1TB
grafika XFX RS Radeon RX 570 8GB TripleX Edition

nové singl hry nehrávam, nieje na to chuť, čas, PC, ani peniaze
sem tam zahrám nejakú staršiu hru alebo po prípade multiplayer ako je world of warcraft.

kvôli poslednej zmienenej uvažujem o upgrade PC. Moja otázka znie či to má zmysel a koľko to bude cca stáť ? nepotrebujem aby hry šli na max detailoch stačia aj nižšie detaily no nech je to plynulé bez sekania.
predstava bola vymeniť matičnú dosku, procesor, RAM, kúpiť SSD 500gb-1tb, plus chladenie procesoru predpokládam

Tyhle základní desky už dost odcházejí za mě je vždy lepší včas prodat desku+cpu+ram dřív než odejde. Pokud to neprodáš jako set tak ti zůstane doma cpu , jeden takový mi někde leží myslím i se stejnou deskou.

Ivan sem hodil rozumný návrh na aktuální základ.
Pokud by jsi chtěl místo intelu amd vyjde to +- stejně (amd 5600+ deska dle výběru)

Dalo by se ušetřit necelé 4000 pokud by jsi se spokojil se starší verzí - procesor amd 3600 a deska řady B450. Ale zase i tu 570 nemáš asi navěky :-)

On pise, ze chce vymenit desku, procesor a pamet. S tim, ze to proda za nejakou cenu vyssi nez symbolickou, uz bych dnes nepocital.

Jinak nevidim duvod brat Intel, kdyz je AMD cenove i vykonove lepsi.

Spravne pises, ze ani ta RX570 nevydrzi vecne a mel by se rozhodnout, kolik do toho chce dat penez, nez-li spekulovat, kolik do toho dat musi. Cim vykonejsi procesor poridi ted, tim dele mu to zase vydrzi bez dalsiho nutneho upgradu. V jeho pripade se da zacit na Ryzenu 5500 za 3300 ale muze chtit treba i Ryzen 5800X za 8300. Kompromisem je Ryzen 5600 za 5100. (Ceny z CZC.)

Viz Tank a Red.

Osobně bych ale počkal do konce roku, přijde Zen4 a nakoupíš buď novou platformu, nebo ve slevě výprodej Zen3.
U Intelu je IMHO jediná racionální volba 12400F, ale držel bych se bezproblémového AMD, než řešit problémy s Intelem (kvalita IHS, konfigurace desek vs paměti, atp.)

Já bych doporučil čekat kdyby chtěl kupovat sestavu za 50k.

Tenhle upgrade je dobrý vzít i teď. Novinky budou dražší určitě díky obchodníkům. Jak deska tak CPU..a i kdyby ne tak cena DDR 5 to každopádně z pohledu výhodnosti zabije.

Mám ryzen 5800x od ledna za 10 a už jsem na něm projel dva tisíce..ale startoval myslím na 12 někde mám screenshot. Desky to samé.

Zalezi na skladovych zasobach, Intel deklaroval, ze ma sklady plne, tam asi ceny mohou jit vyrazne dolu a je otazka, zda je Intel v pozici je odepsat. Pritom Intel zaroven deklaruje, ze ceny zvedne, coz muze byt jejich typicka lez nebo to odepsat chteji kvuli optice prodeju nove generace. Ale my se tu bavime prednostne o AMD a ta myslim skladove zasoby nekomentovala. Je otazka, jak velke je maji a jestli teda pujdou s cenou dolu.

čakal som menšiu sumu no stále okolo tých 500€ to je realne a cena adekvátna ku komponentom.
grafiku plánujem ešte nejaký čas nechať potom sa uvidí či ju len zas vymením alebo bude nový PC.

k procesoru sa skôr prikláňam k tomu amd ryzen 5 5600, inak zdaným návrhom súhlasím.
ešte ak by som sa mohol spýtať ktorú matičnú rady B450 by ste odporúčali ?

No můžeš ušetřit nějaké e když nebudeš kupovat to nvme a spokojis se stále s klasickým diskem co tam máš.

B450 byl můj nápad na ušetření, je o generaci starší našel jsem ji za 1500
https://www.bscom.cz/zakladni-deska-msi-b450-tomahawk-max-ii-b450tomahawkmaxii_d1156493/?utm_source=heureka.cz&utm_medium=cpc&utm_campaign=PC-komponenty_Zakladni-desky&utm_content=1156493&utm_term=1_200-1_600Kc

Měla by umět ryzen řady 5x00 hned a když ne má tlačítko na flesh

Lepší by bylo vzít B550. Teda umí rychlejší protokol PCIE a nvme.
Mě by se líbila třeba https://www.czc.cz/msi-mag-b550-tomahawk-amd-b550/291438/produkt
Používáš vícekanálový zvuk z té svoji desky ?

Jinak bych zkusil desku+CPU+rám dát za 2000 na bazoš a počítal bych reálně s prodejem 1500.

ten SSD určite chcem, starý disk nechám no skôr na filmy fotky videa a pod.
v tých matičných sa osobne vôbec nevyznám takže zoberiem čo mi bude poradené,
a zvuk no mám 2 repráčiky na filmy za cca 15€ inak sluchátka nech neruším takže 5.1 či ako sa to značí mi stačí

kupovať to budem tak za cca 2-3 mesiace možno aj za 1, podľa toho koľko sa mi bude chcieť robiť nadčasov nech mi tento výdaj nezasahuje do bežného rozpočtu

čo sa týka starých komponentov tak ako bolo spomenuté ak to budem predávať tak maximálne za nejakú symbolickú cenu 20-40€ len aby mi to doma neležalo

Procesor AMD Ryzen 5 5600
206,90 €

Základná doska ASUS TUF GAMING B550-PLUS
126,90 €

Operačná pamäť Corsair 16GB KIT DDR4 3200 MHz CL16 Vengeance LPX čierna
63,90 €

Chladič na procesor SilentiumPC Fera 5
29,90 €

SSD disk ADATA XPG GAMMIX S50 Lite 1 TB
104,90 €

532 EURO na Alza.sk, treba to na nejakem jinem eshopu udelas jeste o neco levneji.

(V CZK je to mirne pres 13K.)

posledný mesiac mi začal vydávať zdroj divné zvuky a pri väčšej záťaži mi vypne PC, počuť tam nejaké praskanie. je dosť možné že to je ventilátor no zdroj sa mi moc rozoberať nechce.

takže vedel by niekto poradiť nejaký schopný zdroj ku zostave písanej nižšie ? podľa mňa by tam stačil nejaký gold 500W no výber radšej nechám na skúsenejších, ďakujem.

ono toto už je 2-3 upgrad, osobne inú značku ako Seasonic som ani nepozeral no ak sa smiem spýtať aký je rozdiel v tom Seasonic Focus GX a iných ako Seasonic G12 (GC-GM) ?
Okrem toho že sú tam odpajatelné káble, v čom pocítim ja ako užívateľ rozdiel v danej kvalite zdroja. Či je druhý zmienený typ od danej značky menej kvalitný a poruchový alebo pod. veci ?

Rozdíl je v kvalitě součástek. Ikdyž koupíš základní Seasonic, tak bude zdroj při běžném zatížení ok a 5-7 let jistě vydrží, ale může držet i déle. Pokud ho však budeš vytěžovat na fest, tak to ty součástky časem nedají.
Prostě kvalita odpovídá ceně, ale pokud myslíš ekonomicky, tak pravděpodobně sáhneš po tom levnějším, neboť je na typické situace zcela dostačující. Naopak nadšenci do počítačů jako jsme tu na poradně, sáhneme většinou po tom dražším, protože chceme dopřát svému PC to nejlepší. Je to asi podobné jako když koupíš housku v kvalitní pekárně nebo v kaufíku, obojí se sníst dá, ale jen na jedné si pochutnáš.

krásne napísané.
Uvidím ako to bude finančne, a budem sa snažiť o ten drahší zdroj.
Skúšal som nájsť lacnejšie matičnú no tu čo mám poradenú už je najlacnejšia čo som našiel.
No uvidím či nenájdem na alze za niečo v rozbalenom stave a teda lacnejšie inak zostáva a plán ostáva vstave ako som dostal poradené

ešte raz ďakujem všetkým za rady a odpovede na moje otázky, dosť ste mi pomohli