Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Disable BIOS memory options such as Caching...

Dobry den,

nevim, jestli se obracim na spravny forum... kazdopadne byl bych Vam moc vdecny, pokud byste mi pomohli vyresit jeden netradicni problem.

Mam novy pocitac, bezi na servrove desce Tyan a nedavno jsem rozchodil diskove pole RAID 0, funguje skvele, cteni a zapis je bezproblemovy... jediny, pro me zasadni, problem nastavna, kdyz spoustim strihovy software Adobe Premiere CS3.... Po importovani klipu do projektu se mi zacinaji indexovat soubory a prevadet na spravny format (video soubory mam na diskovym poli). Po par minutach mi naskoci modra "obrazovka smrti"

"Disable BIOS memory option such as caching or shadowing. If you need to use Safe mode to remove or disable components, restart your computer, press F8 to select Advanced Startup options, and then select Safe mode." A potom se mi restartuje pocitac.

Nomohli byste mi prosim pomoct vyresit tento problem.

Predem dekuji.

Konfigurace PC:
OS: Windows XP 64 SP2
Zaklad. deska: Tempest i5400PW (S5397)
Procesor: 2x Intel Xeon 5400 2,5 GHz
2 x 4 GB KIT Kingstone Full Buffered
NVidia GeForce GTX 280
2 x WD Velociraptor 300 GB (RAID 0)
1 x WD Caviar Black 1TB
1 x WD 250 GB
Zvukova karta: SB X-Fi Xtreme Audio

No prave nevim, jestli je to RAIDem, toto jsem spis odvodil z toho, ze ostatni disky mi funguji bez problemu, i kdyz Velociraptory mam samostatne tak to taky funguje. Je mozne, ze je to pametema... jedine nastaveni cache, ktere jsem v BIOSu objevil je nastaveni cache pameti. Ale tech nastaveni je tam docela dost.

[http://img148.imageshack.us/img148/337/tyanfe3.th.j pg][thpix.gif]

No já si myslím že to nesouvisí přímo s Adobe. Je možné že to raid pole pořádně vytížíš jen spuštěním adobe a proto ti to hodí modrou. Tipuju to na problém s ovladačem řadič raid pro XP 64bit.

První bych zkusil jiný ovladač pro raid případně zkusit XP 32bit nebo vistu.

Použít bys XP 32 mohl,jen bys to nevyužil víc jak cca 3-3,25G. Jde o to vyloužit ty XP 64, Kdybych měl doma podobný problém tak první bych zkusil vykopnout tu zvukovku a pokud by to nepomohlo zkusil bych přece jen jiný OS. Asi bych zvolil vistu 64bit.Pro instalaci Vist nepotřebuješ licenční číslo a měsíc to pojede.

Nevím co přesně znamenají u tvé desky ty nastavení které zmiňuješ (a jakých disků se týkají) ale většina desek má možnost výběru režimu disků mezi legacy/ahci/raid. Zkusil bych to nastavit na ahci-disable raid enable ale nevím jak máš ty disky nastavené, kdyby win nenajely vrátit.

prepni system bios cache z write protect na disabled,tak isto aj položky Cxxx-Cxxx prepni z write protect na disabled,pokial máš disky v RAIDe,v prípade problémov zapni cache na položkách Dxxx,v prípade ďalších problémov vyhoď ten soundblaster von,je to známy "výrobca" zbytočných problémov v nových verziách premiere,je to herná zvukovka s necertifikovanými ovládačmi pre profi/poloprofi aplikácie

Disable BIOS memory option such as caching or shadowing. If you need to use Safe mode to remove or disable components...

neřeš shadowing či caching, zakaž ve vlastnostech systému automatické restartování při chybě a pak sem hoď to podstatný z té modré smrtky - číslo chyby STOP plus parametry, případně dll či sys v který to umřelo. Tady ty kecy jsou v každé modré obrazovce, pokud se nepletu.

Jezis ludia nepiste mu nezmysly o cache, ved to je standardna debilita hlaska od Microsoftu ktora je tam uz 20rokov a uz asi tak 19.5 roka neplati (resp. neplatila nikdy vo Win, len v DOSe a mozno v Win3.11 :)

Cache v BIOSe nechaj napokoji !!! nastav tam to co tam bolo resp. defaults, a najprv si otestuj RAM (www.goldmemory.cz). A napis sem z tej modrej obrazovky kod chyby a prip dalsie info ze v akom exe alebo dll nastala apod a nie tie nezmysly o cache.
A napis aj aky mas zdroj (podla moznosti aj znacku) - to je moj prvy tip ze kde moze byt problem. P.S> druhy tip je to raid pole, skus to s jednym diskom a v BIOSe vypni SATA AHCI/RAID P.S.2. a treti tip je zukovka resp. ovladace k nej. Si si isty ze mas vsetky ovladace urcene pre vistu 64bit? Instaloval si aj najnovsie ovladace pre tvoj chipset (inf update)?
P.S.4. mas nastavene v BIOSe spravne napatie pre RAM? Kingstony su v tomto uplne nahovno potrebuju zvycajne vyse 2V pozri si to na nich na nalepke.
a este P.S.5. uistil si sa ze ta doska podporuje buffered RAM? Naco si kupoval buffered?

uistil si sa ze ta doska podporuje buffered RAM? Naco si kupoval buffered?

řekl bych že ano, je to serverová deska 2xXEON, 16 FBDIMM slotů: http://www.tyan.com/product_board_detail.aspx?pid=5 60

ludia nepiste mu nezmysly o cache, ved to je standardna debilita hlaska od Microsoftu ...

to bylo první co mě napadlo :-D dyť je to standardní blablabla, který je na každé BSOD a je úplně nahovno.

Si si isty ze mas vsetky ovladace urcene pre vistu 64bit?

píše že má XP64 SP2.

čtvrtej tip ode mne: Stáhni poslední BIOS a aktualizuj.

BIOS mam celkem aktualni, mam 1.02 a nejnovejsi je 1.04, ale kdyz jsem se podival na to, co se tam vlastne zmenilo, tak se to me vubec netykalo.

Jinak ted pri spusteni pocitace mi naskakuje porad stejna obrazovka a vzdycky musim zmacknout F1 aby se nacetli Windowsy, nebo F2 aby se spustil BIOS. Nevite, jak se tahle hlaska da preskocit? A jeste jedna vec, prave na teto obrazovce je napsano, ze moji RAMky pracuji na frekvenci 667MHz, ale ja mam 800MHz, nevite, cim to je?
[http://img384.imageshack.us/img384/6228/photo2ra0.t h.jpg][thpix.gif]

Nemam to vyfocene cely, jak je tam napsano Memory Frequency, tak tam chybi 667MHz

Mas tam predsa error, nezakazal si v BIOSe zapis do flash? Co si s tym robil? Neprehadzoval si na tom nejaky jumper WProtect apod? Vlez do BIOSu a nacitaj defaulty, save&exit. Prip. najdi aj polozku clear configuration data a nastav Yes.

Napatie a frekvencia RAM sa nastavuje v BIOSe podla nalepky na RAM module. Frekvencia je zla lebo si si kupil Kingston ojebavky (aby to malo freq. aku chces musis to pretaktovat a zvysit im napatie).

BIOS treba updatnut na najnovsi ak je na strankach vyrobcu k tej konkretnej doske nejaky novsi. Napr. v poslednom bolo fixnute aj "Updated the FB-DIMM voltage support to allow auto detection between 1.5v and 1.8v", to je podla teba nepodstatne ???
http://www.tyan.com/support_download_bios.aspx?mode l=S.S5397

Nemas o tom moc paru (podla tych otazok) a snazis sa poskladat server s RAID, no, odvaha ti nechyba.

P.S. ovladace instaluj najnovsie z webu vyrobcu dosky http://www.tyan.com/support_download_drivers.aspx?m odel=S.S5397
a uisti sa ze su aj pre XP 64bit, CD vylisovane pred rokom strc tam odkial si ho vybral a uz ho nevytahuj :-)

Tak to testovani RAMky se nejak nezdarilo, asi 3 hodiny mi to neco testovalo a pak to jelo zase dokolecka... RAMky by meli byt v poradku, mam je teprv mesic. Zdroj mam Tagan TG900-U33 (900W). Vypnout SATA RAID uz jsem zkousel, a mel jsem tam kazdy disk zvlast, vsechno funguje jak ma. Zvukovka taky funguje bez problemu, ovladace jsou ty, ktere byli na CD v baleni. Opravdu nevim, jestli mam nastavene spravne napeti pro RAM az tak dobre se v tom nevyznam, jaka by mela byt spravna hodnota? Jinak deska samozrejme podporuje full buffered RAMky, jinak bych si je nekupoval :)

Tak zkusil jsem vsechno, co se dalo a porad je to stejny, jedine co bych jeste zkusil je upgradnout BIOS, akorat se toho trochu bojim, jelikoz jsem to nikdy nedelal. Nemohl byste mi nekdo prosim poradit jak na to. Chtel bych flashovat pomoci USB Flashky, hodil jsem na ni command.com, IO.sys a MSDOS.sys soubory + soubory, ktere jsem stahnul ze stranek Tyanu. Jak ted mam dal postupovat?

Mas to napisane na strankach vyrobcu. Ak je flash utilita pre DOS tak nabootujes DOS a spustis flash utilitu.

Co "vsechno" si zkusil? Uz si si pozrel ake napatie potrebuju tvoje RAM? Uz ti to prestalo vypisovat ten error? (vypol si write protect?)

P.S. najlepsie urobis ked to odnesies niekomu kto vie robit serverove PC. Usetri ti to cas a mozno aj odfajcenu dosku.
P.S.2. do serverov sa davaju registered RAM, a aj na stranke vyrobcu je ze vsetky moduly ktore vyrobc testoval boli registered. http://www.tyan.com/support_download_memory.aspx?mo del=S.S5397 "All memory listings are registered DDR2modules." Nechapem preco si kupil ten Kingsrot ktory vyrobca urcite netestoval.

P.S.3. ale skor si myslim ze problem je v ovladacoch, skus tam 32bit WinXP a ovladace pre ne. Ovladace vsetky nainstalit nove z webu vyrobcov (aj pre zvukovku). Prip. skus uplne vybrat zvukovku z PC.

"Mas to napisane na strankach vyrobcu. Ak je flash utilita pre DOS tak nabootujes DOS a spustis flash utilitu.
Co "vsechno" si zkusil? Uz si si pozrel ake napatie potrebuju tvoje RAM? Uz ti to prestalo vypisovat ten error? (vypol si write protect?)"

- To jsem udelal ale hazi to nejakou chybu... nevim, zkusm to zitra jeste jednou, dnes na to nemam cas. Jinak napeti je 1.8V mam to nastaveny i na jumperu na zakladovce.

BSOD uz se mi neukazuje, ale problem se nevyresil, zkousel jsem postupne vsechny varianty: Vypinal jsem Write Protect snad u vseho a vsechny mozne kombinace, nezabralo to... proste zadna zmena.

"P.S. najlepsie urobis ked to odnesies niekomu kto vie robit serverove PC. Usetri ti to cas a mozno aj odfajcenu dosku."

- Problem je, ze ja nikoho takoveho neznam, tam kde mi sestavovali tento PC nevedi o tom vic nez ja a to vim 100% s tim clovekem jsem osobne mluvil.

"P.S.3. ale skor si myslim ze problem je v ovladacoch, skus tam 32bit WinXP a ovladace pre ne. Ovladace vsetky nainstalit nove z webu vyrobcov (aj pre zvukovku). Prip. skus uplne vybrat zvukovku z PC."

- ja tam XP 32 proste dat nemuzu, to je blbost. Vzdyt vezmou max. 4GB RAM, a ja mam 8GB.

btw: A tu zvukovku jeste zkusim, diky za radu.

Pocuj miesas tu niekolko veci a je z toho uplny chaos.
Za prve "hazi to nejakou chybu" tak napis presne jaku chybu a kedy ti co hazi.
Za druhe vypnutie write protect bolo na to aby ti to prestalo vypisovat Error pri boote a cakat na F1 klavesu. To uz prestalo? Na BSOD boli nove ovladace a skusit WinXP 32bit (aby si vedel ze ci to hadze BSOD aj s 32bit ovladacmi). Ja ti nepisem aby si ten 32bit Win pouzival. Staci to skusit. (ak mas furt problemn s BSOD pri vytvarani indexov).

Pis jasne a strucne, co presne si zmenil a aky presne mas problem. Napr. takto:
Mam RAM moduly presne oznacenie MXYZ123456 a mam na doske jumper "Vcc RAM" (napis presne co za jumper) a nastavil som tam to a to. V BIOSe mam "Vcc RAM" a nastavil som tolko a tolko V.
Hadze to chybu "presny text" hned po starte na ciernej pobrazovke.

- ked to popises takto, tak potom budeme mat dostatok info aby sa ti dalo nieco poradit.