Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Akú nVidia_Pci-e4.0 do MB s Pci-e2.0

Dobrý den.
Neviem sa správne rozhodnúť pri náhrade poškodenej grafickej karty ATI 7970 za novu.

Z minulosti na prýklade Ramiek som zistil že vlastne rozdiel medzi DDR2 a DDR3 je nepodstatný pre mňa, tak som už upgrady riešil doteraz iba v rámci dosiek a ramiek s podporou ddr3. Nič podstatneho som zatial nemusel prehadzovať a aj SSD disky bezproblemov idu aj v starych operačnych systémoch a doskách.
Vyhladovo som iba ak zvažoval generačnu zmenu v pripade prichodu DDR5 ramiek a dosiek z lepšou podporou NWMe SSD.
Druhý dvôvod je aj ten že používam 4 počítače a je servisovo výhodné mať, jeden typ CPU,Ram-slotu na platforme a v prípade potreby kombinovať. Preto som nemenil aj z finančných dôvodov.(pretože drzim zasadu 4x rovnake železo čo sa môže občas hodiť pri záchrane dát).
Na pc sa používa teraz už iba bežný sofware, a čo sa týka grafiky tak snaď len 2D a 3D program na upravu pozemkou , zahrad, stavieb, ale nespomínam si na názov.
Hra sa tam hrala len jedna World of Warplanes.
PC zostava: ASRock, Fatal1ty 990FX Killer. https://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty%20990FX%20Killer/
AMD Phenom 6350, 4x 8GB_DDR3 2400mhz G.SKILL RIPJAWS, 1xM2_NWMe 1GB samsung, zdroj momentalne 450W silverstone Bronze ale v pripade potreby sa môže vymeniť za Chieftec 750W. System : Win10
Kôli predsudku že NVidia a jej ovladače si lepšie rozumeju s Linuxom, vyberal som len z jej ponuky.
Tam ma zaujala RTX 3050 a 3060 vyhodnost cenova alebo na wat ma neovplivňuje.

Zaujima ma len čisto vyžitelnosť, a spotreba vzhladom na sučasnu situaciu s cenamy energií.
Preto sa mi páči pekných 130W na RTX3050 ale dočítal som sa že využíva iba 8 Pci-e liniek.
Čo predpokladám bude dosť problém, pretože moja doska má starší typ Pci-e zbernice 2.0 kde na jednu linku pripadá 500MB/s , to teda znamená ak počítam 8x500MB/s= 4000MB/s.
Na net adrese:
https://diit.cz/clanek/recenze-gigabyte-geforce-rtx-3050-gaming-oc-8g/produktivita-propustnost-pcie-specviewperf-13-1920x1080-3840x2160
som sa dočítal že priepustnosť kariet NVidia 1050, 3050, 3060, 1650, 1660 sa pohybuje v pasme 12-13GB/s.
Laicky teda s toho som uzavrel že pre mňa nie je ani tak dôležitá vykonosť karty ale schopnosť využitia všetkych dostupných liniek-16 a to má z novej rady RTX až 3060.
Takže v mojej zostave by teoreticky bola lepšie využitá 3060 s priepustnosťou 8GB/s na 16linkích ako 3050 s priepustnosťou 4GB/s na 8 linkách.
Pochopil som to správne z internetových článkou?

Prepáčte za obšírnu litániu, ale lepšie som sa s toho laicky vymotať nedokázal.

Tak já som sa teda hned mrknul, kto odpovedá ked je tam taký neprehliadnutelný nick.
A zaujali ma tam tie fotky a zaujimavý neopozeraný typ písma a odkazov na stranke peklo.biz.
Teda ešte k tomu že sa to týka miesta od Jaroměřic nad R. po Budějovice.
No a ja som tak rok dozadu autom aj na bicykli cestoval často na trase Jevišovice-Jemnice-slavonice-N.Bystřice-České Velenice-Lipno.
Tak to nemôže byť náhoda, mňa asi viedla prozreteľnosť keď som to sem zavesil, a to som nad tým laboroval už dlho.
Takže by som sa toho držal zatial,... akurát je tam velký rozdiel oproti starej ATI 7970 že tá má oproti (Quadro T400_2GB), 3GB GDDR, 256 bit, a v zaťaži pri nejakom renderi,... ja neviem asi v Blendri alebo pri hre WOW, tak sa pohybovala v spotrebe niekde 350 až 450W maximálne.
Pri tej Quadro je dokonca len 64bit. Tak som na nete našiel jej lepšiu verziu ktora sa tak tej ATI-ne blíži viac: HP nVidia T600 ktorá ma 4GB GDDR6 a 128bit.
Zatial by som sa predbežne držal tejto varianty , a neuzavieral temu či ma prípadne niekto ešte nepoučí alebo neusmerní.
Velká vďaka za radu, a nasmerovanie, kde hľadať.

To som vedel že tieto grafiky sú viazané na CAD software a mali bi poskytovať nejakú vylepšenú istotu spolupráce s týmto softwarom a teda predpoklad že tam maju lepšie doladené ovladače atd.
Na druhej strane aj keď to neni do typicky herného PC, predsa len dávať tam nejakú osekanú prispôsobenú verziu z notebooku, do PC kde je 32GB RAM, je také no, nevyvážené.
Zaujalo ma akurát vyskúšať kolko muziky by v nejakých tých CAD a modelovacích programkoch zahralo to T600, lebo praktickú skúsenosť s tým nemám.

Mají lepší odladěné BIOS +ovladače pro CAD. Přímá podpora pro různé cad. Certifikáty a testy. Vyšší výkon v CAD. Asi úplná implementace OpenGL.

Zkoušením spouštění her se nikdo nesere.

Herní grafika - ovladače jsou testovány na hry. Vyšší výkon při texturování, vykreslování stínů a efektů.

Sice mám pracovní Dell starý 7let s quatrem ale i kdybych měl čas na tom něco spustit tak ti vyslerek nic neřekne je tam starší karta než T400.

V roce 2012 to mohl být slušný počítač.

Ta grafika pokud ji nahradíš 1650 nezískáš nic navíc.
Vhodnější by bylo podle mě koupit 1660 super, 2060 12g, 3060. Cenově je to velice naskládáné u sebe.

3050 podle mě nevhodná.
Vzal bych 3060. Myslím je i dost bazarovych s dostatečnou zárukou.

Moje zjištění po těch letech je, že vše se točí více méně kolem marketingu.
Obdobu SSD před lety mám vyskoušenou nevím jak se to jmenovalo, něco jako RAMdisk hardwarově, ale šíleně drahá záležitost.
Pak Core2 a více jader, no neříkam že to není posun všechno skombinovat, softwarově doladit ale takovej ten brutální tlak jak byl kolem roku 2000 na frekvenci procesorů už se neopakoval snad nikdy, vpodstatě frekvence zamrzli.
Proto jsem zamrzl kněkde kolem roku 2012.
Soustředil jsem se na bezpečnost a spolehlivost, bez zásahu servisu zvenčí, vše ve vlastní réžii.
S tím že pokud něco..., tak až se zase marketér dostane na DDR5 a vše co s tím souvysí, ať to je možná nejakej badatelnej skok.
Já mám DD3RAM na 2400MHz, což je přiměřeně do půlky startovního pole DDR4 modulů které starovaly snad někde na 1066MHz.

No a teď když dosloužila grafika ATI, je nutno se poohlédnout po náhradě.
Akorát už to PC dění de mimo mě, tak skouším ze zeptat lidi více v obraze.
Shodou okolností se ojevují už i desky s DDR5, takže už by šla udělat i generační změna, ale řekl jsem si že to zatim nebudu hrotit, a začnu skromně s PC určeným na grafiku když tam ATI-na dojela a dám tam grafiku která bude vhodná taky k přechodu na nové železo.

Řešil jsem akorát jestli 3060, lehce sem škobrtnul o 3070, nebo možná bude stačit 3050 ale tam sem zmerčil že jede jen na 8 linkách Pci-e což je ve staré desce omezujicí (u nové bych paradoxně neváhal praštil ji tam a nic neřešil).
No ještě teď jsem dostal výše typ na nVidia Quadro T600.

Tak zatim mám teda potvrzenou tu 3060, a můžu napsat co jako by měla dělat jestli na to bude vhodná.
Z her tak maximálně WOW, a nějakej lepší letecký simulátor.

Primárně by měla být uživáná v dílně, kde třeba člověk má nápad ja nevím,... udělat si karavan tak celej navrh se na tom udělá abych měl nějak představu jak to bude vypadat včetně všech materiáůl, surovin, cen atď. Může se třeba jednat o součástku do auta na veterána která není k sehnání a je předpoklad že na ten účel poslouží také připojená 3D tiskárna.
Často se tam bude pracovat s různyma mapama, pozemků, map terénu. Nebo třeba stavba domu od základů.
Teda je předpoklad že tam bude nějaké renderování, Blender, video, CAD ale všecko berte jako těžkou amatérštinu.

Já vím že vás napadne že to všecko je jako... ale nebojte vždycky se najde někdo kdo neví že to nejde všechno najednou dělat a skusí to, nebo mu někdo s tím pomůže.

Tak jo, zatim teda děkuju za reakce a mám potvrzenou nVidií 3060.

No já měl Sandy bridge i7 2600k taky do roku 2020 ale prostě byl čas to prodat dokud to ještě jelo:-)
Čekám, že po vydání nových CPU od máš bude dost bazarových desek i CPU.

Ostatně když se podíváme na ceny 3050/3060 tak kdybys přijal za fakt, že ten hw už svoje odsloužil a pravděpodobně se blíží křemíkové nebe....tak pokud bys dělal upgrade a vzal 3050 tak to není zas taková šupa podle mě.

Tak zajímalo by mě, a není v tom vůbec žádné rejpalovství, jen čistě technicky, v čem tenhle upgrade hmatatelně pomohl při poživání nebo zrychlení vašeho PC.
Mě u těch Quadro karet zaujala ta spotřeba, protože představa že mě bezproblému běží nejakej CAD, blbnu si s tim a vyhraju bez ohledu na čas a nemusím koukat že mě tam topí 250W karta je docela lákavej.
Akorát sem si nebyl jistej jestli takovej malej plamínek kolem 70W nebo méně, bude stačit na dvě letecký hry, kde to reálně vykreslené prostředí přece jenom více umocňuje reakce s třeba rychle se přibližujíci země.:-D

Tak já sem se poohlédl po netu a našel takové to možná zlaté střední spojení tipů od MMtank-(RTX3060) a Lucifera-(T400) a to nVidia RTX A2000.
V podstatě pokuď sem to pochopil tak jsou sestavené na společném základě 3060 akorát A2000 je profesionální řešení něco víc osekané na výkonu ale zase s bonusem s menším TDP jen 70W.
Ty hry jako WOW a snad let.simul. spíš potřebují výkon CPU a nebeží den, a spíš bude pro mne lepší menší spotřeba napr. v Blendru a jiné, když to poběží půl dne.
Vycházel sem s informací na adrese:
https://www.cnews.cz/nvidia-rtx-a2000-uvedeni-parametry-profi-ampere-jen-70w-tdp-mini-itx-nizkoprofilova/
Když tak mě tu něco napište jestli sem neni zase mimo.:-(