Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak propojit jackové 5+1 s televizí

Ahoj,

chtěl bych se zeptat, jestli jde nějak vyvést zvuk z televize do těchto bedýnek: Genius SW-5.1 1020, které se k počítači připojují klasicky pomocí 3 jacků (front, back a center/sub). Televize je model LG 49sk7900pla.

Bedničky nevyužívám a je jich škoda. Mám je u PC, ale nejdou dát do prostoru, tak jedině tu televizi nějak vymyslet...

Děkuji za každou radu

Citace z webu: Jak zapojit 5.1 do televize?
Musíš zakoupit převodník optiky /... a optický kabel. Z optického výstupu TV půjde kabel do převodníku a z převodníku cinche červený a bílý do reprosoustavy Genius. Budou hrát pouze dva kanály ve všech šesti reprácích (nastavíš podle sebe úrovně centru, zadních a wooferu), na 5.1 zapomeň. 11. 4. 2019
Jinými slovy, není to skutečný 5.1. zvuk, ale „pseudostereo“.

Mozna te plete to, ze ma TV 2 repraky a vice kanalovy zvuk je downmixovany do sterea.
Dnes uz i stredni trida televizi umi zpracovat DolbyDigital/DTS, TrueHD nebo Atmos.

Do TV jsem uprednostnil zapojit audio sestavu (domaci kino) o proti optickemu portu "S/PDIF" ktery umi zpravidla maximalne komprimovany "5.1 / DD" radeji pres "HDMI ARC" uz v zaklade kvuli podpore "Dolby True, HD, DTS-HD a Dolby Atmos etc " ale take kvuli ovladani zvuku nebo automatickemu vypnuti sestavy s TV, zkratka ty klasicke vyhody ARC o proti Optice. Ale tazatelovy staci s nadhledem optika viz Lucifer.

PS: A nemas jen televizni kanaly, spousta stream sluzeb Neflix, Disney, PV, YT etc nabizi vice kanalovou stopu v podobe ATOMS a podobne.

To nevím, neřešil jsem to, ale z logiky vyplývá, že ze stereo zvuku, nelze udělat regulérní šestikanál. Jak jsem uvedl v příspěvku, když není výstup pro připojení 5.1, bude to sice hrát, ale nebude to šestikanál. Podle mě, ta televize zvuk přijme, ale sloučí ho do sterea. Možná některé televize šestikanálový výstup mají, nevím nepátral jsem.
Můžete mi dokázat technicky, že to tak není?

Streamovaci app. v TV dostane stream. V nem je (obvykle v TS kontejneru) zabaleny obraz-zvuk-titulky-mozna i neco dalsiho. Tech zvukovych stop muze byt nekolik, klidne 8-10 ruznych jazykovych verzi. Stejne tak muze - nemusi byt zvukova stopa ktera ma vice nez jen stereo zvuk. Prehravac v televizi dle vaseho vyberu prehraje z toho stramu to co si navolite - v pripade vicekanaloveho zvuku si pak TV udela downmix do sterea - pro sve reproduktory. Do SPDIF ale samozrejme tece "original" pred nejakym (pripadnym) downmixem.

Takže pokud televize nemá SPDIF výstup, do kterého se připojí patřičné zařízení, tak mají smůlu.

Normalni lidé co pouzivaji audio sestavy (domaci kino) pouzivaji a davaji prednost vystup audia pres HDMI ARC port (na TV je zpravidla jen jedno HDMI ktera ma funkci ARC) né SPDIF ktery ma o proti ARC jisté omezeni.
Zvuk je down-mixovan do STEREO jen kdyz jsou pouzity interni reproduktory TV (tedy v pripade ze jde o TV se stereo reproduktory 2.0).
Bohuzel nektere TV to downmixuji podivne, a tak pri pouziti 5.1 kanalu na stereo TV (integrovane repro 2.0) jde treba spatne nebo méne slyset hlas a vice okolni zvuky a podobne.
.. Samozrejme zusatava i moznost aktivace "passthrough" ktery umoznuje poslat nedekodovaný zvuk do receiveru, ktery ho nasledovne dekoduje.

Asi jsem nenormální, ale místo HDMI používám raději pro zvuk optiku TV -> receiver.
Vždy mě štvalo, vypnu TV, vypne se i receiver (nj. ale já chtěl nechat receiver zapnutý) a podobně.
Štvala mě ta provázanost - ovladačem od TV se zároveň ztlumoval i receiver a pod.

Rozcilujes se zbytecne. "Jde o volitelnou funkci", stacilo" na TV v nastaveni u polozky [CEC] jen odfajkovat "probuzeni/uspani" typu "One key power" zarizeni ktere je v default [ON].
Co se tyce moznych nastaveni, pocet polozek a pojmenovani, kazdy vyrobce to muze mit trochu jinak jako Anynet+ u Samsung, polozka One Key Power u TCL v nastaveni CEC a podobne.

V nekterych pripadech jestli je pouzivan nejaky TV box, tak je zapotreby nahlednout i na jeho parametry. AppleTV https://support.apple.com/en-us/HT207117 ma nastaveni uhledne provedeno viz ilustracni obrazek:
[95634-appletv-cec-volume-jpg]

To same plati pro ovladani jedne ovladacky. Staci v prve rade nahlednou na nastaveni moznosti [CEC] na TV :
[95633-cec-nastaveni-jpg]

to ja beru naopak jako vyhodu

Zcela souhlasim a jsem v identicke situaci. Konecne mi staci jedna ovladacka (konec 3 pohozenych ovladacek postole) na spusteni TV a o ostatni zarizeni na ARC se uz nemusim starat. To same kdyz jdu spat nebo u TV usnu.
Krome toho, kdo chce ATMOS, DTS-*, Dolby True a podobne si na optice asi neskrtne. (Z hlavy si jisty nejsem, ale vic jak zakladni 5.1 DD S/PDIF normalne neumi).

Ahoj všem, chtěl bych poděkovat za plodné odpovědi.

Tato aliexpressovina: https://www.aliexpress.com/item/1005001466775415.html se zdá být docela užitečná, ovšem zapomněl jsem zmínit jeden podstatný fakt, a to, že používám Vodafone TV připojený přes HDMIčko, tzn. že jde internet do toho jejich STB a STB to pak posílá do televize skrz HDMI. Konektory z VF STB nám ale nikterak asi nepomohou...

díky za případná doplnění :-)

To je dost zásadní věc. STB má výstup jen HDMI pro TV.

Je otázka, zda TV "přepošle" zvuk z HDMI na optiku ... ověř, prolez nastavení. Obvykle jde na optiku jen zvuk z "vlastního" tuneru. Lze uvažovat o nějaké rozdvojce na HDMI + konvertor HDMI/CINCH.

Je otázka, zda TV "přepošle" zvuk z HDMI na optiku ... ověř, prolez nastavení. Obvykle jde na optiku jen zvuk z "vlastního" tuneru.

Proc by nemelo, snad u vsech SMART TV u kterych jsem pouzival externi TV BOX nebo TV Stick jsem nemel problem pouzit audio vystup z TV pres otpiku nebo ARC.
Popripade muze pouzit passthrough a poslat nedekodovaný zvuk do toho decoderu nebo receiveru.