Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Markantni snizeni vykonu PC

Ahoj, vim, ze to bude znit jako hloupy dotaz, ale nejak mi to stale vrta hlavou... Pred rokem jsem dal synovi sve puvodni PC a poridil si nove. V te dobe to byl porad velmi slusny kousek. Vcera za mnou prisel, ze PC nejak zlobi. Sel jsem na nej kouknout a opravdu se nestacil divit. Sebemensi banalita ve windows jako otevreni Tento pocitac trvala nekolik sekund, v chrome kazdy klik taky delay, vubec se mi to nazdalo ok. Rozhodli jsme se pc preinstalovat, ale ciste nove instalaci nemam pocit, ze by se neco nejak vyrazne zlepsilo. Nerozumim tomu. Zkusil jsem to prohnat i pres user benchmark a nejak se mi tam nezda to CPU. Je mozny, ze je vadny? Diky moc za odpovedi

https://www.userbenchmark.com/UserRun/54875623

Řešení:

Tak vyreseno :-) Kdyz jsem googlil tenhle problem jako problem procesoru, nachazel jsem spoustu diskusi ale zadne reseni. Tak jsem to zkusil naopak dal googlit desku a muj problem a hned nasel reseni :) prej na moji desce casto odchazi nejaky switch, ktery toto zpusobuje, nastesti to jde obejit v BIOSu viz nize. Kazdopadne vsem diky za ochotu pomoci :)))

https://imgur.com/a/azyGfkS

Diky moc za odpoved, urcite zkusim. Jen mi porad vrta hlavou: Proc to na tom userbenchmarku oznacilo procesor jako pravdedobne tu problemovou cast pc? Pokud by to bylo diskem, vyhodnotil by disk jako vykonem podprumerny oproti ostanim testum se stejnym modelem, ne? Diky moc

Sedim u toho uz par hodin a jelikoz to bylo me pc jeste loni touhle dobou, vim, jak asi chodilo. PC je muj zdroj obzivy a fakt bych nesnesl, kdybych na vsechno musel porad cekat. Ono i to bootovani cerstve instalace windows trva tak 30 sekund a to to bezi na SSD... Nerozumim tomu. Tipl bych to vazne na nejaky HW problem, ale nejsem schopen rici jaky :(

Promiň, sedíš u toho pár hodin, ale vůbec si neudělal co ti tady píšou. Jestli máš SSD a start Win ti trvá dlouho, tak zkontroluj zaplněnost disku. 20-30% by mělo být volné pro správný chod SSD. Otestuj disk jak ti psal host, program CrystalDiskInfo. Výsledek tady pak postni, borci se ti na to podívají. Ty teploty jsou taky divné, co máš za CPU a jaký chladič? Jakou máš GPU?

Pokud chceš vytížit grafiku, můžeš použít: https://geeks3d.com/furmark/
Na vytížení CPU použij třeba: https://www.wprime.net/

Samozřejmě měř u toho teploty, pokud by dosáhli kritické teploty, vypni to.

Hned ve svem prvnim postu jsem poslal link na vysledek sveho userbenchmarku, ktery jsme povazoval za popis sveho buildu, jelikoz je tamn seznam komponent. Behem reinstalace win jsem formatoval disky, takze jsou prazdne. Crystaldisk info jsem si stahl, ale nikde nenachazim moznost otestovani disku?

V Crystaldiskinfo mi to u obou disku hlasi "Dobry". Chladic tam je nejaky arctic cooling, neni tam stock. Jen se jeste jednou zeptam, protoze mi mozna neco uchazi. Proc podezirate spise disky, nez CPU, ktere v tom user benchmarku vyslo silne podprumerne a test jej vyhodnotil jako problemovou komponentu? Diky moc

hw:
pro jistotu na to poštvi crystaldiskinfo. o ssd sice nic rozumného neřekne, ale i vadný druhý hdd dokáže brzdit windows.
koukám že už to po tobě chtěli dva kolegové, ale si se rozhodl zatloukat, nebo ses na to jednoduše vysr..
dětinské testování disku jen pro testování po tobě nikdo nechce. stačí, že ten výpis bude dávat nějaký smysl. screen někam na imagehosting.

sw:
zkontroluj, jaký žádoucí nebo nežádoucí bordel si tam spouštíš - ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby cizích výrobců), scheduled tasks (naplánované úlohy).

systém:
máš stolák, ale tvé nastavení šetřících režimů odpovídá notebuku na baterky. kdo do toho jebal a proč?

příště až budeš chtít někam dávat výpis hw, dost fajn je speccy. ojedeš to myšem a sem to foukneš přes schránku jako použitelný text.

edit: opakovaně se ptáš na procesor. fungovat by mohl, papírově v něm nevidím problém.
pokud teda někoho nenapadlo nastavovat mu napevno nějaký nesmyslný počet jader, jak mají různá fóra ve zvyku.

Ahoj, diky za odpoved.

HW - Na ten crystaldiskinfo jsem odpovidal par minut pred tebou, takze jsi to asi nevidel, nicmene tady posilam screeny

HDD1 - https://imgur.com/a/HslAQJK
HDD2 - https://imgur.com/a/nSb82dM

SW - jak uz jsem psal vyse, ted bezim na uplne ciste instalaci W10, jediny, co jsem udelal bylo dohrani vsech ovladacu. PC bylo zabrzdeny i hned po reinstalu stejne jako pred nim, instalaci ovladacu se take nic moc nezmenilo

SYSTEM - to co je na tom screenu je defaultni nastaveni windows, ja jsem nic nenastavoval, jen to vyfotil jak chtel nekdo vyse. Je tam neco spatne?

Jinak tady je tedy jeste vypis ze speccy

Operating System
Windows 10 Pro 64-bit
CPU
Intel Core i5 6500 @ 3.20GHz 30 °C
Skylake 14nm Technology
RAM
16,0GB Dual-Channel DDR4 @ 1063MHz (14-14-14-35)
Motherboard
MSI B150 GAMING M3 (MS-7978) (U3E1) 37 °C
Graphics
HDMI (1920x1080@144Hz)
4095MB NVIDIA GeForce GTX 1070 Ti (ASUStek Computer Inc) 41 °C
Storage
931GB Western Digital WDC WD10EZEX-08WN4A0 (SATA ) 40 °C
111GB KINGSTON SHFS37A120G (SATA-3 (SSD)) 36 °C
Optical Drives
No optical disk drives detected
Audio
Realtek High Definition Audio

1) u toho ssd jsou pozoruhodně vysoké údaje:
01 - míra chybovosti čtení raw
c3 - počet neopravitelných chyb ecc
snad jsou ty raw data u kingstonu reálné, nešifrované. každopádně bych šel koupit nějaký normální disk. třeba 250gb adata su800, crucial mx500 stojí do 1.000,-

2) na ssd nechávám malý pevný swap 500mb, nenechávám ho náhodně se měnit. ale to je jen vedlejší opatření.

3) předpokládám, že se žádný zpomalovač automaticky nespouští, protože v ms autoruns nejspíš nic nebylo.

RAM jsou VELMI pod průměrem ... možná to ovlivní i výkon CPU. Alespoň je zkus "po 1" a přitom je vyndej/zandej. Mrkni do BIOS na nastavení RAM, napětí, frekvence, dej default/automatic.

Jinak, SSD i HDD vypadají OK, asi v nich problém není.

Mě zaujal ten mizerný výkon cpu.
Myslím si, že nejede jak má. Tak to ověř.

Zkontrolval bych fyzicky chladič jestli je na místě a nehýbe se.
Program který ukazuje rychlost cpu - https://www.alcpu.com/CoreTemp/ tím zkontrolovat jaké je rychlost cpu.
Dál si stáhni sw na vytížení jednoho jádra -třeba https://www.mersenne.org/download/ a nastav tam jedno jádro a test.
Mohlo by to být i nastavením v biosu.

Mam pokrok, myslim zasadni, stale vsak nemam reseni. Po trosce googleni jsem narazil na par diskusi, kde lidi popisuji stejny problem. Nekolikrat se zminovala aplikace throttlestop. Tak jsem ji stahnul a po jejim spuseni odskrtnul moznost "BD PROCHOT" (nemam paru, co to je). V ten moment okamzite vylitla frekvence procesoru nahoru a vse zacalo fungovat jak ma. Problem vsak je, ze po restartu BIOS detekuje procesor stale jako 800MHz a tu procedure v throttlestopu je treba zopakovat po kazdem spusteni PC. Myslim tedy, ze vadnyho nic neni, ale nevim, jak to uvest zpatky do normalu

Screen https://imgur.com/a/QWrJLub

Tak vyreseno :-) Kdyz jsem googlil tenhle problem jako problem procesoru, nachazel jsem spoustu diskusi ale zadne reseni. Tak jsem to zkusil naopak dal googlit desku a muj problem a hned nasel reseni :) prej na moji desce casto odchazi nejaky switch, ktery toto zpusobuje, nastesti to jde obejit v BIOSu viz nize. Kazdopadne vsem diky za ochotu pomoci :)))

https://imgur.com/a/azyGfkS