Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké klávesnice jsou vhodné pro profíky?

Hezký den,

prostá otázka - Jaká je opravitelnost klávesnic z řad Logitech MX Keys? Lze je vůbec rozebrat bez poškození a vyčistit?
Cenové relace jsou na české poměry vysoko. Najít odpovědi je dost obtížné.

https://duckduckgo.com/?q=site%3Alogitech.com+%22Logitech+MX+Keys%22
https://www.google.com/search?q=site%3Alogitech.com+%22Logitech+MX+Keys%22

Logitech MX Keys jsou oblíbené profi psavci. Jsou drahé. Snad jsou i kvalitní.
Jejich cílovou skupinou jsou profesionálové, kteří se živí psaním.
Běžně píšou 12-18 hod. denně. Proto si zaslouží a potřebují ty nejlepší (nízkozdvihové) klávesnice.

Logitech MX Keys pravděpodobně trpí nešvarem "uzavřenosti" (testoval jsem krátce a nedestrukčně, píše se na tom parádně, prsty mají svoji "jistotu"). Lze to vůbec rozdělat a vyčistit? Svépomocí? Cena a dostupnost baterie? Dostupnost ostatních náhradních dílů? Výměna baterie v budoucnu? Nejsem si vůbec jistý bezdrátovou variantou.

Je dost pravděpodobné, že do tohoto vlákna v budoucnu zavítá početná skupina profi psavců.
Informací je pomálu. Prodejce se k tomu vyjádřil - víme, že nemáme náhradní díly, např. spínače (když odejde mechanika), hmatníky, baterie pro bezdrátové varianty.
V takto vysoké cenové relaci by měly být náhradní díly samozřejmě dostupné, rovněž fungující sevis v ČR.
Jaké alternativy konkurenčních klávesnic jsou doporučitelné a vhodné? Jaké klávesnice se vám osvědčily pro psaní?
Profíci píší všemi deseti s patřičnou kadencí a to je pro klávesnice značná mechanická zátěž.
Bezdrátová provedení klávesnic nejsou striktně vyžadovány (jsem toho názoru, že "zkomplikují a prodraží"). U Lenova to jsou levnější plastové slepence/slisovance (vyjádření zástupce Lenovo sem radši ani dávat nebudu). Je otázkou - Co na to Microsoft, Dell, HP...?

Vlákno budiž k dispozici každému, kdo přichází v dobrém předat svůj názor a zkušenosti s různými klávesnicemi.
Jakékoli myšlenky, informace, návrhy a doporučení vítány.
Děkuji!

--------------------------
Jsem opravář...

Je to dost individuální. Čelím třem ženám, které se živí psaním. Ony trvají na nízkozdvihu. Zatím se mi je nepodařilo přesvědčit na vysokozdvih. Vysokozdvih je vnímaný jako "bariéra" a zastaralost. No prostě ženské...
Budu rád za konkrétní tipy na vysokozdvižné. Podstrčím je jiným psavcům.

Pokud vim, tak ThinkPady maji membranove spinace. Stejne tak MacBooky. Oba pristroje maji jedny z nejlepsich dostupnych klavesnic.
Osobne vlastnim ThinkPad I MxKeys a klavesnice na ThinkPadu mi prijde, i pres vysokou cenu MxKeys, lepsi a kvalitneji zpracovana.
Rad bych slysel jak by vypadala kancelar plna zenskych ktere busi do mechanicke klavesnice 😊

Macbooky že mají kvalitní klávesnice? No tak to teda ani náhodou.
Kvalitní klávesnice měly vskutku Thinkpady - ale to je tak 10-15 let zpět, ještě za doby IBM. Na těch tenkých šlupičkách co se prodávají dnes, nejde psát dobře, rychle a ani moc dlouho, bolí z nich prsty, chybí klávesy, rozložení navrhoval nějaký designerský ichtyl.

edit: poměrně kvalitní klávesnice u Maců měly Quadry a první PPC Macy. Jenže pak přišel iMac (ten první, průhledná bublina s "pukem" místo myši) a veškerá ergonomie šla do kopru.

Klávesnice je periferie, jejíž výběr je velmi individuální. Někomu vyhovuje membránová, někomu mikrospínače. Někdo požaduje bezdrát, jiný zase podsvícení, atd...
A to nejdůležitější - rozložení kláves. Existuje několik (mnoho) druhů, každý si chválí to, které mu vyhovuje a na které je zvyklý. Velký/malý Enter, multimediální klávesy, atd... Takže k čemu ti bude, když to někdo doporučí klávesnici, která se nevyrábí s rozložením kláves, které požaduješ?

Jinak abych byl konkrétní - doma používám Logitech Wireless Desktop MK710 a Logitech Wireless Combo MK520, v práci obyčejnou drátovou klávesnici Genius KB-110X a myš Steelseries Rival 310.

Kdybych měl kupovat novou klávesnici, určitě bych si ji potřeboval "osahat". Při nákupu přes eshop jen podle obrázku nebo podle recenze by bylo riziko, že bych ji musel vracet.

https://www.zive.cz/clanky/nevyhovovala-mu-zadna-klavesnice-tak-vyvinul-a-zacne-prodavat-vlastni-tohle-je-altair-i/sc-3-a-217993/default.aspx
https://pctuning.cz/article/nevyslysena-elegie-ceskeho-rozlozeni-klavesnice
https://www.cnews.cz/7-duvodu-proc-vetsina-soucasnych-klavesnic-nestoji-za-nic-komentar/

kdyz chcou nizkozdvihovou, jedne z bosorek kup na test fujitsu kb521.
kdyz se kolektivu nebude libit, neutratis majlant.

delaji se s ruznou lokalizaci, i to se muze hodit:
L104 cz-sk, mironet.cz, spesl znaky vpravo jak cesko-uhersko
L134 cz-us, softcom a vsude jinde, typicka qwerty, mam ji radsi.

Taky toho napíšu dost a dost a píšu všema deseti (někdy v minulém miléniu jsem z toho složil i oficiální zkoužku - tenkrát ještě na mechanickém psamím stroji).
Já preferuju drátové klávesnice s mechanickýma klávesama a vysokým zdvihem.

V současnosti používám Marvo KG954G (ale IMHO už se nevyrábí, stejně jako ty předchozí, co jsem si oblíbil, ve chvíli, kdy jsem chtěl koupit další kus - tady jsem jich nakoupil víc naráz, takže mám na delší dobu pořešeno). https://www.czc.cz/marvo-kg954g-outemu-red-us/260277/produkt

Co je na ní ještě pro mě zajímavé (šikovné atd.) je, že:
- má prosvícené klávesy (z dvojího plastu, takže se nedá setřít popis a/nebo prošoupat tam flek - dokud neušoupu klávesu do nebytí, tak tam bude to písmeno vidět)(a klávesy jsou prosvícené, nikoli podsvícené - v noci svítí písmena, nikoli obrysy kláves),
- u každé klávesy se dá nastavit RGB extra (teď tam mám barvy podle prstokladu) a ostatní diskotékové efekty se dají vypnout (taky není samozřejmost, některé pouťovky se prostě nesmíří s pevnou barvou, takže nejdecentnější co se dá nastavit je "pomalé dýchání", které není pomalé), (taky se dají přemapovat klávesy a makra, což ale nepoužívám)
- těchto nastavení může být i víc (zde 5, já používám jen to prstokladové a jako druhé celou klávesnici zhasnutou až na F/J/Esc/NumLck/FN)
- pamatuje si je klávesnice, takže ji můžu vzít a zapojit kamkoli jinam, i bez jakýchkoli ovladačů a programů a stejně funguje furt stejně
- (ačkoli je "herní", nemá zmršené WASD ani nesmyslné popisky, jako granáty, pistole, pušky, nože ...)
- má červené spínače (barvu vzal čert, vidět nejsou, ale znamená to typ spínače, červené jsou lineární https://keebnews.com/mechanical-keyboard-color-switches-guide/ )
- - ... i tak je to hlasité dost, takže jsem je podložil silikonovýma kroužkama a je to tak akorát :)
- - ... měl jsem i modré, ale zdaleka mi nevyhovovaly tolik, to klikání u nich mi nesedělo - možná bych chtěl ještě zkusit hnědé, ale nějak se mi do toho nechce
- nekroutí se, na stole sedí pevně, ale dá se snadno posouvat, možná by neškodilo mít víc nastavení sklonu (má vyklápěcí nožičky do jediné pozice), ale tenhle sklon mi vyhovuje

Co se mi nelíbí, je program pro nastavování, který je docela
- nešikovný
- neumí načíst data z klávesnice
- neumí uložit ani načíst data z disku
- jen pro Windows
- bez dokumentace
Chybí popis protokolu pro komunikaci s klávesnicí
Firmware bez zdrojáku a bez popisu jak si vytvořit vlastní a nahrát ho do klávesnice

Na druhou stranu se ten nastavovací program použije jednou a pak už si to klávesnice pamatuje, takže na něm tolik nesejde.
(OK, asi tak 5x, než jsem to vyladil, ale to je detail. A dělal jsem to u kamaráda, co ty windows má a byl ochotný si tam ten program nahrát a pustit mě k tomu. Stejně, jak ho znám, ty windows za ty dva roky už nejmíň 4x reinstaloval komplet.)

Mam zkusenosti se zapisovatelkami. Napisou toho celkem dost.
U nas se pouzivaji dratove nepodsvicene klavesnice, dodavane k desktopum. V posledni dobe s integrovanou smartcard cteckou Z minulosti vydrzely dost Dell klavesnice, ted mame Lenovo.
Na tech Dell jsem se setkal s dirou na klavese.
U Lenovo po nejakych 2 letech odchazi spinace - prestane psat nejaka klavesa.

Děkuji všem za informace.

Psavci převážně píšou česky, takže s lokalizací CZ. Někteří tvrdí, že klidně může být US lokalizace (neumím posoudit).
Raději velký enter, ale není to podmínka.
Když se osvědčí kontrétní klávesnice, tak se to nakoupí do zásoby.
Nutná je opravitelnost (ideálně svépomocí). Vadné kusy pak musí posloužit jako zdroj náhradnch dílů.