Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Internet na vesnici

Ahoj, jdu si pro radu
Jsme 4 členná rodina s tím, že já jako programátor dělám převážně lokálně. Ale máme vidokonference občas skrze Teams nebo Slack.(naštěstí v době, kdy děcka nejsou doma). Žena bude nyní nonstop s novorozenětem doma, takže pojede IPTV nebo youtube neustále. Holka jede neustále tiktok a youtube a kluk do toho jede Fortnite. Rozhoduji se jaký internet pořídit.

Vodafone 50Mbit/s s garancí 30Mbit/s-60Mbit/s za 399,-/měs pomocí WTTX (LTE)
Lokální poskytovatel 70Mbit/s s garancí 60% za 250,-/měs přes 5Ghz radio - nevím co přesně nám tam dají (hádám že mikrotik)

Vodafone operátor mi řekl po telefonu že do roka bychom tam mohli mít 5G (ale spoléhejte na slova jedince)

Jediná výhoda u Vodafone je, že díky internetu nám sníží cenu tarifu na mobily. Ten zbytek vůbec nedokážu posoudit, zda to stačí a jak to pošlape.

Díky moc za každou radu

Já bych raději zkusil toho lokálního poskytovatele. Těch 5 GHz bude na odezvy mnohem lepší, než LTE, kde rychlost a odezva hodně závisí na počtu připojených uživatelů. Takže synek bude furt držkovat, že má lagy a vysokej ping.
Než jsem přešel na kabelovku, tak jsem jel na 5GHz WiFi na vzdálenost asi 1800 metrů a ani za špatnýho počasí jsem si nemohl stěžovat. Problém byl spíš zarušený kanál (což se vyřešilo přeladěním na jiný), ale to na vesnici asi hrozit nebude. Ale nebyl to úplně malý provider, takže jeho konektivita byla slušná, záleží na tom vašem tam, jaký má on připojení. Určitě by se s ním dalo domluvit na nějaké zkušební době.

Díky moc za tuhle radu. Po té době co tu už jsme tak jsem skončil na řešení 2 připojení. Protože lokální poskytovatel ve večerních hodinách je hrůza. Ale jinak šlape velmi dobře. No a jako failover mám LTE od Vodafone, který šlape super ve večerních hodinách a také i při hrozným počasí.

Hold každý má něco do sebe.

Jo a synek držkoval tak či tak, ale vydrželo mu to jen týden :D Teď už mlčí a je rád že hraje :)