Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s občasným seknutím sytému

Ahoj všichni, už skoro rok mám nový PC, konkrétně AMD Randeon RX 6700 XT, AMD Ryzen 5 5600X 6-Core, 16 GB RAM a 1 TB SSD, WIN 10.

Problém: Vždy když zapnu PC nevyskočí prvotní stránka pro zadání hesla, ale mám pouze černou obrazovku s kurzorem, který něco načítá. Následně musím vypnout PC a znovu ho zapnout, na druhý pokus vždy naběhně vše v pořádku. Jednou za čas se ale celý systém kousne - zamrzne, to se děje i při běžné zátěži (prohlížeč, YT, discord). Následně nejde nic jiného než PC ''násilně'' vypnout, a to dlouhým podržením tlačítka pro zapnutí PC.

Zkontroloval jsem celý PC přes antivirus, kdy nebyly nalezeny žádné hrozby. Veškeré drivery a celkově systém mám aktualizovaný.

Vím, že popsaní problémů je dosti zmatečné a může to asi dělat vícero věcí, každopádně bych byl velmi vděčný za každé rady, které by mi mohli pomoci.

Díky moc a hezký den. :)

Ideálně někde půjčit druhé SSD a udělat čistou instalaci systému. Když to bude fungovat (a já si myslím že bude), je jasné, že to není HW závada ale rozdrbaný systém.

Další možností je otestovat jednotlivé komponenty a taky prohlídnout log systému (příkazem eventvwr).

1) strcte si prosimvas ty vase zbytecne antiviry do pr...
potrebujes antispyware.

2) chyby po spusteni systemu jsou v eventlogu.
tentopc - spravovat - prohlizec udalosti (nebo rovnou: eventvwr.msc)
v nem: protokoly windows - system, bude to podle casu.
udalosti "eventlog" po sobe nebo "kernel" znamenaji cas restartu.
divat se na chyby/varovani co nastaly tesne predtim (niz), nebo posloupnost nahoru, co se postupne delo po novem startu.

pro uplnost: ovladace jsou tam od prodejce, nebo to byla nahodna domaci instalacni loterie?
automaticka aktualizace ovladacu od ms je zakazana? (kdyztak google)

1) Strčím.

2) Zkouknul jsem to a nic neukazuje na to, že při běžné činnosti nastala nějaká chyba, která by toto způsobila, ale je možné, že jsem jen nezkušený a tu chybu nedokáži odhalit. :)

3) Pro úplnost mám ovladače výrobce a automatickou aktializaci mám zaplou. Je pravda, že mi program od výrobce AMD software:Adrenalin Edition taktéž nejde spustit, kvůli špatné verzi ovladače. Nejsem si jistý, zda by to mohlo být příčinou problémů.

Každopádně díky za rady. :)

a vysledky toho antispyware? napr. adwcleaner

tak uz po spusteni ukazuje eventvwr.msc pocty chyb, i kdyz neserazene podle casu co se delo. tam fak neni nic?

automaticka aktualizace ovladacu je spatna, je spatna, je spatna.
ale uz to, ze ten kram od ovladacu nejde spustit, znamena, ze zasahy od uzivatele jsou horsi, jsou jeste horsi, uplne to rozdrbal.

brum brum
Toto:

2) chyby po spusteni systemu jsou v eventlogu.
tentopc - spravovat - prohlizec udalosti (nebo rovnou: eventvwr.msc)
v nem: protokoly windows - system, bude to podle casu.
udalosti "eventlog" po sobe nebo "kernel" znamenaji cas restartu.
divat se na chyby/varovani co nastaly tesne predtim (niz), nebo posloupnost nahoru, co se postupne delo po novem startu.

si strč tam, kde chrbát stráca svoje poctivé meno. Ako sa môže vytvoriť log o chybe, keď OS nenabehol? (čierna obrazovka a nič ďalej - žiadne prihlasovanie do systému).
Trepeš (píšeš) krásnu volovinu.

ma cernou obrazovku s KURZOREM.
takze mu najelo nejmene jadro windows, kdyz grafika nejak funguje a v eventlogu muze byt spousta veselych udaju. mivaji varovnou nebo tipuju spis chybovou ikonu.

protoze nepsal ani slovo o postupu instalace ovladacu, nepise ani ktere tam dal a odkud, je to na 95% typicky domaci samoadmin a cela instalace stoji za vyliz.
cili znovu a poradne.

uz to, ze konflikty v systemu hleda antivirem, znamena, ze vubec nevi ktera bije a proto si o te instalaci nemyslim nic dobreho.
treba to ceka na nejakou konfliktni sluzbu nebo na start pruzkumnika s nesmyslnymi shell extensions, ale vsem ostatnim to nedela.

v normálních windows by normální uživatel spustil nouzový režim a tam řešil, jaké parazity má ve své vlastní instalaci.
v dětinské omalovánce win10 ať si postup vygooglí, třeba: http://www.servispckupka.cz/jak_opravit_windows_10_nastaveni_spousteni_nouzovy_rezim.php
než si přepne na ten nouzový režim, doporučuju stáhnout ms autoruns.
a pak už se může kochat tím eventlogem a chybami v něm.

Jednou za čas se ale celý systém kousne - zamrzne, to se děje i při běžné zátěži (prohlížeč, YT, discord). Následně nejde nic jiného než PC ''násilně'' vypnout

bude mít od toho poškozený souborový systém. jak to prospívá tomu ssd - no určitě ne moc, takže i kontrola disku.
typ základní desky ani neuvádí (to ta instalace ovladačů musela vypadat), tak si nejde tipnout, jestli je to zase asus vybíravý na ramky. no ale aspoň iso memtest může na hodinu spustit, ať má jistotu.