Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Excel 365 - vzorec pro součet buněk

Ahoj,

v tabulce potřebuju vyhledat Jméno Tomáš, jeho první výskyt od zdola a sečíst všechny buňky ve sloupci B, ale od buňky B7. Jména se zapisují do sloupce A v různém pořadí, takže pod Tomášem není vždy Michal. Vymyslel jsem vzorec =SUMA(POSUN(XLOOKUP(D1;A1:A11;B1:B11;;;-1);1;0):B11),
ale určitě to půjde jednodušeji. Jen nevím jak, podle mě tam nemusí být funkce posun, jen nevím jak na to.
Díky za rady.

Neviem overiť správnosť Tvojho vzorca, keďže nemám Excel 365 a teda ani funkciu XLOOKUP, ale POSUN na funkciu XLOOKUP by mal dávať chybu, keďže XLOOKUP vracia hodnotu a nie adresu, na ktorú by bolo možné aplikovať funkciu POSUN...
Mám preto iný vzorec, ktorý funguje na mojom Exceli 2016:
=SUM(INDIRECT("B"&MAX(1*(A1:A11=D1)*ROW(A1:A11))+1&":B11"))
Jedná sa o maticový vzorec, to znamená, že ho do bunky vložíš nie jednoduchým stlačením ENTER, ale CTRL+SHIFT+ENTER a mal by fungovať na akomkoľvek Exceli...

Díky za reakci,
vzorec mi funguje jak potřebuji. Ano XLOOKUP vrací hodnotu, ale vzorec mi funguje. Proč? Nevím, jsem BFU a prostě to funguje. Ano Tvůj vzorec také funguje, jen mi přijde zbytečně složitý. Ale je to jen můj názor, možná špatný. To, že funkce XLOOKUP funguje myslím jen v Excelu 365 mi nevadí, soubor se bude používat jen na počítačích kde je instalován Excel 365, to mám ověřeno. Děkuji

V tom prípade sa funkcii POSUN nevyhneš, keďže potrebuješ sčítavať až od ďalšieho riadku, než je posledný výskyt hľadaného mena...
A či je môj vzorec zložitý alebo nie... bez funkcie XLOOKUP asi jednoduchší zápis nebude...
Ale dotaz nebol k funkčnosti. Ak Ti vzorec funguje, potom je to v poriadku, bez toho POSUN-u to jednoduchšie nebude (teda... ak som správne pochopil zadanie...). :beer: