Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Linux na notebook - problém s wifi kartou

Ahoj, chtěl jsem si dát na starší ale stále dobře fungující notebook DELL místo neaktualizovatelných Windows 7 nějakou linuxovou distribuci, ale narazil jsem na problém s nesvobodným ovladačem k wi-fi kartě. Nakonec i když kdysi na webu asi byl, jsem ten soubor už ani nenašel. Jednu verzi jsem teda sice našel, ale z pochybnějšího zdroje, ale ani když jsem ji nahrál do složky pro ovladače na instalační flashku a ani když jsem ji na výzvu při instlaci vložil na nové jiné flashce, tak instalační program si ji nenačetl a nepohnul jsem se dál. Tím však nemohu pokračovat dál ani v instalaci a dál otestovat jak by to šlapalo. Bylo by možné tam dát jinou wi-fi kartu (novou) a nevíte kterou pořídit, aby byl pro ni ovladač pro linux? Děkuji za případnou radu.

Mám jich víc různé modely, jeden z nich je DELL Latitude E5510 a při instalaci debianu píše missing firmware files: brcm/bcm43xx-0.fw

ten soubor jsem někde stáhl, nabídl ho na flashce, ale nepřijde mi, že se to vůbec ten Netinstall pokoušel načíst..

Jiný notebook DELL v trochu jiné konfiguraci píše při pokusu o instalaci debianu to samé.

Mám vyndanou kartu z druhého kousku, u toho E5510 se mi to nedaří vysunout, a je tam model name: BCM94313HMG2L

Debian, ktorý je "FULL FOCUS ON FOSS" nie je úplne vhodný pre začiatočníka, čo si nevie poradiť s drivermi (ktoré odhadujem existujú len propertiárne), išiel by som do Ubuntu, ktorý je na ňom založený. Pri inštalácii sa dá začiarknúť "stiahnuť a nainštalovať softvér tretích strán (propertiárny)"

Tá BCM je dobre starý kúsok. Či sa ti to podarí rozbehať na nových jadrách je otázne. V nových distribúciách a teda na v novších Linuxových jadrách sa toho hodne zmenilo čo sa týka wifi. Tiež používam také staré kúsky a minimálne 1x do roka si musím driver opraviť podľa toho, čo sa zmení v jadre. Ak budeš hladať ako na to, tak vedz, že z jadier bola odstránená podpora pre "wireless extension". Túto vec staré drivery potrebujú.
Tu máš nejaké info aký driver treba. http://en.techinfodepot.shoutwiki.com/wiki/Broadcom_BCM94313HMG2L

V prve rade by chtelo nahlednou do "Blacklist" (/etc/modprobe.d/blacklist.conf) jestli tam neni tvuj modul pro Wifi, a zjistit presny model te karty.
Dle informaci :

sudo lshw -C network

.. by jsi mel zjistit presny typ karty a ovladace.
Naledovne v jadre modul pro tvou Wi-Fi pomoci "modprobe" povolit (jestli tomu tak neni), v pripade Realtek r8169 by to bylo nasledovne :

sudo modprobe r8169