Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SSD disk ma len 465GB

Ahoj, prosim zakupil som si novy SSD disk 2,5 o kapacite 500GB po nainstalovani a prideleni v systeme Windows ukazuje k dispozicii len 465GB ? Je disk ok? Ci treba nejay software
Pretoze som chcel klonovat 500GB dat.
Dakujem

je to tak správně už 30 let, kdy se začala kapacita uvádět v megabajtech.
v pc světě jsou sice předpony kilo, mega, giga, ale vzhledem k uspořádání médií jde o násobky 1024 místo 1000. teddy s každým řádem jde o rozdíl 2.5%, výrobci uvádí ty hezčí čísla.
proto mají třeba 1 tb disky kapacitu 931gb.

s formátováním to nijak nesouvisí, i když to tvrdí stádo lam a bfu.

ad crucial Momentum cache:
za mě ztráta času s něčím, co není nativní součástí windows. ten tupý systém má už tak problémy s ovládáním diskové cache, kterou zavedl od win7+
je klidně možné to zapnout/vypnout a testovat umělé benchmarky na ssd (crystaldiskmark, as-ssd, placená aida...)
ale jednak ssd mx500 už má fyzickou dram cache, druhak už jsem psal - nač přidávat další program do cesty.

Hlavně měj na paměti, že ten SSD nemůžeš zaplnit celý, doporučuje se nechat 10-20% volného místa. Jestli chceš klonovat 500GB disk, tak ten taky neměl 500 GB, ale před klonováním stejně nějaká data přesuň jinam a pak klonuj třeba jen 400 GB.