Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přehřívání procesoru

Zdravim, skladal jsem si novy PC a prijde mi, ze procesor ma neobvykle vysoke teploty pri "nic nedelani".
zakl. deska ASUS TUF GAMING B550-PLUS WI-FI II
cpu: CPU AMD Ryzen 7 5700G a chladič na CPU COOLER Arctic A13 X. Dle vsech informaci a specifikaci by to mel chladic uplne v klidu zvladnout, ale pri zapnuti PC se teploty pohybuji od 60-70 stupnu, vetsinou 67° se ustali pri beznem pouzivani (pouze prohlizec).
Pri instalaci chladiče na něm byla pasta z výroby, tu jsem ale sundal a nechal jen natřený CPU pastou kryonaut, aby na sebe nebyly dve ruzne pasty (netusim jestli to ma vliv?). No ale pak mě zarazilo, že chladič nepřekryje celou plochu procesoru, tzn ze kraje procesoru jsou proste volne a neprileha na ne chladic, tak jsem si rekl, ze uvidim podle teplot. No teploty jsou podle meho dost vysoke na procesor v klidu. (67-70°)

Vetraky (4+1 na procesoru) jsem nastavil na TURBO mod, tzn nejvetsi otacky, ale to pomohlo jen o 3° na 67 stupnu cca.

Nevi nekdo cim by to mohlo byt nebo proc jsou takove teploty? Anebo to je "normalni" u tohoto typu procesoru.

Diky moc za jakoukoliv odpoved.

Máš dobře uchycený chladič? Je chladič horký? (při takové teplotě na chladiči neudržíš prst). Dal jsi tam správné množství pasty? (jen tenký film, velké množství pasty má opačný účinek). Máš dostatečný průtok vzduchu ve skříni?

Podle mě jsou ty teploty taky celkem vysoké při idle, ale max. teplota procesoru je 95 °C. Jaké jsou teploty při vytížení procesoru?

Procesor lze vytížit třeba: https://www.wprime.net/

Teploty se nějak ustálily kolem 46-52°. Občas to vystřeli k 60°, ale pak to padá k 53-55°. Při "zátěži", tedy při hraní atd se pohybují kolem 60°.

Nyní jsem vyměnil a zkouším box chladič (obyč, co byl přiložen k procesoru). Teploty v klidu kolem 42-44°. (Občas i 36-38°)

Už ale objednán "lepší" chladič, který mi byl doporučen (na czc).
Tak uvidíme jak si povede :)

Že chladič nekryje celou plochu heatspreaderu je v pořádku, podstatné je aby jeho plocha - celá - doléhala rovnoměrně na heatspreader (ten kovový vrch procesoru). Jinak jak už psali ostatní - nezůstala tam folie? není tam moc - málo pasty?

Samotná volba zrovna Freezer A13 X nebyla moc šťastná, jsou lepší chladiče, a ani ne o moc dražší.

Teploty se nějak ustálily kolem 46-52°. Občas to vystřeli k 60°, ale pak to padá k 53-55°. Při "zátěži", tedy při hraní atd se pohybují kolem 60°.

Nyní jsem vyměnil a zkouším box chladič (obyč, co byl přiložen k procesoru). Teploty v klidu kolem 42-44°. (Občas i 36-38°)

Už ale objednán "lepší" chladič, který mi byl doporučen (na czc). Asi o 2-3 stovky dražší.
Tak uvidíme jak si povede :)