Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno PCIe: SATA a NVME kompatibilita

Je možné zasunúť do M slotu pre SATA M+B (áno, mám taký počítač) NVME disk s tým, že bude fungovať v nejakom režime? Zasunúť ho zrejme pôjde, pokiaľ nie je iná širka pinov, čo si nemyslím, ale, či to aj bude fungovať alebo hrozí riziko poškodenia? Našiel som pár stránok a videí, kde hovoria, resp. píšu o tom, že SATA v NVME beží, ale že naopak sa to fyzicky nedá zasunút. Mne to ale príde, že do tohto počítača to zasuniem (nemám ale taký disk, s ktorým by som to mohol vyskúšať), či to bude fungovať, to je druhá vec. Datasheet hovorí, že slot je SATA, nie NVME. Zrejme šetrili a použili slot M a mal tam byť M+B. Alebo je to bežná prax?

Řešení:

Nvme v sata nebezi, zasunut ide, ale nepojde.
Kedysi davno som omylom kupil sata redukciu a divil sa preco mi disk nejde.

Veď som napísal, že SATA. Zaujíma ma, prečo je tam ale NVME slot, čiže M, nie M+B. K doskám s NVME sa píše, že podporujú NVME disky. SATA disky v nich ale bežať budú, hoci to tam nepíšu. Mňa ale zaráža, že všade píšu, že do SATA sa fyzicky nedá zasunút NVME. A pýtam sa, či je bežná prax dávať slot NVME pre SATA, takže preto tajná doska. Nejde mi o to, aby som ju tajil, ale chcem vedieť, aké má kto skúsenosti. Ak sa to začne točiť okolo jednej dosky, diskusia už nebude v tom duchu, aký som chcel. Dosku uvediem, ak ťa to trápi, ale až po pár všeobecnejších odpovediach.

Zrejme šetrili a použili slot M a mal tam byť M+B. Alebo je to bežná prax?

někde bylo možné používat nvme i sata disky. takže tam byl jen m klíč, když sata připouští i kombinaci b+m. smysl kromě zmatení uživatelů v tom nevidím žádný.
(nevím jak to ten řadič poznal, zapojení konektoru hledat nebudu, protože šlo o jepičí epizodu, dnes všude vede nvme)

jak už psal předodpovědník - místo formulování dotazu bys to za stejnou dobu našel ve specifikacích tvé nejtajnější desky.

SATA disky v nich ale bežať budú, hoci to tam nepíšu.

jsi si jist? všechny základní desky nepoužívají stejný pcie řadič a všechny m.2 disky nemají stejné řadiče. u nvme je volba režimu 2/4 pcie linky, ale to nemusí být jediný rozdíl.
a druhá technická: má smysl to zjišťovat, když se to týká mizivého a prakticky vyhynulého procenta disků i základních desek?

tak jeste jednou: ze sata disky (jen s klici b+m) mohou jet i v nvme slotu je asi stejne zajimava informace jako navod na obsluhu logaritmickeho pravitka.
cili znamenam si to jako exotickou zajimavost - a predpokladam, ze ty logaritmicka pravitka (sata disky) stejne v zivote nevyuziju.
tebe to predpokladam zajima pouze u teto jedine desky a bud to pojede, nebo tim nebudes ztracet cas.
respektive az te ten sata m.2 prestane bavit, koupis si na nej usb futral, je levnejsi nez externi nvme.

že se do toho ještě montuju:

2. Tak som si námatkovo pozrel jednu dosku a tam píšu, že má PCIe x4, takže zmienka o diskoch žiadna.

stejně tak se podívej na nabídku dostupných disků: sata m.2 končí, nic nového se v tom formátu už neuvede. proč by se jimi výrobce nových základních desek zabýval?
když výrobce uvádí režim pcie x4, to je režim disků nvme, teddy jsou tam uvedené.

Ďakujem. Toto som chcel vedieť. Vyššie píšu, že nemá význam to riešiť, ale teraz ma napadlo, že význam to malo. Mohol som kúpiť NVME disk a po ukončení využívania v tejto doske (či už by odišla alebo by tam bol iný dôvod) by som disk začal používať ako NVME. Teraz aspoň viem, že ten slot na doske nie je ojedinelý prípad a treba si na to dať pozor.

tys chtel zarputile cpat sata disk "b+m" do pcie slotu s "m-key". ja pravim ze to nema prakticky vyznam, neb sata m.2 jsou dnes mrtve, nikdo je nekupuje a hodi se maximalne do externiho usb boxu.

ale kdyz si chces davat pozor, zajimave je to prave u usb boxu: zvlaste v cizine oblibuji znaceni "NGFF" a neni jasne, co tim mysli za typ, z jejich popisu to nepoznas:
https://www.lc-power.com/en/product/archive/hddssdm2-enclosures/lc-usb-m2/
ale byvaji levnejsi, takze jde asi o sata typy a ne nvme.