Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Freesync monitory

Dobrý den

Chtěl jsem se zeptat ohledně Freesync monitorů. Jestli monitor s Freesync dokáže eliminovat viditelné fps poklesy/záseky ve hrách. Nemám na mysli vyřešit problém s fps (to je v mém případě chyba hry, enginu) ale jestli Freesync dokáže synchronizovat tak aby byl obraz plynulý a bez viditelných poklesů snímku.
Já mám klasický monitor s 60hz. Takže bych rád věděl jestli se Freesync technologie vyplatí.
děkuji za odpověď.

Řešení:

Pokud nepoužíváš VSync, nepotřebuješ ani FreeSync.

Pokud VSync používáš, musíš dosahovat na 60Hz monitoru 60 FPS nebo víc, v takovém případě opět FreeSync nepotřebuješ. Ale FreeSync je k ničemu, ikdyž budeš dosahovat ve hře cca 40 FPS a méně. Pak je tu ale situace, kdy dosahuješ na těch 60 FPS, takže hra jede plynule, ale sem tam ti to klesne pod 60. Při používání VSyncu v nejhorším možném případě může dojít k tomu, že při poklesu FPS na 59, musíš čekat skoro celý časový úsek než dojde k další synchronizaci. To se projeví jako kdyby ti v tu chvíli FPS spadlo na 30. Taková situace jistě nenastává úplně často, ale stává se. No a právě tuhle situaci FreeSync eliminuje. Teda při poklesech na cca 45 - 59 FPS (záleží na konkrétním typu monitoru) nedochází k propadům FPS o víc než je minimální hodnota FreeSyncu a to je samozřejmě proti situaci kdy dochází k propadům o polovinu bez FreeSyncu znát.

Jestli se FreeSync vyplatí, záleží jaké hry hraješ, jakou máš grafiku, jakých FPS dosahuješ. Každopádně je to zajímavá technologie, která umožňuje částečnou eliminaci propadů FPS pro uživatele, kteří synchronizaci obrazu používají.

Pokud nepoužíváš VSync, nepotřebuješ ani FreeSync.

Pokud VSync používáš, musíš dosahovat na 60Hz monitoru 60 FPS nebo víc, v takovém případě opět FreeSync nepotřebuješ. Ale FreeSync je k ničemu, ikdyž budeš dosahovat ve hře cca 40 FPS a méně. Pak je tu ale situace, kdy dosahuješ na těch 60 FPS, takže hra jede plynule, ale sem tam ti to klesne pod 60. Při používání VSyncu v nejhorším možném případě může dojít k tomu, že při poklesu FPS na 59, musíš čekat skoro celý časový úsek než dojde k další synchronizaci. To se projeví jako kdyby ti v tu chvíli FPS spadlo na 30. Taková situace jistě nenastává úplně často, ale stává se. No a právě tuhle situaci FreeSync eliminuje. Teda při poklesech na cca 45 - 59 FPS (záleží na konkrétním typu monitoru) nedochází k propadům FPS o víc než je minimální hodnota FreeSyncu a to je samozřejmě proti situaci kdy dochází k propadům o polovinu bez FreeSyncu znát.

Jestli se FreeSync vyplatí, záleží jaké hry hraješ, jakou máš grafiku, jakých FPS dosahuješ. Každopádně je to zajímavá technologie, která umožňuje částečnou eliminaci propadů FPS pro uživatele, kteří synchronizaci obrazu používají.

Díky za odpověď, poslední dobou právě o pořízení monitoru Freesync hodně přemýšlím a už jsem si něco málo přečetl. Taky jsem se musel zeptat takhle na přímo:-)
V-sync už jsem používal před tím a má to své nevýhody + Freesync podle mě vychází jako lepší.

Ještě teď nevím co je lepší pořídit jestli 75hz nebo 60hz monitor. hraju hru kde mám stabilních 60 fps jenže v určitých chvílích je hra náchylná na poklesy až na 50 fps a bohužel je to znát dost protože v té hře se řídí.
tak doufám že by to mohlo částečně vyřešit můj problém.

Já s grafikou a procesorem naštěstí problém nemám. Bohužel hra kterou hraji je špatně optimalizovaná, ten problém má více lidí. Zkusil jsem hodně možností a teď jsem se dostal k Freesync. Doufám že by mi to pomohlo s plynulostí obrazu. Co jsem tedy zjistil vypadá to, že by to mělo být o dost lepší než V-sync.