Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem volba 2TB disku na zálohy

Na hlavním počítači (2017) mám 256GB SSD (systém) + 1TB WD 3.5 (WD10EZEX) (na fotky, videa)

Mám záložní desetiletý počítač pro návštěvy. Má 500GB WD 3.5 a kopíruji na něj zálohy dat z hlavního počítače. (WD WD5000AAKX-75U6AA0)

Ovšem kapacita 500GB nestačí, aktuálně potřebuji zálohovat 600GB.

Chtěl jsem pořídit 2TB WD 3.5 disk (WD20EZRZ) a vyměnit ho za součaný 500GB v záložním počítači.
Ovšem disk má SMR zápis.
Odrazuje mě zkušenost kamaráda, který kopíroval 2,5TB na 6TB SMR disk skoro 3 dny. A podobné zkušenosti jsou i na internetu.

Díval jsem se na výsledky disků v benchmarcích a starý 500GB disk (2012) a zamýšlený 2TB nový disk (2022) je podle výsledků o 12% v průměru rychlejší než ten disk z r 2012.
Srovnával jsem výsledky benchmarků s 1TB WD diskem (2017) z hlavního počítače a zamýšleného 2TB disku(2022), tak průměrná rychlost 2TB disku je 18% pomalejší než disk z r 2017.
Viz
(disk 2012) https://hdd.userbenchmark.com/SpeedTest/398/WDC-WD5000AAKX-001CA0
(disk 2022) https://hdd.userbenchmark.com/WD-Blue-2TB-2015/Rating/3521
(disk 2017) https://hdd.userbenchmark.com/WD-Blue-1TB-2012/Rating/1779
Z výsledků vyplývá, že by byl o něco rychlejší než současný desetiletý 500GB disk, ale stejně by byl pomalejší než pět let starý 1TB disk.
Hlavně mám obavu z těch dlouhých dob kopírování záloh.

Alternativní řešení 1) Všiml jsem si že se stále prodává 1TB disk, který jsem před 5ti lety kupoval do hlavního počítače. Ten je ještě CMR. https://www.tsbohemia.cz/wd-blue-1tb_d148366.html
Tak bych mohl zvolit tohle. Nevýhoda je jen ten 1TB který se zaplní a nebude stačit.

Alternativní řešení 2) do úvahy přichází 2TB externí disk WD Elements Portable 2TB WDBU6Y0020BBK-WESN https://www.tsbohemia.cz/wd-elements-portable-2tb-wdbu6y0020bbk-eesn-_d180954.html Ovšem nepodařilo se mi najít jestli má SMR nebo CMR zápis ani srovnání v benchmarcích. Má tu někdo s ním zkušenost?

Co by jste volili vy? Ten 2TB s SMR, ten 1TB s CMR nebo ten externí?

Děkuji

CMR/SMR není až tak zásadní rozdíl v rychlosti zápisu. 1 TB dat prostě nějakou dobu trvá, nejspíš to ale bude "jednorázovka" a pak už jen změny. Jak byly ty PC spojeny, když to trvalo 3 dny ??? Možná jen 10 Mb/s LAN ...

Nejjednodušší je vůbec nepoužívat nějaké "záložní PC", ale ten disk připojit jako externí přes USB (box/dock). Nicméně, pokud budeš disk teprve kupovat, kup CMR.

neukladal zalohy na vicemene stejnem miste jako zalohovana data

Jak to řešit? Většinou nemáš možnost mít to ještě jinde. Může ale na tom samém místě mít nehořlavý trezor, do kterého by disk ukládal, pak šanci na to, že o zálohu přijde rapidně snižuje.

Spíš bych ale řešil to, jestli o data nemůže přijít ve chvíli, kdy zálohuje a má všechno online.

Vetsinou moznost mas - prace, nekdo z rodiny, "cloudove uloziste" atd. Kdyz mu nehoralvy trezor nekdo ukradne tak je taky v haji.
Mit zalohovana data pouze v jedne kopii taky neni uplne rozumne. Takze idealne alespon dva disky, alespon jeden nechavat na bezpecnem miste mimo domacnost atd. Kdyz se chce, tak to jde, jde jen o to jak moc si (ne)vazis svych dat. Samozrejme to lze i docela zautomatizovat, ale to je pro bezneho uzivatele, navykleho veskera data presouvat pomoci externich disku a pocitacova sit/internet je pro nej sproste slovo, "slozite" ;-)