Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ACER Nitro XZ240Q monitor problem

Ahoj,
koupil jsem si monitor ACER Nitro XZ240Q a mám tu problém, když si pouštím videa, tak většinou tmavé videa jsou jakoby rozsypané na více dílů barevných, viz obrázek, ale děje se to i u světlých barev nebo jsou jakoby jemně rozostřené
viz obrázek (rozsypané):
https://photos.app.goo.gl/o9fP6CdaSrQWbEoR6
originální video (0.36 čas) (video mám samozřejmě na full hd nastavené):
https://www.youtube.com/watch?v=UZnkAElIe_c

další foto (barvy rozostření):
https://photos.app.goo.gl/JFp9gazL8Dc3REnk8
video 0.29 čas
https://www.youtube.com/watch?v=49YHDbdRP0A

Zkoušel jsem to i na starém pracovním monitoru a tam nejsou ty rozdíly tak znatelné a tak ostré a o hodně lépe se na to dívá... Zkoušel jsem hdmi kabel i display port kabel u monitoru, nastavit různě jas v nvidii control panelu nastavit barvy atd.. Rozlišení, hz mám nastavené správně, nic nepomohlo, je to tak u mnohých videí hlavně tmavých a je to po chvíli celkem dost znatelné. Přijde mi že hlavně v pohybu nejsou ty barvy plně zaostřené a jsou jemně rozteklé. Těžko se to popisuje. U monitoru je jen možnost nastavení super zaostření, ale to též vůbec nepomohlo, jen to udělá kostičkované ostré hrany...

U her jsou barvy ok a nic takového se neděje ale u filmů, youtube, streamů atd mám tenhle problém.. Může to být vada monitoru?

Díky za odpověď.

acer je sice balkánský notebukový shit, ale dodnes jsem měl za to, že jeho monitory jsou normální kvality.
takže aby byl o 200,- levnější než konkurence, ojebává všechno. problém je tady:

Panel bit depth: 8 bits (6 bits + FRC)
The most widely used panels are those with 6, 8, and 10 bits for each of the RGB components of the pixel. They provide 18-, 24-, and 30-bit color, respectively.

pod tím je vysvětlení frc
tvůj screen je sejmutý z paměti grafické karty. tam je signál pro uložení videa s viditelnými artefakty (přechody barev) asi v mezích toho, jak je schopné se ztrátově komprimovat snímané video.
více ho zmrší dekodér barev v monitoru.
na monitoru vidíš degeneraci toho signálu způsobenou nízkým rozlišením d/a převodníku v monitoru a náhradou přechodů barev z bodů jako u vytištěné stránky na papíře. to pro obvesení můžou ještě zlepšit/zhoršit různé (game apod.) režimy v osd menu monitoru.
a zvýrazní to příliš vysoká nastavená gama obrazu.

pro zajímavost: co máš za grafiku a s jakou grafickou ram?

ty sis neklik na parametry toho monitoru, problém začíná tady:

Panel bit depth: 8 bits (6 bits + FRC)

místo plně funkčního 8bitového převodníku (16m barev) je tam jen 6bitový (2^2*6=262.144 barev s další interpolací frc).
ty viditelné přechody barev jde ještě zhoršit:
- vysokým nastavením gamy - vyšší hodnota projasní stíny a tyto artefakty jsou vidět
- nevhodným módem monitoru (video, game, theatre...) v osd menu. jednak mohou taky rýpat do gamy, druhak se starají o dynamické rozdíly mezi snímky a můžou zhoršovat = rozmazávat obraz.

to co zachycuješ na snímku z videa není přesné, musel bys uložit obrovské video bez ztrátové komprimace.

edit:
už mi došlo, v čem bude u toho krámu bota: koupil sis totiž mírně zakřivený monitor, což je u 24" úhlopříčky ještě zbytečné.
cenu výrobce kompenzoval tím, že použil jen 6bitový panel (nebo jeho d/a převodník).
takže zbytečná funkce za cenu horšího zobrazení. pro balkánský trh dobré.

----
jinak ta grafika je na fhd ok, tam problém není.