Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nefungujuci sieťový adapter

Čaute, z ničoho nič ma začal zlobit internet a ukazuje že je nepripojeny ethernetovy kábel, dokonca ani v správcovi zariadení neukáže sieťový adaptér ani keď dám zobraziť skryté zariadenia. Nevie niekto čo by to mohlo byť? skúšal som už aj inštalovať nové drivery asi 20x a stále nič. Akurát v správcovi zariadení je nejaké neznáme zariadenie s názvom PCI Device, PCI Encryption/Decryption Controller a SM Bus Controller.

To je celý divný, jak můžeš něco instalovat (ovladače a cokoli), když ti nefunguje síťový adaptér?

1. vyrazil bych tu grafiku, když to s ní přestalo fungovat a rozchodil bych prozatímně počítadlo bez ní.
2. kup si zatím nějakou USB wifinu, třeba cokoli search aby ses dostal normálně na internet a mohl něco instalovat.
3. pak s přístupem na internet a bez tý zlobivý grafiky bych si rozchodil ten stávající zlobivý síťový adaptér
4. nakonec bych tam vrazil zas tu grafiku a snažil bych se jí nainstalovat ovladače tak aby nechaly síťový adaptér v klidu fungovat.

inštaloval som ovládače chipsetu, realtek lan driver a sťahoval som ich z oficiálnej stránky. Boli tam otázniky ale už zmizli spolu s tými ovládačmi resp tie zariadenia ktoré som popisoval.
PC je
Ryzen 5 5600G
Asus RX6700XT
16gb ram
Gigabyte a520m ds3h
Cooler master Elite V4 600w
Windows 11

Akurát v správcovi zariadení je nejaké neznáme zariadenie s názvom PCI Device, PCI Encryption/Decryption Controller a SM Bus Controller.

SM Bus Controller ... to bývá nenainstalovaný chipset driver. když jsi ho doinstaloval jako první a proběhl restart, má otazník zmizet.
PCI Encryption/Decryption Controller ... asi tpm chip
PCI Device ... to bude tvoje síťovka, ve vlastnostech -> advanced -> hardware id: ukáže vendor & device, podle toho vygooglit typ. gigabyte u té desky uvádí jen realtek, ten jejich ovladač musel stačit.
a kdyby výrobci (zdravím gigabyte) nedávali na cd k základním deskám zastaralé ovladače, byly by použitelné i ty. když není odkud, jdou nouzově použít taky.

když otazníky zmizely, teď už je správce zařízení se správnou síťovkou?

síťovka může odejít.
ale pokud to není bruntální šleha, co dokáže projít až do chipsetu (a pak je náhrada externím pcie typem jen náhodně funkční), čekám že správce zařízení ještě identifikuje brouka síťovky na pci/e sběrnici, vadný bude až výstupní konec.
síťovky odchází ve fabrikách, doma jsou poruchy spíš na dsl.

dokonca ani v správcovi zariadení neukáže sieťový adaptér ani keď dám zobraziť skryté zariadenia

když už se tak rozepisuju - windows běžně neukážou odpojené zařízení, které už nevidí na sběrnici. je třeba pomoct nastavením proměnné:

set devmgr_show_nonpresent_devices=1
start devmgmt.msc

teprv pak zobrazit skrytá zařízení.