Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Upgrade starý PC - AM2

Zdravím

Mám tady starý dvoujádro AM2 athlon X2 4800+ na desce ASUS M2N-E plus. 4gb tam DDR2...

Trochu sem googlil a měly by tam jít i AM2+ procesory (s odpovídajícím BIOSem).

Můžu mít za pár stovek Phenom X4 9950 Black. (A nebo pak Phenom 9560)

Utáhne to deska nebo je to moc? Procesor má IMHO 2x větší TDP než současný, takže mám obavy i zda by to utahl zdroj (350w) je to bez GPU ale možná bych tam nějakou starou nenáročnou dal (u CPU by to mohlo znamenat o fous nižší teploty hádám)

Pokud bych rozšířil i ramky na 8gb (byť jen DDR2) by to ještě mohlo něco zvládnout.

Má to vůbec smysl takovej upgrade za 600kc nebo vymýšlím kraviny a lepší dát 4-5 tisíc a vzít lowcost desku s ryzenem? Pořád to je čtyřka doma no...

PC bude sloužit jako druhý - testovací. Provozován bude Linux, Apache server a nějaký databáze... Nebude denně v provozu, vzhledem k tomu nechci moc utrácet.

Zdroj to utiahne. Ten CPU by tam mal fungovať. RAM máš niekde už na doraz kapacity v tom linuxe? Aby si zbytočne nekupoval viac ak to nebude mať absolútne žiadny efekt. Celkovo je to už extrémne slabý HW. Za 600kč čiže takmer zadarmo to ale môžeš skúsiť. Skôr sa ale prikláňam k tomu že je to strata času.

Linux ještě zatím není nainstalovanej. Teprve se do toho budu pouštět.

Momentálně win Vista... Všechno funguje jak má, na dvoujádro je to furt docela svižný (relativně). Ale jen dokud nepripojim k netu a nespustim prohlížeč, tam už pak ten dnešní nápor dat nezvládá. A tam už jsou ty rámky na hraně.

Podle mě je to snaha o převedení mrtvoly do stavu stařec před smrtí. Vždyť ta deska má 16let.
Max tu paměť, 4x2giga (předpokládám máš všechny sloty zacpaný 1gb) za max tři kila z bazoše.

Pokud to skutečně potřebuješ (něco se naučíš,vyzkoušíš třeba nějak využiješ v práci) sehnal bych si novější základ.

Rád využívám věci dokud neumřou (mám domě ještě jednojadro Celeron s win XP, bylo mi líto to vyvodit, no a za chvíli to bude slušný retro :D - dokonce i 486 a Pentium mmx se mi někde taky válí)

Na běžný věci mám doma ryzen 5. Tohle bude fakt jen na zkoušení nastavení serverů a db... Proto se mi úplně nechtělo kupovat úplně nový

Tak říkal jsem si ze by proti dvoujádru to tomu snad znatelně pomohlo ikdyž chápu že to bude pořád starej krám za zenitem...

Zvláště teď před Vánocema nechci kupovat nic novýho. Pětistovku za starý CPU bych ještě oželel... Ale pokud říkáte že to nemá smysl... Zas bych to pětikilo nerad "hodil do kanálu"

Pozri fungovať to bude a trocha to pomôže. Ak to berieš ako hobby a baví ťa takéto bastlenie tak chod do toho. Ja som cca 2 roky dozadu kúpil jeden starý PC za pár desiatok eur. Bolo tam viac prachu ako vo vysávači. Všetko som to vyčistil vrátane zdroja. Vyhodil som odtiaľ prehistorický HDD. Doložil som SSD. Vymenil som nové ventilátory a kúpil nový poriadný CPU chladič. Ten CPU skákal od radosti. Z pôvodného stavu 90-105C s originál chladičom sa to dostalo na 40-60C. Starý zhnitý PC som premenil na použiteľný kancel PC ktorý bol totálne tichý a to všetko za pár desiatok eur. Potom som s tým robil ešte zopár pokusov a nakoniec som ho predal za štvornásobok ceny. Nešlo o peniaze, šlo čisto o hobby. Ak to máš podobne tak chod do toho.

Tak nakonec asi zkusím :D

Ano v podstatě mě to baví odmalička, ve dvanácti jsem rodičům odpálil fungl novej athlon i s deskou (za docela těžký prachy v roce 2000)... Dostal sem nařezáno jak pes a domácí brigádku na dlouho 🤣 nakonec se slitovali a dostal jsem 386 ať si hraju s tím abych jim nelezl na jejich PC... Jenže tam sem si nezahrál Quake 3, tak sem z toho tenkrát měl takový rozporu plný pocity 🤣🤣

Niektoré linux distribúcie sú tak nenáročné že sú tie staré PC ešte pomerne použiteľné. Samozrejme má to svoje limity pretože už samotné web stránky majú pre ten starý HW tak silné nároky že to už tie najstaršie kúsky nezvládajú. Mám doma starší NTB ktorý má v sebe i5-4210U a na web a office to stále stačí úplne vpohode dokonca normálne na W10. Ja ho už aktívne nepoužívam a máme ho doma ako taký rezervný. Ak bude ešte fungovať tak za niekoľko rokov tam dám nejaký nenáročný linux a stále to bude použiteľný HW. Teraz v decembri zostavujem jeden PC na 5700G/DDR4/AM4 a som si istý že vydrží minimálne 10 rokov a kľudne aj 15 rokov. Keď sa chce tak počítač vydrží fakt riadne veľa rokov. Stačí trocha ohľaduplnosti a hlavne zohľadniť to pri skladaní. Ak sú všetky komponenty aspoň strednej triedy tak to musí vydržať. Nehovorím tu o pracovnom/hernom výkone. Tam to samozrejme stačiť nebude. Hovorím o obyčajnom PC na office/internet/multimédia a nenáročné hry.

Tak ten athlon už má 18 let (deska je novější, původní odešla po dvou letech). Byla tam i 8400gs ta odešla tak jsem koupil 9500GT, tu mám funkční v šuplíku. S tím jsem fungoval do roku 2017 kdy vyšel ryzen. Ten mám pátej rok (R5 1600) a byť stačí tak chci časem R7 5000 řadu a myslím že s tím bych dalsich x let vydržel.

Takže ano. Když se člověk trochu stará, jednou za rok vyfouka a po pár letech přepastuje. Tak vydrží.

Tohle starý chci vyloženě jen jako PC, kde si budu zkoušet rozjet server a databáze. Připojen na domácí síť ale bez přístupu k netu... Takže to by snad i stačilo. Kvůli tomu se mi nic novýho fakt kupovat nechce...

mám podobný krám, jen výměna procesoru se ve windows (xp) výkonově moc neprojeví, ovšem 100w obludy jsem nezkoušel.
nějaká ta plánovaná databáze pod tučňákem by na tom mohla fungovat efektivněji.
zkus jak to je teď. jestli to bude neuspokojivé, pak ani 2x výkonnější cpu nebude trhač databází.