Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zamrznutí PC

Zdravím vás profíci,

už si nevím rady s mým nově sestaveným PC.
Vždy z ničeho nic zamrzne. Problém se projeví např. tak, že zapnu kupříkladu CS:GO, hra se začne v pozadí načítat, po pár vteřinách se PC sekne a dokud neprovedu restart "natvrdo", tak s tím nehnu. Obraz zůstane viset, ale nehnu ani s myší, zvuk zamrzne, prostě nejde udělat už nic. Teď se mi to stalo při renderování videa a dnes dokonce už i několikrát, když jsem v Media Playeru párkrát překlikl na různé časy videa.

RAM jsem měl přes XMP nataktované na udaných 5600MHz, které mají umět. Při projevení problému jsem tento mód v BIOSu vypnul, nyní jedou na nějakých defaultních 5200 MHz, ale problém se projevuje stále.
Jediné, co jsem udělal špatně (vím, moje lenost), tak jsem původně měl systém (Win 11 Pro) na předchozí sestavě (komplet jiný HW) a SSD se systémem jsem jen přehodil z desky na desku a nainstaloval nové ovladače.

Abych tedy začal HW:

MB - MPG Z690 CARBON
CPU - Intel Core i9-12900KS, chlazení MSI MPG Core Liquid K360 V2
GPU - RTX 3090 Ti Suprim X 24G
RAM - DIMM Kingston Fury Beast DDR5 32GB 5600MHz CL36
Chlazení - MSI MPG Core Liquid K360 V2
Zdroj mám 1000W od Evgy.

Prozradíte mi, prosím, kde začít hledat příčinu, případně kde a jak začít diagnostikovat?
Už jsem z toho zoufalej.

Díky moc!

Jak diagnostikovat? No nejdřív musíš zjistit, jestli to je SW nebo HW závada. Takže nabootovat operační systém z flešky nebo sehnat jiné SSD a udělat čistou instalaci.

Určitě není na škodu udělat memtest pamětí, zkontrolovat teploty CPU a GK, update biosu taky není od věci, pokud je vydaná novější verze.

podle me jsi nejdriv neodinstaloval starou grafiku, to muze byt nejvetsi bota - zalezi jak moc se lisila od soucasne.
ale potiz muze byt i s dalsimi ovladaci: chipset, usb3.
dalsi potiz muze byt s tim, co se automaticky spousti po startu a souvisi jeste se starym hw.

spravce zarizeni musi byt cisty, bez otazniku, vykricniku a ovladacu stareho hw, to ale neumis zobrazit.

prohlizec udelosti nema ukazovat havarie sluzeb a driveru.

pokud to co jsem vyjmenoval neumis opravit, vem nove ssd a zacni novou instalaci a poradne.
nebo lepe: nekomu to dej, at ti ukaze, v jakem poradi se instaluji ovladace a odkud se tahaji.

zkus pustit MemTest na ty RAMky jestli jsou vpohodě. Buď můžeš jít cestou jak ostatní radí, tzn.komplet čistá instalace vč.ovladačů atd. Pokud nechceš, tak musíš hledat. Jestli máš nějaké starší moduly na RAM zkusit vyměnit a jestli to bude ok máš jasno, potom můžeš zkusit jet na integ.GK a zkusit nějakou zátěž. apod. Freezování může být jak HW tak i SW problém, takže se to blbě takto určí, ale nástroje na to jak to zjistit celkem jsou.

REM reg add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Environment" /v devmgr_show_nonpresent_devices /d 1 /f
REM ve spravci zarizeni zatrhnout "skryta": odstranit zasedle a konfliktni kramy
REM nebo:

set devmgr_show_nonpresent_devices=1
start devmgmt.msc

reaguju na toto:

Správce zařízení je absolutně čistý, žádný vykřičník, žádný otazník

vzhledem k obludnému postupu neinstalace nad tímto žasnu a nevěřím. nebo jak už tu někdo psal, neumíš to zobrazení zapnout.