Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak opravit poškozenou paměťovou kartu bez formátování

Ahoj, z ničeho nic mi telefon (OS Android) přestal načítat Samsung micro SD kartu (vůbec ji nevidí). Nenačítá se ani v jiném telefonu ani v NTB. Zkusila jsem ji podle návodu opravit přes příkazový řádek zadáním "chkdsk d: /f" a napsalo mi to "Cannot open volume for direct access." Dělám něco špatně? Nebo je ta karta tak poškozená, že už ji takhle nejde opravit? Nejsou na ní známky poškození, telefon mi nespadl ani jsem na něj nic nevylila nebo tak, prostě z ničeho nic přestala fungovat. Poradíte prosím? Děkuji :-(

Základ je mít důležitá data na více místech. Úložiště NAS asi nemáš a pořizovat nebudeš. Pokud nechceš dávat na cloud, je nejlepší je nahrát kromě originálů v PC ještě jako kopie na několik pevných disků. Jeden možno nechat v PC jako záložní, další odpojit a uložit nejlépe někde jinde než doma. Lze použít i externí disk, ale s větším rizikem kvůli připojování k USB. Jestli máš vypalovačku, dá se další kopie i vypálit na DVD, ovšem tam není zaručena čitelnost po více letech. Takže třeba na té SD kartě nebo flashce opravdu jen kopie, o které lze snadno přijít. Já třeba fotky z foťáku dost často stahuji z paměťové karty do PC a hned na dva disky, už se mi několik SD karet pokazilo a zachránilo je až formátování se ztrátou všeho. Pak je občas zazálohuji ještě s dalšími daty na další dva odpojované disky. Ten odpojený disk je důležitý hlavně při napadení PC kryptoviry, všechno se zašifruje a záchrana je většinou nemožná. A pokazit se může nejen nějaká karta, ale celý PC a tak třeba záloha systémového disku, poštovního klienta a prohlížeče se může taky dost hodit a při problémech vše obnovit.

edit: ještě pár odkazů s návody, v podstatě je tam co jsem už psal:
http://www.servispckupka.cz/jak_a_kam_zalohovat_kam_zalohovat_data.php

http://www.servispckupka.cz/jak_zalohovat_systemovy_disk_bitova_kopie_operacniho_systemu.php
-já používám ten Acronis True Image 2021 vypálený na bootovací CD, záloha se pak uloží na druhý disk nebo oddíl v PC

pro můj prohlížeč Firefox a poštu Thunderbird používám na zálohy MozBackup.
https://www.cistepc.cz/mozbackup-zalohujte-oblibene-v-mozilla-firefox/

těch zálohovacích programů je víc, Google nabídne a poradí.

Na nějaké starší HDD disky se poptej kamarádů nebo v práci, dneska se všude mění za SSD a ne každý si je nechává na zálohy, většinou si koupí větší. Na zálohy ti ale stačí, jen zkontrolovat jejich stav třeba v CrystalDiskInfo a můžeš kopírovat. Stačí jen koupit/sehnat datový SATA kablík. A když disků seženeš víc, kup si k jednomu i box do USB3 a máš i externí disk.
+ popis česky

Myslíš že jsi první, že se na to stejné ještě nikdo neptal?

Takových zoufalců, kteří "zálohují" a pak se snaží vydolovat data z poškozené flešky nebo paměťové karty (což je technicky to samé) je tady několik do měsíce...

Na 99% jsou data v digitálním nebi. Jediná a poslední šance je svěřit to odborné firmě na záchranu dat, ale to není zadarmo (jako tahle Poradna).

chkdsk je program na opravu disku, ne na obnovu dat, na to pozor. Poslední verze (počínaje windows XP) pracují tak, že co se jim nelíbí, to mažou narozdíl třeba od dřívějších scandisků a notronů.

Poku chcete pustit chkdsk, potřebujete práva správce, ve windows neni příkaz sudo, takže musíte příkazový řádek pustit jako správce (mimochodem nezná někdo způsob, jak na příkazovém řádku povýšit práva?). Ale opravdu nedoporučuju takto zacházet s kartou, co jsou na ní data. A opravdu to tu už bylo mockrát i já jsem to mockrát psal.