Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nastaveni routeru

Zdravím, u rodičů maji delší dobu internet rozvod v baraku a datovy kabel rovnou do sitove karty v PC. Chtěl jsem jim nastavit router aby meli wifi. Je to starší asus rtn10e. Pokud je kabel od internetu rovnou do PC a síťovém nastaveni IPv4 nastavene udaje od poskytovatele tak jde internet bez problémů. Jakmile pripojim router, v IPv4 nastaveni v pc nastavim zjistovat udaje automaticky a v routeru všechny údaje ve wan nastaveni tak internet nejde. Router jsem i resetoval do továrního nastaveni jestli tam neni nastaveny nejaky filtr nebo něco. Kdyz nastavim wifi, tak telefon se k ni pripoji ale internet neni k dispozici. Kde muze byt problem? Jakmile kabel vratim do pc a nastavím ručně adresy v pc, internet zase jede. Děkuji

v nastaveni wan v routeru je dole tlacitko klonovat mac adresu. taky jsem zkousel a nacetlo si to mac adresu ktera sedi s adresou sitoveho pripojeni kdyz jsem ji delal uplne na začátku operace printscreenem podrobnosti sitoveho pripojeni. je to ono? nacte ji to teda ve formatu bez mezer nebo dvojtecek. pouze radu cisel a pisem. jinde jsem nenasel kde bych to nastavil.

ty rozvody internetů v baráku občas vymýšlí někdo ne moc bystý a dochází tam pak ke konfliktům adresních rozsahů. příklad:

adresa od poskytovatele: 192.168.1.222
- špatná adresa routeru: 192.168.1.1 ... první trojice čísel v IP je stejná na vstupu i na výstupu. u novějších routerů to vůbec nejde nastavit
+ funkční adresa routeru: 192.168.0.1 ... různé sítě, protože první trojice čísel se liší, směrování funguje.

bylo by nejlepší sem dát celý výpis ipconfig, viz příkazový řádek cmd.exe:

ipconfig -all > ip.txt
(notepad ip.txt)

mnozí lidi považují ip adresu za osobní údaj, není to přesné. pokud ti začíná třeba "192.168.", tak to jsou privátní rozsahy sítí, kteých je asi miliarda a nevypovídají o ničem. paranoici můžou poslední číslo ve výpisu nahradit "x".
podobně mac adresa: pokud ti ve výpisu vadí, poslední 3 skupiny smaž/nahraď xx-xx-xx

a když to nebude konfliktem rozsahů ip, je to nastaveným filtrem mac adresy u poskytovatele - taky pěkná blbost.
to se odstraňuje v routeru klonováním mac adresy původního pc.
typ routeru neuvádíš.

adresa od poskytovatele je úplně jina než jaký je rozsah adres co přiděluje router. rozsah adres co prideluje router jsem nechal ve vychzim nastaveni co tam je po resetu. do toho jsem vubec nesahal. router jsem pred použití resetoval do továrního nastavení. pred odpojenim jsem ho měl jinde na jinem pc a několikrát jsem ho za ta léta nastavoval (jsem bezny uzivatel) ale i jako laik jsem to zvladl a fungoval. ted to dělám stejne a nic. router je asus rt-n10e. resetovat jsem ho zkoušel opakovaně.

Takze máme router ve výchozím nastavení, s automaticky přidělovanou adresou na WAN.
MAC adresu máme na WAN rozhraní routeru stejnou jako na síťové kartě v PC.
Když připojíš router a podíváš se na informace, dostane stejnou IP adresu jako PC?

Když připojíš PC kabelem do routeru, internet jde?

Router mam ve wan nastavenou pevnku ip co jsem dostal od poskytovatele plus dalsi udaje. (dostal no... resp. opsal a vyfotil co bylo nastaveno když byl kabel rovnou do PC. Když to dam kabel internetu zpet do pc a vyplnim IPv4 nastaveni zase vse jde.) Ma routeru jsem i to klonovani adres zkoušel a nacetlo ji to. Bohuzel internet nejde.

Jedine co jsem vycetl ze po nastaveni jsem nerestartoval pc a router. Nekde jsem nasel ze by to mohlo mit vliv. Je to možné?

Za předpokladu, že ten router neslouží jako klient ale jako AP. Já to tak mám. Musíš to ale nastavit ještě v tom AP. Klientskou jednotku mám na balkoně, odtud do switche a potom do 3 PC a do jednoho AP, kde to mám zapojené v LAN a funguje to bez problémů. Moc to popsat neumím ani pořádně netuším, jak jsem to tak kdysi zprovoznil :-) Ledňáček (Lední brtník) Ti to vysvětlí, on je síťař a rozumí tomu. Pokud teda není zrovna v zimním spánku :-D

router by si mel vyzadat restart, snad jedine mikrotik to umi bez nej, ale typ routeru nepises.

je teda v poradku ze se lisi ip za routerem a ip od poskytovatele. ale vypis "ipconfig -all" z funkcniho pc jsi neukazal (mas ho v textovem souboru).
potom se pc nastavi na dhcp, pripoji za router a zmeni se nastaveni wan strany - pro porovnani doporucuju udelat screen.
i to klonovani mac bude vhodne. pak restart.
teprve potom pripojit modrou wan zdirku routeru k poskytovateli, ma se chovat jako tvuj puvodni pc.

kontrola: musi fungovat prikaz ping na ip routeru, ping na ip brany z puvodniho vypisu ip.txt, na dns server poskytovatele.
kdyz ping pujde, je problem v dns. pak ho na pc zmenit na 8.8.8.8, jestli pomuze.

ap rezim routeru tu neni vhodny, nejsi ve sve siti za svym routerem, kde bys zapojoval druhe ap.
ted mas problem propojit cizi zarizeni (tvuj router). kdyz das jeho lan ip do cizi site, muze byt s necim v konfliktu.
navic se z pc nedostanes do jeho nastaveni (na pc budes mit puvodni funkcni statickou ip a router je v jine siti). i tak by router slouzil jako ap, jenze se nepripoji nic za nim, tj. wifi o ktere ti jde.

ale neni tu od tebe zadny vypis/screen, neni videt kde muze byt chyba.

bohužel nemám pc doma abych hned poslal potrebne udaje. dnes dopoledne jsem jel zkusit dalsi pokus nastaveni. zkusil jsem to znovu a pomohlo to ze jsem v nastaveni routeru vypnul firewal. i když tam nejsou žádné pravidla tak bez vypnuti toho firewallu internet nejde. ve vychozim nastaveni routeru je po resetu zarizeni zapnuty. může to takto zustat?

Problém bude asi inde. Pokiaľ si naklonoval MAC - pre ISP je to stále ten pôvodný počítač. LENŽE!!!! Router vytvára SVOJU vlastnú sieť - buď LAN, alebo WLAN. A router prideľuje vo svojej sieti SVOJE IP adresy - od 192.168.0.1 do 192.168.0.199 - tedy úplne iné, aké má ISP.
A stačí, že na sieťovke v PC NEMÁŠ nastavenú automatiku (ale stále pôvodnú IP adresu od ISP) a internet NEBUDE, pretože si de facto v "inej" sieti.
V nastaveniach sieťovej karty nastav pre IPv4 získavanie IP adresy i získavanie DNS adresy na automaticky a počítač (sieťovka) zožerie všetko, čo jej router pošle a pripojí sa.