Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vysoká latence stahování u vyšší rychlosti internetu

Zdravím, v létě jsme na chvíli měli od poskytovatele internetu tarif 100/100Mbps a vše fungovalo bez problémů, akorát na konci se objevil problém s vyšší latencí stahování, což zároveň i ovlivňovalo rychlost (místo 90Mbps jako obyvkle to bylo někdy 55, někdy 65), ale neřešil jsem to. Jenže poté nás opět přepli do tarifu 40/10 a rozhodl jsem se přejít nastálo na vyšší tarif a opět se objevil tento problém s latencí a rychlostí. Ovlivňuje to pouze stahování, tak se raději zeptám zde na radu, jestli někdo o něčem neví, jelikož když jsem psal poskytovateli, hned chtěli někoho posílat a pořád otravovali po telefonu. Může to být třeba starším routerem? Router je TP-Link TL-WR740N

Zatížený není, spíš mi přijde divné, že to dělá jen u downloadu. Skáče to třeba z 30ms (což je běžná latence dejme tomu) na 150 a zase zpět. Když jsem volal poskytovateli minule, tak hned domlouvali, kdy přijede technik atd.. tak nechci volat technika, pokud je třeba chyba v routeru

Update, internet se pouze přes kabel vůbec nechytá. Rychlost místo 100/100 je nyní tak okolo 25/35 a upload šel taky úplně někam... Doufám, že jsem to pochopil správně, měl jsem WAN kabel (teda spíš kabel, který se do routeru zapojuje do konektoru WAN) připojit přímo do počítače? Pokud ano, tak internet vůbec nenaskočil a to nedělal nikdy.

počítač by musel mít nastavené stejné adresy jako wan strana routeru předtím.
navíc někteří poskytovatelé stále ještě registrují připojení na vstupní mac adresu routeru. některé pc síťovky taky umí ve správci zařízení změnit mac adresu, jiné ne.

co ten router zatěžuje? kolik je na něj připojeno androidů, ifounů, dalších pc?
nic jako torrent se teda nekoná?

Na router jsou připojeny 2 PC s tím, že jeden jede dejme tomu teď pořád (přes rok normálně jen o víkendech) a ten druhý celý rok pouze o víkendech. Mobily jsou k němu taktéž připojeny 2 a další 2 zařízení (notebook, tablet), ale ty jsou většinou vypnuty. Torrenty kdysi ano, teď už ovšem ne, ani to není zapnuté pro nějaké seedování atd.

nedává to moc smysl, že musíte měnit tarify, že tam extra musí chodit technik a pro těch pár krámů není stabilní ping a rozumný tok dat. (wr740 zvládne průchodnost dat něco pod 100mb)

ten router má nejslabšího brouka, je default tj. málo striktně nastavený a jen třeba připojení founu s nevhodným ovladačem ho dokáže slušně zaměstnat.
ale těch zařízení je jen pár, žádná mnohočetná spojení, to by měl dát.
vzal bych v krámě nebo v bazaru archer c6 s výkonnějším broukem.
když ani to nepude, je to pádný argument pro reklamaci služby nebo hledání nového poskytovale - zvlášť jestli vám kolem baráku vede cetin.

Díky, rozhodně se po novém routeru podívám tak či tak, aspoň už vím taky. Technik tu byl když tato společnost odkoupila společnost u které jsme měli internet předtím a něco měnili, byla to otázka minuty. Tarif jsem měnil pouze proto, že 40/10 nebylo úplně ono a když o pár korun může mít člověk 100/100 (bohužel max v malém městě, kde žiju), tak mi to přišlo jako dobrý nápad, kór když jsem si na to přes léto zvykl. Upřímně ani nevím, proč jsme cca 3 měsíce měli 100/100, zrovna nám kolem celého sídliště tahali něco pro internet (myslím že to měla být optika, ale ruku do ohně bych za to nedal) a najednou to bylo takhle... následně ovšem začaly problémy s pingem + rychlostí (stejný problém, co mám teď) a internet hodili zpět na 40/10 a vše bylo v pohodě.